Нивото на водата во Тексас се очекува да се зголеми, Хјустон парализиран


Хјустон, 29 август, 2017 - 11:20 (META) 

Нивото на водата би можело дополнително да се зголеми по силните дождови од ураганот Харви, кој го зафати Тексас и однесе осум човечки животи, соопштиле властите на оваа сојузна американска држава, јавуваат светските агенции.

Властите навеле дека се ангажирани илјадници војници, полицајци, спасувачки екипи и цивили, кои со помош на хеликоптери, чамци и на специјални камиони за движење низ длабока вода се обидуваат да ги спасат стотиците жители на Тексас кои и понатаму се заробени во поплавите.

Претседателот на САД, Доналд Трамп, кој денеска треба да ги посети загрозените подрачја, вети дека федералната влада на САД ќе му помогне на Тексас во „долгиот и тежок пат на закрепнување“ од ураганот.

Училиштата и административните канцеларии во Хјустон се затворени, како и главниот аеродром, повеќе автопати, железничкиот сообраќај и болниците, од кои пациентите беа евакуирани во текот на викендот.

Се очекува невремето да продолжи во Тексас и во наредните неколку дена, а според најавите, поплавите би можеле да се прошират и во сојузната држава Луизијана.

Ураганот Харви, кој е најсилен ураган што ги погодил САД од 2005 година, го погоди брегот на САД кај Тексас, ноќта помеѓу петокот и саботата минатата недела, со брзина на ветрот од 205 километри на час, движејќи се долж брегот. Ураганот во саботата ослабе на ниво на тропска бура.


Протест во Барселона против масовниот туризам


Барселона, 12 август, 2017 - 17:02 (META) 

Стотина жители на Барселона денеска се собрале на градската плажа во знак на протест поради неконтролираниот пораст на масовниот туризам во оваа популарна туристичка дестинација во Шпанија, пренесува балканскиот сервис на „Радио Слободна Европа“.

Протестот била организиран од група локални жители под паролата „Плажата им припаѓа на сите“.

Тие тврдат дека неконтролираниот прилив на турсти ја зголемил цената за закуп на станови, а уште една работа која им пречи е проблематичното однесување на туристите.

Во Барселона и во други делови на Шпанија, пренесува сервисот, зголемени се тензиите меѓу властите и левичарските групи кои почнаа акција против масовниот туризам.

Шпанија, земја која брои околу 46 милиони жители, минатата година ја посетиле 75,3 милиони туристи, додека бројот на посетители во првата половина од оваа година е зголемен за 12 отсто.


Откажани повеќе летови во САД поради снежната бура на североистокот


Вашингтон, 14 март, 2017 - 10:33 (META) 

Снежната бура, која ја најавија метеоролошките служби на САД, го погоди денеска североисточниот дел на државата, поради што се откажани повеќе летови. Властите им препорачаа на луѓето да останат во своите домови.

Државните училишта во Њујорк, Бостон, Вирџинија и во Филаделфија се затворени.

Националната метеоролошка служба на САД издаде предупредување за снежна бура во региони во осум сојузни држави, вклучувајќи ги Њујорк, Пенсилванија, Њу Џерси и Конектикат.

Според прогнозите, до утре ќе се формира снежна покривка до 60 сантиметри.

Поради зимската бура, беше откажана и планираната посета на германската канцеларка Ангела Меркел на Вашингтон.


Во рудник за јаглен во Индија загинаа 16 лица


Бомбај, 31 декември, 2016 - 15:50 (META) 

Бројот на жртвите во несреќата што се случи во рудник за јаглен на истокот на Индија се зголеми на 16, а спасувачите трагаат по уште тела, пренесуваат светските медиуми.

Несреќата се случи кога земјен одрон го затрупа отворот низ кој рударите влегуваат во рудникот, кој се наоѓа во индиската покраина Јарканд.

Акцијата за спасување продолжува, бидејќи властите стравуваат дека има повеќе затрупани тела.

Јарканд е индиска област која е богата со минерали и во неа се наоѓаат 29 проценти од наоѓалиштата на јаглен.


Авион во Индија излетал од пистата, повредени 15 лица


Њу Делхи, 27 декември, 2016 - 10:11 (META) 

Авион на индиската авиокомпанија  „Џет ервејз“ се излизга од пистата на аеродромот во Гоа, на западот на Индија, а во инцидентот потешко се повредени 15 лица, соопштија индиските власти.

