fbpx
Таг: Гугл

таг: Гугл

Гугл би можел да наплаќа за интернет пребарувања со вештачка интелигенција

Гугл наводно подготвува планови за наплата на функциите за пребарување надградени со вештачка интелигенција, што би било најголемото менување на моделот на приходи на компанијата до сега, пишува Гардијан. Ваквата наплата е природна последица на огромниот трошок потребен за обезбедување на услугата, тврдат експертите, и ќе овозможи секој водечки играч во секторот да нуди разновидни модели на претплата за да...

„Епл“, „Гугл“ и „Мета“ ќе бидат предмет на првата истрага според Законот за дигитални пазари на ЕУ

„Епл“, „Гугл“ и „Мета“ ќе бидат под истрага за потенцијални прекршувања на новиот Закон за дигитални пазари на ЕУ, најавија европските антимонополски регулатори вчера, што може да доведе до големи казни за компаниите, објави Ројтерс. Новиот закон кој стапи на сила на 7 март, има за цел да ја оспори моќта на технолошките гиганти со тоа што ќе го олесни...

Метаморфозис и Вистиномер учествуваат во креирање на најголемата база на податоци за проверка на факти за европските избори

Фондацијата Метаморфозис и веб-порталот Вистиномер соработуваат во проект со Европската мрежа за стандарди при проверката на факти (EFCSN) и коалиција од над 40 организации за проверка на факти низ Европа за да создадат сеопфатна база на проверки на факти фокусирана на Европските парламентарни избори во 2024 година, поддржанa од Google. Оваа, прва од ваков вид, отворена база на податоци собира...

Постепеното укинување на колачињата на „Гугл Хром“ почнува на 4 јануари

Како дел од својата тековна иницијатива „Privacy Sandbox“, технолошкиот гигант „Гугл“ веќе објави оти ќе започне да ги ограничува колачињата од трети страни во прелистувачот „Chrome“ (Хром), почнувајќи од првиот квартал во 2024 година, а сега е објавен и точниот датум: 4 јануари. За почеток, само еден процент од корисниците на „Хром“, по случаен избор, ќе ја видат функцијата „Заштита...

Познати се најпребаруваните термини на „Гугл“ за 2023 година

Технолошкиот гигант „Гугл“ минатата седмица го објави својот годишен преглед на најпребарувани термини, кои ги следат главните прашања што ја одбележаа 2023 година. Податоците покажуваат дека луѓето ширум светот барале информации за нападот на Хамас на 7 октомври врз Израел, како и за воената кампања на Израел што следуваше потоа во Газа. „Војната во Израел и Газа“ е на врвот на...

Македонскиот јазик не е избришан од Гугл

Во пребарувачот Гугл корисниците можат и да пребаруваат на македонски јазик и да добиваат содржини на македонски јазик, а исто така, не е воведена некаква рестрикција со којашто тој се ограничува. Дополнително, на страницата за помош на Гугл, опишани се бројни начини, односно критериуми, според кои пребарувачот, односно неговиот алгоритам одлучува кои резултати ќе ги презентира на корисникот, а...

Успешна кампања против дезинформации на Гугл во Германија

Гугл во текот на летото едуцираше голем дел од населението во Германија со видео кампања за борба против дезинформациите и обидите за манипулација на интернетот, пренесува германската агенција ДПА. Според одделот Jigsaw на Гугл, 21,9 милиони корисници на Јутјуб ги гледале трите едукативни видеа, што се совпаѓа со 58 отсто од популацијата на возраст од 18 до 54 години во...

Google слави 25-ти роденден – креиран во студентска соба, сега го користат милијарди луѓе

Најпопуларниот интернет пребарувач на светот, Google овој месец одбележува 25 години постоење. Тој беше креиран од докторандите Сергеј Брин и Лери Пејџ, кои се запознале на програмата за компјутерска наука на Универзитетот во Стенфорд. Двајцата ја делеле визијата интернетот да се направи подостапно место и работеле заедно во нивните студентски соби за да развијат брз и прецизен пребарувач, чие...

Четботот на „Гугл“ – Бард од денеска е достапен и во Северна Македонија

Четботот со вештачка интелигенција на „Гугл“, наречен Бард денеска беше лансиран во Европа и сега е достапен и за корисниците во Северна Македонија. Ривалот на ChatGPT денеска официјално дебитираше и во земјите-членки на Европската Унија, откако „Гугл“ ги разреши безбедносните грижи на корисниците што доведоа до тоа ЕУ да го блокира неговото лансирање. Бард од денеска е достапен на 40 нови...

Гугл тестира алатка за вештачка интелигенција која одговара на медицински прашања

Алатката за вештачка интелигенција на Гугл која е дизајнирана да одговара на прашања околу медицински информации, наречена „Мед-Палм 2”, веќе се тестира во некои клиники во САД, пренесува „Врџ“. Според Волстрит Журнал, Гугл верува дека овој модел може да биде особено корисен во земјите со поограничен пристап до лекари. „Meд-Палм 2” бил обучен од сет на демонстрации на медицински експерти, и...

Претставници од Гугл, Мајкрософт и Спотифај на самит за вештачка интелигенција во Скопје

За прв пат во Скопје, од 29 до 30 септември 2023 година во салата на Националната опера и балет, ќе се одржи водечки меѓународен високо-технолошки самит. Темата на самитот е истражувањето на моќта на вештачката интелигенција и новите технологии. Светски реномирани експерти за вештачка интелигенција од водечките светски комании како Microsoft, Google, Spotify, BBC, Boston Consulting Group, Wipro, Universal Robots...

