Четириесетгодишен скопјанец го загубил животот во сообраќајна несреќа која синоќа се случила на магистралниот пат Гостивар – Кичево, кај селото Колари, соопшти денеска Јавното обвинителство.

Несреќата се случила кога во С.А. удрило комби со скопски регистарски таблички, што го управувал 52-годишен жител на Скопје.

„Според првичните сознанија, до несреќата дошло кога сега починатото лице излегло од автобус со кој патувало од Скопје за Охрид и ја преминало коловозната лента на необележано место при што било удрено од комбито“, велат од обвинителството,

Надлежен јавен обвинител од ОЈО Кичево, заедно со увидна екипа на МВР, извршил увид на местото на несреќата и издал наредби за вршење обдукција на телото на починатиот и за сообраќајно-техничко вештачење на возилото.

„Од првичните проверки, утврдено е дека возачот на комбито не бил под дејство на алкохол. Истрагата продолжува со преземање на потребните дејства во насока на расветлување на настанот“, додаваат од обвинителството.