!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Заев – Гњатовскиј: Состојбите во затворите ќе се променат, според препораките на ЕУ


Скопје, 16 октомври, 2017 - 11:09 (META) 

Поради односот на претходната влада, во врска со условите во македонските затвори и односот на полицијата, Македонија во март годинава била соочена со можноста да добие т.н. јавна изјава, која на препорака на Комитетот за превенција од тортура ја испорачува Советот на Европа на земјите што континуирано одбиваат да ги имплеменираат препораките на ова тело, со што се ставаат во редот на земјите што не ги почитуваат човековите права.

Ова на средба со премиерот Зоран Заев го истакнал претседателот на Комитетот со седиште во Стразбур, Микола Гњатовскиј.

„Гледаме дека имате јасна претстава што ви претстои и што треба да се направи. За нас во комитетот во Стразбур е многу важно да воспоставиме и да го одржуваме отворениот дијалог и соработка за овие прашања, особено поради искуството со претходната владина гарнитура, која не исполни ниту едно од ветувањата и не имплементираше ништо од нашите препораки кои произлегоа од загрижувачките услови во затворските институции, како и во постапките на полицијата“, рекол Гњатовскиј, стои во владиното соопштение за средбата.

Заев, заедно со министрите за внатрешни работи и за правда, Оливер Спасовски и Билен Саљији, како и со заменик-министерот за правда, Оливер Ристовски, и со директорот на Управата за извршување санкции, Јовица Стојановиќ, ги запознал претставниците на Комитетот за превенција со сите активности што ги презеде новата влада за реформи во сите одделни сегменти на системот за спроведување истраги, на мерката притвор, како и на судските процеси и во делот на извршување на затворските санкции, во кои досега се констатирани забелешки за тортура.

Премиерот ги информирал членовите на Комитетот дека неговата неодамнешна посета на најголемата казнено-поправна установа во земјата, затворот „Идризово“, била поттикната од „желбата лично и на самото место да се запознае со сите сериозни забелешки за условите и за третманот на затворениците што ги констатираа и на кои предупредуваат со години наназад домашните и меѓународните организации“.

– Ние ќе ги промениме овие состојби и ќе ги спроведеме препораките на Комитетот. Со тоа ќе им дадеме причина на делегатите во Советот на Европа дека Република Македонија не заслужува таква слика за неа. Нам ни се исклучително важни стандардите на Советот на Европа во однос на човековите права и оваа Влада нема да направи ништо за да ги наруши. Но, нам исто толку ни се важни овие реформи заради нас, заради нашите граѓани“, истакнал Заев на средбата со Гњатовскиј.


На Клиниката за гинекологија, од почетокот на годината починале 127 новороденчиња


Скопје, 10 октомври, 2017 - 12:32 (META) 

Од почетокот на годината до 30 септември на Клиниката за гинекологија и акушерство во Клиничкиот центар во Скопје починале дури 127 новороденчиња, соопшти директорката на Клиниката, Викторија Јовановска.

На заедничка прес-конференција со директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Ирина Сотирова-Бухова, Јовановска укажа на низа сериозни проблеми со кои се соочува клиниката. Таа посочи дека системот за одржување на температурата не функционира, системот за вентилација е во многу лоша состојба, а клиниката има и премногу мал број вработени за потребите, иако е единствен центар кој згрижува новороденчиња родени со висок ризик.

Беше посочен и проблемот со покривот, од кој протекува поради што се создава влага од приземјето до подрумот, како и проблемот со недостиг од протечна вода во делот каде што се сместуваат новороденчињата и проблеми со стерилизаторите за пелени и за шишиња.

Како најсериозен проблем, сепак, директорката го посочи недостигот од кадар на одделот за неонатологија, каде медицинските сестри дежураат за 150 денари од ноќ, а секоја од нив мора да се грижи за 30 до 40 бебиња.


ВМРО-ДПМНЕ: Помошта од швајцарски експерти за компаниите е наш проект


Скопје, 29 септември, 2017 - 15:04 (META) 

Денешиот настан на вицепремиерот „тендераш“ Кочо Анѓушев, швајцарски експерти кои ќе го помагаат развојот на пет домашни фирми, е всушност проектот на владата на ВМРО-ДПМНЕ, странски експерти за домашни компании, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата велат дека Анѓушев се пофалил со проектот на ВМРО-ДПМНЕ, додавајќи дека „овојпат тој го спроведува со симболична бројка од само пет компании и само со одреден круг на експерти“.

