Google слави 25-ти роденден – креиран во студентска соба, сега го користат милијарди луѓе

Во март оваа година Гугл го лансираше Бард, чет-ботот базиран на генеративна вештачка интелигенција

Фото: Принтскрин Гугл

Најпопуларниот интернет пребарувач на светот, Google овој месец одбележува 25 години постоење. Тој беше креиран од докторандите Сергеј Брин и Лери Пејџ, кои се запознале на програмата за компјутерска наука на Универзитетот во Стенфорд. Двајцата ја делеле визијата интернетот да се направи подостапно место и работеле заедно во нивните студентски соби за да развијат брз и прецизен пребарувач, чие прво име било Backrub, пренесе Ројтерс.

Првично наречен BackRub, стартапот прерасна во една од највредните и највлијателните компании во светот, Google.

Производите на Google, вклучувајќи ги Gmail и пребарувачот на интернет содржини, сега ги користат милијарди луѓе, а неговите соосновачи, Лери Пејџ и Сергеј Брин, се рангирани меѓу најбогатите луѓе во светот

Во март оваа година Гугл го лансираше Бард, чет-ботот базиран на генеративна вештачка интелигенција