fbpx

Демир Хисар: Притворен средовечен маж кој им се заканувал на сограѓаните дека ќе ги убие

Инцидентот, според обвинителството, се случил на 31 октомври, кога на два наврати 50-годишен маж се заканувал дека ќе ги лиши од живот своите сограѓани

-

Притворен е 50-годишен маж од Демир Хисар, кој се сомничи дека на два пати им се заканувал на своите сограѓани дека ќе ги убие.

Како што соопшти Основното јавно обвинителство – Битола, на 31 октомври осомничениот, во два одделни инциденти, „директно се заканувал на други жители на Демир Хисар дека ќе ги лиши од живот, предизвикувајќи кај нив вознемиреност и страв“.

Поради тоа, обвинителите повеле постапка по сторено кривично дело Загрозување на сигурноста согласно член 144 став 3 во врска со став 1 и во врска со член 45 од Кривичниот законик.

„Судијата на претходна постапка од Основниот суд во Битола го прифати предлогот на јавниот обвинител и на осомничениот му определи притвор во траење од осум дена“, соопшти Обвинителството.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Конгрес на СДСМ: Пендаровски едногласно избран за претседателски кандидат

Едногласно на 27-миот Конгрес, СДСМ го избра кандидатот за претседател, Стево Пендаровски, соопшти лидерот на СДСМ, нарекувајќи го Пендаровски „вистинскиот претседател за сите граѓани и кандидат кој ги споделува...