„Имено, проектот на ВМРО-ДПМНЕ беше со драстично подобри услови и перформанси за домашните компании. Тој се спроведе во три циклуси и беа опфатени повеќе десетици домашни компании. Владата на Заев нема идеја и, практично, наместо да ги продолжи проектите на ВМРО-ДПМНЕ, смислува начини или да ги укине или да ги изобличи губејќи ја суштината“, се додава во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ.


Анѓушев: Секој инвеститор ќе може да добие помош во висина до 50 отсто од инвестицијата


Ерусалим, 4 септември, 2017 - 16:38 (META) 

Владата подготвува нов концепт за привлекување инвеститори, кој се очекува да биде презентиран во средината на септември, истакнал вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, на бизнис-форумот во Ерусалим.

Тој концепт, како што истакнал, ќе обезбеди транспарентност и еднаков третман на странските и на домашни инвеститори со што позитивно ќе влијае на економскиот развој на земјата.

„Освен основната поддршка, која подразбира ослободување на инвеститорите од даночни и од царински давачки за определен период, креираме и мерки за директна државна помош на инвеститорите, кои ќе бидат транспарентно објавени и подеднакво ќе важат и за домашните и за странските компании. Секој инвеститор ќе може да добие државна помош во висина до 50 отсто од инвестицијата, а ќе се стимулира отворање на работни места, особено работни места за високообразованиот кадар, кој сакаме да го задржиме во Македонија. Како особено важна ќе се земе предвид и соработката на странските со домашни компании“, изјавил Анѓушев.

Тој нагласил дека паралелно со процесот на привлекување на нови инвеститори, Владата посветено ќе работи и на изградба на современа инфраструктура, со која Македонија подобро ќе се поврзе со соседите, а компаниите ќе го подигнат нивото на конкурентност.


Таксистите бараат законите да се прилагодат на реалните состојби со такси-превозот


Скопје, 9 август, 2017 - 20:10 (META) 

Премиерот Зоран Заев, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, и министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, денеска се сретнале со претставници на Асоцијацијата на такси-превозници.

Претставниците на асоцијацијата, во името на 53 такси-компании од Македонија, ги кажале проблемите со кои се соочуваат во својата работа и побарале измени во постојната законска регулатива и нејзино прилагодување на реалните состојби во такси-превозот.

Заев ги повикал претставниците на асоцијацијата, преку постојана и интензивна комуникација, со свои предлози да придонесат за изработка на ефикасно и заедничко прифатливо законско решение.


Хелсиншки: Бегалците во кампот „Табановце“ дневно добиваат половина литар вода за пиење


Гевгелија/Куманово, 14 јуни, 2017 - 14:57 (META) 

Состојбата со бегалците во прифатно-транзитните кампови „Винојуг“ и „Табановце“ во текот на минатиот месец останала непроменета и во овие кампови вкупниот број на бегалци изнесувал 29 лица, се наведува во последниот месечен извештај на Хелсиншкиот комитет за човекови права.

Од Хелсиншки информираат дека бројот на бегалци во кампот „Винојуг“ кај Гевгелија е мал, а намалена е и фреквенцијата на движење на бегалци кои се фатени по илегални патишта надвор од кампот.

„Бројот на бегалци во кампот константно изнесува девет лица, меѓу кои со потекло од Авганистан, Ирак и од Сирија. Неколку од бегалците имаат почнато постапки за семејно обединување. Кујната која функционираше во кампот е официјално затворена. Должноста за делење храна е преземена од Црвениот крст. Инфраструктурни промени во кампот не се забележани. Хигиената е на задоволително ниво“, стои во извештајот.

Оттаму додаваат дека продолжува практиката на нелегално „депортирање“ на бегалци кои се фатени по илегални патишта низ Македонија назад во Грција. Во текот на мај 2017 година, вкупно 24 бегалци со потекло од различни земји, во шест одделни случаи биле фатени од полицијата по илегални патишта и „депортирани“ во Грција.

Состојбата во кампот „Табановце“ на северната граница, според извештајот на Хелсиншкиот комитет е полоша, особено во однос на условите за престој на бегалците, кои се вкупно 20 лица.