ЕУ ги повика социјалните мрежи да ги означуваат содржините генерирани од вештачка интелигенција

Компаниите за социјални медиуми, вклучувајќи ги и Гугл и Фејсбук, беа повикани од ЕУ „веднаш“ да започнат со етикетирање на содржините и фотографиите генерирани од вештачка интелигенција, како дел од низата чекори за борба против лажните вести и дезинформациите што доаѓаат од Русија, јавува „Гардијан“. Во исто време, ЕУ ја предупреди платформата Твитер дека ќе се соочи со брзи санкции...

Вештачката интелигенција може да доведе до истребување – ново предупредување на познавачите

Група врвни истражувачи, инженери и извршни директори, вклучително и шефовите на OpenAI (Опен АИ) и Google Deepmind (Гугл Дипмајнд) предупредија дека вештачката интелигенција (ВИ) може да доведе до истребување на човештвото. Изјавата од само 22 збора е објавена на интернет-страницата на невладината организација Центар за безбедност на вештачката интелигенција во Сан Франциско, САД, а ја поддржаа десетици експерти, пренесува „Врџ“. „Ублажувањето...

Генеративна вештачка интелигенција отсега и на пребарувачот на „Гугл“

„Гугл“ објави дека воведува генеративна вештачка интелигенција на својот главен пребарувач, следејќи го потегот на „Мајкрософт“ кој го вгради четботот GPT-4 во својот пребарувач Бинг. Би-би-си пренесува дека, според компанијата, функцијата „Search Generative Experience“ - која ќе биде дел од Гугл - ќе создава одговори на отворени прашања. „Гардијан“ пишува оти со ова, Гугл се обидува да ја врати својата круна...

Македонците за онлајн купување лани потрошиле 156 милиони евра

Mакедонците за купување производи и услуги со платежни картички кон странски трговци кои вршат продажба онлајн, во 2022 година потрошиле над 156 милиони евра, што е за 46,31 отсто повеќе во однос на 2021 година, покажува анализата на Асоцијацијата за е-трговија на Македонија (АЕТМ), од објавените податоци од Народната банка на Република Северна Македонија. Се купувало на Али Експрес, Гугл,...

„Кумот“ на вештачката интелигенција го напушти „Гугл“ со жалење и со страв за тоа што го работел

Човекот кој се смета за „кум“ на вештачката интелигенција (ВИ) ја напушти својата работа, предупредувајќи на зголемените опасности од развојот на оваа област. 75-годишниот Џефри Хинтон своето повлекување од „Гугл“ го објави во Њујорк Тајмс, велејќи оти сега се кае за тоа што го работел, пренесува Би-би-си. Во изјава за Би-би-си Хинтон рекол дека некои од опасностите од четботовите со...

Гугл го лансираше својот чет-бот Бард, но само за лица над 18 години

Гугл вчера го лансираше својот чет-бот наречен Бард, за почеток во Обединетото Кралство и САД, и во моментов е достапен само за одредени корисници на возраст над 18 години. Станува збор за круцијален момент за компанијата, чија профитабилна услуга за пребарување на Интернет е под ризик да биде надмината од чет-ботовите со вештачка интелигенција (ВИ), и покрај тоа што чет-ботовите...

„Мајкрософт“ ја претстави новата верзија на Бинг засилена со ChatGPT

„Мајкрософт“ ја објави новата верзија на својот пребарувач Бинг, кој сега го вклучува и најновото од вештачката интелигенција. Пребарувачот е засилен со технологијата на јазичниот модел ChatGPT, пренесе Би-би-си. Овој потег е убедливо најголемата закана што „Гугл“ ја видел за време на својата доминација во интернет-пребарувањето и го означува почетокот на трката за вооружување со вештачка интелигенција меѓу технолошките компании. „Трката...

„Гугл“ го лансираше Бард, ривалот на ChatGPT

„Гугл“ лансира чет-бот со вештачка интелигенција наречен Бард со цел да му парира на ChatGPT, јавува Би-би-си. Бард за почеток ќе го користат група тестери пред да биде претставен во јавноста во текот на наредните недели, соопшти компанијата. Чет-ботот е изграден на постоечкиот јазичен модел на „Гугл“ наречен Ламда, кој еден инженер кој работел на него минатата година го опиша како...

„Гугл“ ги следи конкурентите, ќе отпушти 12.000 вработени

Технолошката компанија „Гугл“ ќе укине 12.000 работни места, кои следат по серијата отпуштања што ја погодија технолошката индустрија во изминатиов период, пишува Би-би-си. Извршниот директор на „Гугл“ и „Алфабет“, Сундар Пичаи во мејл испратен до вработените најави дека презема целосна одговорност за намалувањето на бројот на вработени лица. Кратењата ќе влијаат на 6 отсто од работната сила на „Алфабет“ ширум...

Клинички центар и детската болница во Козле една ноќ без вода, „Водовод“ ќе постави цистерни

Клиничкиот центар „Мајка Тереза“, Јавната здравствена установа Универзитетска клиника за респираторни заболувања кај децата Козле-Скопје, резиденцијалните објекти на Водно, како и дел од жителите од реон Водно и Козле...