fbpx

316 Косовци се наоѓаат на странски боишта

-

Вкупно 316 лица од Косово се наоѓаат на странски боишта, а 44 од нив се жени и деца, информираат од Управата за контратероризам во косовската полиција.

Проценките се дека во воените конфликти учествуваат уште 140 граѓани на Косово и 77 се вклучени во работа на терористички организации.

Педесет и осум лица од Косово загинале, а најголем дел од нив ги убиле терористи додека тие се обидувале да напуштат зона на судири.

Успеале да се вратат 117 лица, кои се на возраст од 17 до 27 години, главно со ниско образование и во лоша финансиска состојба.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Полицаец од Крушево исфрлил во ѓубре доверливи документи

Полициски службеник од Крушево исфрлил во ѓубре службени материјали сместени во картонски кутии, а меѓу кои имало и документи со одреден степен на класификација, соопшти Министерството за внатрешни работи...