„Во текот на мај е забележано значително влошување на квалитетот на храната. Поплаките на бегалците се дека храната е недоволна и со лош квалитет. Истовремено, воспоставено е и ограничување на пристапот до вода за пиење, односно бегалците имаат право да добијат едно шише вода од половина литар на ден. Лошиот квалитет и недостигот од храна не се променети и покрај почнувањето на рамазанските пости“, стои во извештајот на Хелсиншкиот комитет, кој апелира да се подобри квалитетот на храна, која ќе ги задоволи сите нутриционистички стандарди, како и да се обезбеди пристап до неограничено количество вода.


Швајцарска стратегија за поддршка, предвидува 76 милиони франци за Македонија


Скопје, 26 мај, 2017 - 13:59 (META) 

Швајцарија е еден од најголемите билатерални партнери на Македонија и со новата стратегија за соработка од 2017 до 2020 година, се предвидени финансиски обврски во висина од 76 милиони швајцарски франци, соопшти амбасадата на Швајцарија во Македонија.

„Целта на новата стратегија е да ја поддржи Македонија во нејзините реформи да ги постигне европските стандарди и вредности и да продолжи со социјално инклузивната демократија и пазарна економија, воедно обезбедувајќи ефикасно управување со природните ресурси. Стратегијата следи еден практичен пристап кој се фокусира на подобрување на условите за живот на граѓаните на Македонија. Деталите од стратегијата ќе бидат откриени на нејзиното официјалното претставување на 31 мај во Скопје,“ велат од Амбасадата на Швајцарија.


Павлопулос бара почитување на грчката историја и на европските принципи


Атина, 11 мај, 2017 - 12:44 (META) 

Грчкиот претседател, Прокопис Павлопулос, одново побара Македонија да ја почитува грчката историја ако сака да стане дел од Европската Унија. Во говор на 11. Балканска конференција на началници на Генералштабови од државите од Балканот, Павлопулос забележа дека Грција ја поддржува европската перспектива на државите од Балканот и смета дека нивното место е во ЕУ, но за да станат дел од Унијата, тие мора да почитуваат одредени услови.

-Државите што не се членки на ЕУ, треба да напредуваат по нивниот европски пат, тоа е нивната насока. Грција ја посакува европската перспектива на балканските држави. Но, за да се заврши оваа европска перспектива со интеграција во Европската Унија, има одредени услови, кои не ги поставува еднострано Грција, туку ЕУ и европското право. Услов е почитување на историјата и на историската вистина. Оваа почит е услов за мирен соживот. Услов е и искреното почитување на меѓународното право во целост и на основните принципи на европското право – изјави Павлопулос.

Грчкиот претседател нагласи дека е потребна соработка на сите присутни држави за да се обезбеди мирот и стабилноста на регионот и тој да се заштити од различни предизвици и закани. Грција, како што посочи, пружа пријателска рака и добрососедство кон сите балкански држави.

На конференцијата која се одржа вчера во Атина, се разговараше за одржување на мирот и на стабилноста во регионот на Југоисточна Европа и за стратегии за подобрување на воената соработка.


ОБСЕ/ОДИХР оцени дека референдумот во Турција се одржал во нефер услови


Анкара, 17 април, 2017 - 17:29 (META) 

Мисијата на ОБСЕ/ОДИХР оцени дека референдумот во Турција се одржал во нефер услови и двете страни во кампањата немале еднакви можности.

Во заедничкото соопштение на ОБСЕ/ОДИХР и на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) се вели дека референдумот се одржал во политички амбиент во кој основните слободи кои се од суштинско значење за вистински демократски процес се прекинати во рамките на вонредна состојба во државата.

Надзорот на набљудувачката емисија покажал дека кампањата која ги поддржувала уставните промени доминирала во медиумите. Тоа, заедно со притисоците и со затворањето на медиумите, како и со апсењето на новинарите, придонело гласачите да не можат да ја видат пошироката слика.


Привремен сообраќаен режим на дел од улицата Никола Карев


Скопје, 13 април, 2017 - 15:09 (META) 

Градот Скопје ги информира граѓаните дека во деновите од претстојниот викенд (15 и 16 април), на дел од улицата Никола Карев, на крстосницата со булеварот Трета македонска бригада, ќе се изведува прекоп за поставување подземни инсталации.

„Поради тоа, во деновите од викендот, на оваа делница ќе се воведе привремен сообраќаен режим, во времетраење од 8 до 18 часот, а на коловозот ќе се постави соодветна сообраќајна сигнализација“, велат од Град Скопје.

Оттаму апелираат до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат поставените сообраќајни знаци и да ја приспособат брзината на движење на условите на патот.