fbpx

Град Скопје испрати помош во Тетовско

-

Градот Скопје, по обилните врнежи од дожд и по поплавите во Тетово и во регионот околу градот, испрати тим на лица, техничка помош и механизација за справување со поплавите.

Испратени се две цистерни за влечење вода и седум цистерни за носење вода од ЈП „Водовод и канализација“ и од ЈП „Kомунална хигиена“, три противпожарни возила опремени со моќни пумпи за испумпување вода, како и неколку моторни пумпи со голем капацитет за испумпување вода.

Со техничката помош на терен во поплавените делови испратена е и екипа од повеќе од 70 лица, составена од пожарникари од Противпожарната бригада на Град Скопје, поголем број лица од Штабот за заштита и спасување на Град Скопје, како и од јавните претпријатија на Град Скопје.

Штабот за заштита и спасување на Град Скопје ќе ја следи состојбата на терен и доколку има потреба, ќе испрати дополнителна помош.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Инспекторите засилено да проверуваат дали во градинките има невакцинирани деца против голема кашлица

Членовите на Комисијата за заразни болести препорачуваат периодов да се засили инспекцискиот надзор во градинките за да се види реалната слика со вакцинирани и невакцинирани деца со ДиТеПер вакцина...