Тимот на Обама направи погрешна проценка за Арапската пролет, смета директорот на ЦИА


       
Вашингтон, 10 јануари, 2017 - 20:07 (META) 

Директорот на ЦИА, Џон Бренан, смета дека администрацијата на американскиот претседател во заминување, Барак Обама, погрешно ги предвидела последиците од Арапската пролет.

– Мислам дека во Вашингтон, вклучувајќи и одредени претставници на администрацијата, имаа многу нереални очекувања дека Арапската пролет ќе ги задуши авторитарните режими и дека ќе почне да цвета демократија, затоа што тоа народот го сака – изјави Бренан.

Тој додаде дека концептот демократија во реалноста не бил вкоренет во многу луѓе, култури и земји.

Претходно, првиот човек на ЦИА наведе дека повлекувањето на американската војска од Ирак во 2011 година придонело за формирање и за јакнење на терористичката организација Исламска држава.