fbpx
Таг: контратероризам

таг: контратероризам

316 Косовци се наоѓаат на странски боишта

Вкупно 316 лица од Косово се наоѓаат на странски боишта, а 44 од нив се жени и деца, информираат од Управата за контратероризам во косовската полиција. Проценките се дека во воените конфликти учествуваат уште 140 граѓани на Косово и 77 се вклучени во работа на терористички организации. Педесет и осум лица од Косово загинале, а најголем дел од нив ги убиле терористи...

Грчкиот дипломат Рокас доаѓа на местото на Дејвид Гир како амбасадор на ЕУ за С. Македонија

Жосеп Борел, високиот претставник на Европската Унија, номинираше 44 нови шефови на делегации на ЕУ, вклучително и нови амбасадори на ЕУ во Босна и Херцеговина, Црна Гора и Северна...