fbpx

Маките на скопски средношколец со посебни потреби раскажани во новата епизода на Шорткат
(ВИДЕО)

Разговаравме со мајката на Никола Стојановски, средношколец од Скопје со посебни потреби, за проблемите со кои се соочуваат и двајцата, поради тоа што за него, а и за речиси сите средношколци со посебни потреби, државата нема обезбедено образовни асистенти.

Роверот „Персеверанс“ успеа да произведе пет грама кислород на Марс

По успешниот лет на хелихоптерот на Марс, овој пат роверот „Персеверанс“ успеа да произведе кислород од јаглероден диоксид од атмосферата на Марс. Инструментот со големина...

Хеликоптерот „Инџенуити“ направи историски лет од 30 секунди над површината на Марс

Хеликоптерот „Инџенуити“ стана првото летало во историјата што направило контролиран лет на друга планета. Тимот на „Инџенуити“ потврди дека летот бил успешен откако добил...

Google Earth со Timelapse функција за визуелен приказ како се менувала Земјината топка од 1984 година до денес

Компанијата Гугл ја воведе Timelapse функцијата на Google Earth, со која се овозможува визуелен приказ на промените на Земјината топка во периодот од 1984...

Објавен награден конкурс за основци и средношколци на тема „Што ме движи кога сè стои?“

Гимназијата Алгоритам, заедно со Europe House, објави награден конкурс на тема „Што ме движи кога сè стои?“ за сите ученици од основните и средните...

НАСА сподели необична фотографија од Марс: Сините дини на Црвената планета

Огромни пространства од сини дини во долги линии создадени од ветрот ја опкружуваат северната поларна капа на Марс. НАСА ја објави необичната фотографија од...

Летот на хеликоптерот „Инџенуити“ на Марс најрано в среда

Според податоците што стигнале од хеликоптерот „Инџенуити“ од Марс, вселенската агенција на САД, НАСА, соопшти дека првиот експериментален лет на овој дрон што го...

Автобусите во Рига немаат сегрегаторски седишта за Русите

Објава на Фејсбук дезинформира за наводна сегрегаторската политика на јавното транспортно претпријатие во Рига, кое како што неточно се тврди, на патниците кои говорат руски...
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Nulled WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
free online course
download redmi firmware
Download WordPress Themes Free
udemy paid course free download