fbpx
Таг: закана

таг: закана

Демир Хисар: Притворен средовечен маж кој им се заканувал на сограѓаните дека ќе ги убие

Притворен е 50-годишен маж од Демир Хисар, кој се сомничи дека на два пати им се заканувал на своите сограѓани дека ќе ги убие. Како што соопшти Основното јавно обвинителство - Битола, на 31 октомври осомничениот, во два одделни инциденти, „директно се заканувал на други жители на Демир Хисар дека ќе ги лиши од живот, предизвикувајќи кај нив вознемиреност и...

Зголемена тензијата меѓу Москва и Запад околу Украина

Изминатиот месец се зголеми тензијата меѓу Запад и Москва и одделно меѓу западни земји и Русија, со честа употреба на неколку класични дезинформациски наративи од страна на Русија, како што се Западот војува со Русија до последниот Украинец, Западот е лошото момче, а Русија се брани од проширувањето на НАТО, Западот е декадентен, а Русија ги брани традиционалните вредности,...

ЗНМ бара кривична одговорност за заканите кон новинарката Рита Бехадини

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) побара итна реакција за експлицитните закани упатени кон новинарката на Алсат М, Рита Бехадини на нејзината објава во врска со јавниот став од страна на оџата од Сарај на социјалната мрежа Фејсбук. Бехадини се обратила до ЗНМ со пријава дека во последните денови е мета на закани од лица со профили на социјалната мрежа...

Малолетник во скопско училиште со пиштол в рака рекетирал ученик

Малолетник од Скопје со закана со пиштол в рака одзел пари од друг малолетник во двор на основно училиште во Општина Чаир. Настанот се случил претпладнево, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). Според информациите на МВР, малолетникот што се заканувал со пиштол е лишен од слобода. „Денеска околу 11.20 часот во двор на основно училиште на подрачје на Чаир, полициски службеници...

Додик повторно повикува на растурање на БиХ, се обиде да ги злоупотреби Хрватите

Претседателот на Република Српска (РС) и на партијата Сојуз на независни социјалдемократи (СНСД), Милорад Додик повторно се закани со отцепување на Република Српска од Босна и Херцеговина, а притоа ги повика и хрватските претставници да ги напуштат централните институции. Сепак, нивната поддршка Додик нема да ја добие, пишува сараевскиот весник „Ослобоѓење“. Иако во Федерацијата БиХ (покрај РС, вториот конститутивен елемент...

Дојави за бомби испразнија 12 училишни згради, како и Транспортен центар, трговски центри и МРТВ

Foto: Borče Popovski
Околу 13.20 часот денеска во СВР Скопје било пријавено дека на електронските адреси на 12 средни училишта, како и на адресите на Македонската радио телевизија, Транспортниот центар, ГТЦ, Џевахир Сити, трговските центри Ист Гејт и на адресата на Сити мол, е упатена закана за поставена експлозивна направа, соопштија во Министерството за внатрешни работи. Објектите биле евакуирани и во моментов...

Тринаесет училишта попладнево добиле нови дојави за поставени бомби

Нови дојави со закана за поставена бомба денеска стасале на електронските адреси на 13 училишта во Скопје, информира Министерството за внатрешни работи (МВР). По добиените пријави, полициски службеници презеле мерки за безбедно евакуирање на објектите и во тек се антитерористички проверки. „Се преземаат мерки за расчистување на случаите“, информираат во МВР. Последен пат мејлови со дојави за поставени експлозивни направи имаше...

ТАВ: По дојавата за бомба, летовите не се откажани, но сообраќајот е моментално запрен

Летовите не се откажани, но сообраќајот е моментално запрен, сé додека не добиеме известување од МВР дека е безбедно операциите на аеродромот да продолжат по редовниот распоред, информираа денеска од ТАВ Македонија, откако скопскиот аеродром доби дојава за поставена бомба. Освен аеродромот, дојава добија и десетици училишта, хотели, како и трговски центри. „Меѓународниот аеродром Скопје утрово преку електронска пошта прими закана за...

Дојави за бомби испразнија училишта, хотели, трговски центри и скопскиот аеродром

Нови мејлови со дојави за поставени експлозивни направи денеска стасале до повеќе училишта, хотели, спортски објекти, како и до скопскиот аеродром. Како што информира Министерството за внатрешни работи, закани за бомби стасале на електронските адреси на десет училишта во Скопје и пет во Битола, како и во Фудбалската федерација на Македонија, хотел „Александар Палас“, хотел „Мериот“, трговски центар „Ист...

Седма дојава за бомба во четири гимназии, овој пат со вознемирувачка фотографија преземена од Интернет

Нови дојави за поставени бомби стасале денеска на електронските адреси на четири училишта за средно образование во Скопје. Како што дознава Мета.мк, станува збор за гимназиите „Јосип Броз Тито“, „Никола Карев“, „Раде Јовчевски Корчагин“ како и гимназијата „Орце Николов“. Она што е поразлично од претходно е тоа што денеска и пред два дена, заканите стасаа во првата смена, во...