Сите патници биле евакуирани, јавуваат индиските медиуми.

Причината за несреќата сè уште не е позната, а во авионот кој во моментот на инцидентот се подготвувал да полета за Мумбај, се наоѓале 161 патник и членови на екипажот.

Авионот подоцна успешно полетал.

Гоа е позната по големите песочни плажи и секоја година за време на божиќните празници ја посетуваат неколку илјади туристи.


Тројца турски војници ќе бидат екстрадирани од Грција


Атина, 6 декември, 2016 - 15:14 (META) 

Тројца од осумте турски војници што бараа азил во Грција по обидот за воен удар против Ердоган ќе бидат екстрадирани назад во Турција. Грчкиот апелационен суд денеска одлучи тројца од војниците да бидат вратени во Турција бидејќи смета дека се виновни за обид за уривање на турската влада, опструкција на работата на собранието и за кражба на хеликоптер.

Одлуката предизвика големо изненадување бидејќи вчера истиот суд одлучи други тројца војници да не бидат екстрадирани како што бара турската влада и да бидат пуштени на слобода. Под знак прашалник останува судбината на уште двајца војници, за кои ќе се одлучува во следните денови.

Тројцата кои треба да бидат екстрадирани во Турција најверојатно ќе поднесат жалба до судот против одлуката.

Војниците пред судот се бранеа дека доколку бидат вратени во Турција, нема гаранција за нивниот живот и за добросостојбата на нивните семејства, како и дека најверојатно нема да имаат право на фер судење.

Осумтемина војници слетаа во Александруполи во јули годинава со турски хеликоптер веднаш по обидот за воен удар во Турција и побараа азил во Грција. Комисијата за азил ги одби барањата, но војниците се жалеа на суд и чекаат одлука од второстепената комисија за азил.

Случувањата со турските војници предизвикаа загриженост за нов инцидент меѓу Грција и Турција. Грчките власти, иако веднаш ја поддржаа турската влада, сепак беа растргнати меѓу турските притисоци и барања за екстрадиција од една страна и заканите на турскиот претседател и функционери дека пучистите може да се соочат со смртна казна ако бидат вратени назад во Турција.


Бројот на загинати во пожарот во Оукленд можно е да достигне 40 лица


Оукленд, 4 декември, 2016 - 13:14 (META) 

Властите во градот Оукленд, во американската сојузна држава Калифорнија, стравуваат дека бројот на загинати во пожарот што избувна во магацин од зграда за време на забава, би можел да изнесува неколку десетици лица, јавуваат светските медиуми.

Локалните власти веќе ја потврдија смртта на девет лица кои присуствувале на забавата, но оттаму посочиле дека бројот на загинати можно е да достигне 40 лица.

Пожарот избувнал вчера, триесетина минути пред полноќ според локално време, а од огнот се урнал покривот на магацинот, што дополнително ја компликува работата на спасувачките служби за извлекување на телата на настраданите.

Според агенциите, во моментот на избувнувањето на пожарот во магацинот, кој се користел како студио од страна на група музичари и уметници, имало од 50 до 100 луѓе.

Пожарникарите кои интервенирале утврдиле дека во зградата и во магацинот немало никаков противпожарен систем и дека целиот простор бил натрупан со инвентар, поради што единствениот излез бил преку дрвените скали.


Авионот со бразилскиот фудбалски тим се урнал бидејќи останал без гориво


Богота, 1 декември, 2016 - 13:48 (META) 

Колумбиските власти соопштија дека има сè повеќе докази дека авионот што го превезуваше бразилскиот фудбалски тим се урнал бидејќи останал без гориво, додека се обидувал да се приземји, пренесува „Би-би-си“.

Авионот немал гориво при ударот, изјавил официјален претставник на властите, потврдувајќи ги аудиоснимките на кои се слуша како пилотот бара да слета поради недостиг од гориво и откажување електриката во авионот.

Несреќата ја преживеаја само шест лица од вкупно 77 патници и членови на екипажот.

„Имав можност да извршам инспекција на сите остатоци и делови од авионот и можеме да потврдиме дека авионот немал гориво во моментот на ударот“, изјавил на прес-конференција шефот на цивилната авијација на Колумбија, Алфредо Боканегра.

Неговиот колега Фреди Бонила истакнал дека според прописите леталото морало да има резервно гориво за лет од половина час, за да може да стигне до алтернативен аеродром во итни случаи. Но, во случајов, посочил Бонила, авионот немал резервно гориво.

