Колумбиските власти соопштија дека има сè повеќе докази дека авионот што го превезуваше бразилскиот фудбалски тим се урнал бидејќи останал без гориво, додека се обидувал да се приземји, пренесува „Би-би-си“.

Авионот немал гориво при ударот, изјавил официјален претставник на властите, потврдувајќи ги аудиоснимките на кои се слуша како пилотот бара да слета поради недостиг од гориво и откажување електриката во авионот.

Несреќата ја преживеаја само шест лица од вкупно 77 патници и членови на екипажот.

„Имав можност да извршам инспекција на сите остатоци и делови од авионот и можеме да потврдиме дека авионот немал гориво во моментот на ударот“, изјавил на прес-конференција шефот на цивилната авијација на Колумбија, Алфредо Боканегра.

Неговиот колега Фреди Бонила истакнал дека според прописите леталото морало да има резервно гориво за лет од половина час, за да може да стигне до алтернативен аеродром во итни случаи. Но, во случајов, посочил Бонила, авионот немал резервно гориво.

„Моторите се електричен извор, но без гориво, очигледно дека изворот на електрична енергија целосно би бил изгубен“, додал тој.

Во аудиоматеријалите од несреќата, кои протекле во јавноста, се слуша гласот на пилотот како предупредува на „целосно откажување на електриката“ и „недостиг од гориво“. Пред крајот на снимката, тој вели дека лета на висина од 2.745 метри.

Авионот, кој се урна во планински предел близу градот Меделин, ги превезуваше фудбалерите од бразилскиот тим „Шапикоенсеа“, кој вчера со тимот на Атлетико насионал требаше да игра во финале од куп  во Меделин.