fbpx

Германија ја одбележа двегодишнината од руската инвазија врз Украина

Многу учесници на митингот носеа украински знамиња. Други ги прикажуваа своите ставови за војната преку транспаренти и постери со слогани како „Русија секогаш лаже“ или „Ѓаволот е во Кремљ“

-

Неколку илјади луѓе се собраа пред Бранденбуршката порта во Берлин попладнево, за да го одбележат почетокот на целосната инвазија на Русија на Украина пред точно две години, јави германската новинска агенција ДПА.

Многу учесници на митингот носеа украински знамиња. Други ги прикажуваа своите ставови за војната преку транспаренти и постери со слогани како „Русија секогаш лаже“ или „Ѓаволот е во Кремљ“. Луѓето извикуваа и пароли: „Русија е терористичка држава“.

Според првичните проценки на берлинската полиција, на собирот на солидарноста учествувале повеќе од 3.000 луѓе.

Aктивистите од еколошката организација „Гринпис“ проектираа неколку слогани на фасадата на руската амбасада во Берлин во близина на местото на митингот, исто така во знак на протест против војната во Украина. Утринава на зградата можеше да се читаат натписи, „Стоп за убиствата“ и „Рацете подалеку од Украина“ на германски и на англиски јазик.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Перформанс „Мачката Елеонора“ на 15 и 16 овој месец во МКЦ

н На 15 и 16 овој месец, ќе има две нови изведби на перформансот „Мачката Елеонора“, со почеток од 20 часот, информираат од организацијата „Тииииит! Инк.“. Перформансот, како што...