„Моторите се електричен извор, но без гориво, очигледно дека изворот на електрична енергија целосно би бил изгубен“, додал тој.

Во аудиоматеријалите од несреќата, кои протекле во јавноста, се слуша гласот на пилотот како предупредува на „целосно откажување на електриката“ и „недостиг од гориво“. Пред крајот на снимката, тој вели дека лета на висина од 2.745 метри.

Авионот, кој се урна во планински предел близу градот Меделин, ги превезуваше фудбалерите од бразилскиот тим „Шапикоенсеа“, кој вчера со тимот на Атлетико насионал требаше да игра во финале од куп  во Меделин.


#Одговорност е кога властите одговараат на ненарачани новинарски прашања


Скопје, 8 ноември, 2016 - 20:10 (META) 

Во оваа наша македонска сага, секојдневно имаме ситуции кога некои од новинарите наместо да го штитат јавниот интерес,  со еден сервилен и апологетски пристап ја воспеваат власта. Па, во еден таков целосно изместен вредносен амбиент, јавноста гледа, односно чита славопојки за владејачката партија, наместо коректно интервју со задолжителна професионална дистанца.

Сведоци сме како прес-конференциите на експремиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, но и на тие на министрите, се поставуваат нарачани парашања за тоа што е сработено. А тие, функционерите, одговараат – се фалат, ли се фалат на долго и на широко. Оние „нормалните“ прашања, пак, кои се однесуваат за некој конкретен проблем – настан од  јавен интерес, или ги игнорираат или на нив даваат спинерски одговор, во кој задолжително ги напаѓаат опозицијата, невладиниот сектор, интелектуалците и секоја критичка мисла која не е на линија на власта.

Владините претставници толку се соживеани во улогата да одговараат само на прашања по нивна мерка, што имаат нервозни реакции дури и кога им се поставуваат најнормални прашања. Таква реакција, на пример, имаше министерот за здравство во март годинава, кога го прашаа за опасноста од епидемија на заразни болести кај бегалците во Табановце и за одговорноста на институциите за смртта на малата Тамара.  Тодоров тогаш малку ги измеша лончињата и нормалните новинарски прашања ги стави во категоријата нарачаки, па рече  дека најпрвин ќе одговори на „новинарски прашања, а потоа на нарачаните“!

Понекогаш со нарачките од власта има и комични ситуации, како онаа за локалните избори во 2013 година, кога новинарка од една телевизија со национална концесија, прашањата скроени за градоначалникот на Центар (во тоа време кандидат) Андреј Жерновски, му ги постави на Андреј Петров, тогашен кандидат за градоначалник на Општина Карпош!


Во одлуките за езерото и за Галичица треба да се вклучат и граѓаните на Охрид


Охрид, 4 ноември, 2016 - 16:42 (META) 

Граѓаните на Охрид се незаобиколен фактор и тие треба да го дадат своето мислење дали треба да се реализираат сите предвидени проекти поврзани со Охридското Езеро и со Галичица.

Ова е заклучокот од „Отворениот екоден“ наменет за граѓаните, а кој беше организиран денеска од Движењето на екологисти на Македонија (ДЕМ).

– Се надеваме дека ќе го добиеме реалното мислење на граѓаните. На анкетниот лист има прашања поврзани со проекти што го засегаат Охридското Езеро, тоа се изградбата на експресниот пат Охрид до границата со Албанија, урбанизацијата на Студенчишкото Блато, изградбата на скијачки центар и хотелски комплекс на Галичица, изградба на медитеранска плажа на местото Лагадин. Ние сакаме граѓаните да го дадат своето мислење за овие предложени проекти – рече претседателот на Здружението, Миран Митревски.

Од ДЕМ сметаат дека граѓаните имаа можност да одговорат и доколку не сакаат ниту еден од овие проекти да се реализира.

– Заедно со нив треба да се одлучува дали и каков проект треба да се предлага, дали треба да се реализираат тие проекти, не само за заштита на животната средина, туку и за нив лично, но и за сите граѓани на цела Македонија, затоа што сите го посетуваат Охрид и сите се на некој начин засегнати страни – велат од ДЕМ.

Околу 300 анкетни листови беа пополнати денеска од страна на граѓаните на Охрид. Севкупните резултати од анкетата на граѓаните ќе бидат дополнително разгледани од еколозите од цела Македонија.

Анализата ќе биде приложена во Европската еколошка организација во Брисел.