fbpx

Филмскиот фестивал „Астерфест“ почнува утре

-

Единаесеттото издание на Интернационалниот филмски фестивал „Астерфест“ почнува утре, 27 мај, во големата сала на НУЦК „Антон Панов“ во Струмица.

Фестивалот оваа година се одвива под мотото „Еден филм насекаде, сите на Астерфест“.

На свеченото отворање ќе им бидат доделени награди на годинашните лауреати – режисерот Киро Урдин, добитник на признанието „Астер“ за високи достигнувања во документарниот филм, и актерот Боро Стјепановиќ, добитник на почесното признание за високи достигнувања во филмот.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...