fbpx

Димитров: Создавањето на европска демократија дома, се совпаѓа со визијата на Макрон

-

„Уверени сме дека Франција ќе препознае дека, нашата жед и работа за создавање стабилна и просперитетна европска демократија дома, целосно се совпаѓа со визијата и напорите на претседателот Макрон за силна, стабилна и просперитетна Европа“, изјави министерот за надворешни работи Никола Димитров при работната посета на Париз заедно со вицепремиерот Бујар Османи.

За време на посетата, тие се сретнале со државниот секретар за европски прашања, Амели де Моншален во француското Министерство за надворешни работи и со Клеман Бон, советник за Европа во Кабинетот на претседателот Емануел Макрон.

Соговорниците биле детално брифирани за постигнатиот напредок во клучните области кои се дел од заклучоците на Советот на Европа минатата година, а се солидна основа за донесување одлука за почеток на преговорите оваа година.

Биле дискутирани и можностите за унапредување на билатералната соработка меѓу двете земји во областите од заемен интерес.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Повеќе од 30.000 починати во Газа, најголем дел се жени и деца

Повеќе од 30.000 Палестинци се убиени во Газа од 7 октомври до денес, според податоците на Министерството за здравство на Хамас, а најголем број од починатите се жени и...