fbpx

Груевски: Нашата борба е за просперитетна Македонија, интегрирана во НАТО и во ЕУ

-

Денот на народното востание ја демонстрираше желбата на македонскиот народ за слобода и за сопствена држава, а нашата борба е борба за економски просперитетна Македонија, целосно интегрирана во НАТО и во ЕУ, каде и природно припаѓа, се вели во честитката на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, по повод 11 Октомври – Денот на народното востание.

„11 Октомври е повеќе од обичен државен празник, тој е и отелотворување на идеалот за слобода и за правда. Тој идеал нè води и денес и нè мотивира да работиме за доброто на идните генерации, за подобро утро за сите. За градење држава каде заеднички и сложно, Македонците, Албанците, Турците, Ромите, Србите, Власите, Бошњаците и другите, сите кои споделуваме исти потреби и проблеми ќе одиме напред“, стои во честитката на Груевски по повод празникот.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

На таблата на полициското одделение во Шуто Оризари има македонски јазик

Македонскиот јазик стои на таблата пред полициското одделение во Шуто Оризари. Тоа може да се види од фотографиите и видеото од отворањето на полициското одделение во Општина Шуто Оризари....