fbpx

Богов: Ако потрае кризата, ќе страдаат инвестициите и потрошувачката

-

Гувернерот на НБРМ, Димитар Богов, изјави дека доколку потрае политичката криза, тоа ќе има негативен ефект врз макроекономските проекции, кои би оделе надолу, особено во делот на инвестициите и на личната потрошувачка.

– Инвеститорите се воздржуваат од инвестиции во несигурен амбинет. Тие бараат стабилност, извесност и сигурност. Исто така, во еден несигурен амбиент, потрошувачката на граѓаните се одложува. Граѓаните би се воздржале од купување и би штеделе – изјави Богов.

Штедењето на граѓаните во последните пет години има стабилна стапка на пораст и, според гувернерот, тие имаат доверба во банкарскиот систем во државата.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Грчкиот дипломат Рокас доаѓа на местото на Дејвид Гир како амбасадор на ЕУ за С. Македонија

Жосеп Борел, високиот претставник на Европската Унија, номинираше 44 нови шефови на делегации на ЕУ, вклучително и нови амбасадори на ЕУ во Босна и Херцеговина, Црна Гора и Северна...