Повторно упатени закани за поставени бомби, овојпат до четири училишта

Денеска околу 14 часот на електронските адреси на четири училишта во Скопје била упатена закана за поставена бомба, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). По добиената пријава полициски службеници преземале мерки, а училиштата се безбедно евакуирани. Од МВР додаваат дека во тек се антитерористички проверки и оти се преземаат мерки за расчистување на случајот. Ова е петта по ред закана за...

Муцунски: Некој го мести Николовски, МВР да ги разоткрие вистинските сторители

Потпретседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, и градоначалник на општина Аеродром, Тимчо Муцунски смета дека некој го мести 23 годишниот Никола Николовски кој е осомничен за поврзаност со лажните закани за бомби во скопските средни училишта. Муцунски на социјалните мрежи објави оти смета дека Николовски е невин, а полицијата треба да ги разоткрие вистинските сторители. Муцунски во својата објава на социјалните мрежи...

Одземени предмети за вештачење од домот на осомничениот Николовски, тој е пуштен на слобода

Од домот на осомничениот за можна поврзаност со вчерашните лажни закани за поставени бомби во девет скопски средни училишта, одземени се предмети за вештачење, информираат од МВР за Мета.мк. Покрај повеќечасовниот разговор со него во полициска станица, во координација со обвинителството извршен бил претрес на неговиот дом, додаваат оттаму. Потоа, тој е пуштен на слобода додека МВР се обидува...

Еден приведен во врска со лажните закани за бомби во скопските средни училишта

Министерството за внатрешни работи денеска приведе едно лице кое е осомничено дека е поврзано со заканите за поставени бомби во средните училишта во Скопје. Како што велат од МВР за Мета.мк, денеска (02.11.2022 г.) го привеле Н.Н. од Скопје, а во координација со јавното обвинителство веќе се преземаат мерки за расчистување на случајот. Од МВР информираат дека завршиле проверките во деветте...

Нова закана за бомби во осум училишта, овојпат во содржината на пораката е и шегата на Путин

Нова дојава за поставена рачна експлозивна направа пристигна на електронските адреси на училишта за средно образование во Скопје. Како што информираат во Министерството за внатрешни работи, во СВР Скопје околу 14.30 часот денеска е пријавено дека до осум училишта пристигнала електронска порака со закана за поставена бомба. Ова е четврти пат во последниве две недели да има дојави за поставени...

Вистиномер: Не е лага дека мајмунските сипаници се јавна здравствена опасност

Според американскиот Центар за контрола и превенција на болести, до 5 август во САД се потврдени 7.510 случаи на заболени со мајмунски сипаници, а единствените две држави во САД каде што не е регистриран ниеден случај се Вајоминг и Монтана. Во сите други американски држави има потврдени случаи, најмногу во Њујорк – 1.862. Со прогласувањето на мајмунските сипаници за...

Вистиномер: Русија не ѝ се закани на С. Македонија со ракетата „Сармат“

Целиот напис, иако тоа не е потенцирано во него, потекнува од твит на поранешниот вицепремиер на Русија, Дмитриј Рогозин, каде тој ја споменува ракетата „Сармат“, но не и нашата држава. Во твитот на Рогозин, се споменуваат Романија и Црна Гора, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Рецензираме пост објавен на социјалната мрежа Фејсбук, во кој се...

Пензиониран полицаец се заканил дека ќе го убие министерот за внатрешни работи

Основното јавно обвинителство Скопје (ОЈО Скопје) соопшти оти повело постапка против пензиониран полицаец што се заканил дека ќе го убие министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Обвинителството го води случајот, против пензионерот, кој бил претходно осудуван како кривично дело Загрозување на сигурноста според член 144 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот жител на Скопје од...

Училишта ширум САД ја откажуваат наставата поради наводни закани за пукање што се појавиле на ТикТок

Училишта ширум Соединетите американски држави (САД) ја откажаа денешната настава по информациите дека на видео-платформата ТикТок наводно биле упатувани закани за пукање и бомбашки напади, пишува „Д Врџ“ (The Verge). Неколку училишта во Калифорнија, Тексас, Минесота и Мисури рекле дека планираат да ги затворат училиштата по извештаите во локалните медиуми. Други училишта, пак, најавиле засилено полициско присуство и им испратиле...

Семејно насилство: Со два ножа се заканувал дека ќе ја убие 15 години помладата сопруга

Велешанец на возраст од 73 години во саботата вечерта со два ножа се заканил дека ќе ја убие неговата 15-години помлада сопруга оти отишла да го види болното внуче од син. Семејството на синот живеело еден кат над нив, односно на вториот кат од семејната куќа. Основното јавно обвинителство Велес почна истрага против осомничениот велешанец и побарало 30-дневен притвор за...

Избран новиот владин кабинет, Мицкоски рече дека мора да ја користи „срамната придавка Северна“

Собранието на Република Северна Македонија, со 77 гласа „за“ и 22 „против“, ја избра новата Влада, чиј состав го предложи новоизбраниот премиер Христијан Мицкоски. Против Владата гласаа пратениците од...