fbpx

Филипче: Ќе одговараат сите кои требало да забележат дека вакцините имаат погрешна декларација

-

Вакцините со погрешни декларации се тргнати на страна и ако нема ништо спорно од законски аспект, јас ќе инсистирам тие вакцини да се покажат во јавноста, рече министерот за здравство Венко Филипче на гостувањето во емисијата „Топ тема“ на телевизијата „Телма“.

Тој рече дека сериозно размислува да ја прекине соработката со „Македонија лек“, компанијата која го направи пропустот со погрепните декларации.

– Ова е последица на долги години неводење сметка. Размислував и многу порано околу санкциите, многу пред Основното јавно обвинителство да покрене постапка. Беа повикани директорите на здравствените домови, а ќе се повикаат на одговорност сите кои требало да ги регистират тие вакцини со погрешна лепенка, а тоа не го сториле. Ве уверувам дека вакцините се со уреден рок. Тоа го уврдивме со проверка во сите здравствени домови. Ќе бидеме на располагање на ОЈО и ќе бидеме достапни за соработка во секој момент за да се расчисти оваа афера. Сакаме со компаниите со кои соработуваме, да имаме фер соработка – рече Филипче.

Тој ја уверуваше јавноста дека Македонија увезува само проверени европски вакцини.

– Вакцините никогаш не биле предмет на паралелен увоз. Строго е контролиран процесот на достава на вакцините, на транспортот. За вакцини, за период од две години, трошиме 700 милиони денари. Буџетот го зголемивме за 30 отсто зошто воведовме две нови вакцини, за рота вирус и пнеумокока. Сите вакцини кои ги имаме се од европски производители, проверени од европска лабораторија и од самиот производител. За тој квалитет гарантираме. Тоа се истите кои се користа т во ЕУ. Вакцините што наши граѓани ги купуваат во Грција, е од истиот производител. Огромен ризик преземаат родителите ако ја ставаат во мало фрижидерче оти и во најмала промена во температирата може да настане проблем. Со лекарите кои препорачуваат тие да се купат од Грција, понуваме процес на едукација – рече Филипче.

Според Филипче, невакцинирањето е кршење на сите принципи на одржување на колективен имунитет и јавното здравје. Информираше дека 11.000 деца во Скопје кои одат на училиште, не се вакцинирани.

Од вкупно 40.000 деца на возраст од 1 до 5 години, во периодот на епидемија се вакцинирале скоро 5.000. Додаде дека во градинка ќе продолжи мерката да не се примаат невакцинирани деца.

– Бројката на заболени од морбили достигнува 100 лица, од кои 30 се хоспитализирани на Клиниката за инфективни болести. Иако очекувано, не сакавме ова да се случи. Секој ден се примаат по пет случаи. Сепак верувам дека бројот можеше да биде поголем. Епидемјата почна во Радишани, каде што направивме сериона анализа па утврдивме дека тоа се невакцинирани деца за жал, и утврдивме исто така дека за време на инкубациониот период, тие биле со многу деца во контакт. Да ги преземевме мерките подоцна, бројот на болни сега ќе беше многу поголем – изјави министерот.

Засега, Комитетот за заразни болести не презема мерки на заштита во другите градови во Македонија, бидејќи таму има само инцидентни случаи на заболени.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Конгрес на СДСМ: Пендаровски едногласно избран за претседателски кандидат

Едногласно на 27-миот Конгрес, СДСМ го избра кандидатот за претседател, Стево Пендаровски, соопшти лидерот на СДСМ, нарекувајќи го Пендаровски „вистинскиот претседател за сите граѓани и кандидат кој ги споделува...