!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Твитот на Обама против насилствата влезе во историјата


Вашингтон, 16 август, 2017 - 10:05 (META) 

Твитот на поранешниот американски претседател Барак Обама по повод насилствата во Шарлотвил стана најпопуларниот во историјата на „Твитер“.

Твитот на Обама, во кој го цитира Нелсон Мандела, лајкуван е три милиони пати откако е објавен на 12 август, после насилствата во Шарлотвил во Вирџинија.

– Никој не се раѓа со омраза кон другите поради бојата на нивната кожа, потеклото или вера… Луѓето мора да научат да мразат, а ако можат да научат да мразат, може да научат и да сакаат… Љубовта повеќе му прилега на човековото срце за разлика од нејзината спротивност“ напиша Обама, цитирајќи го Мандела.

Твитот е проследен со фотографија на која се гледа Обама како се смее со четири деца од различна раса, пренесува „Би-би-си“.

Фотографијата е направена во 2011 година, кога Обама го посети дневниот престој во Мериленд.


Еден загинат и 19 повредени во насилствата на протестот на ултрадесничарите во Вирџинија


Шарлотсвил, 13 август, 2017 - 10:48 (META) 

Најмалку едно лице загинало, а 19 се повредени во насилствата меѓу белите националисти и контра-демонстрантите што се случија синоќа во градот Шарлотсвил, во американската сојузна држава Вирџинија, јавуваат светските медиуми.

Од засега непознати причини вечера се урнал и хеликоптер на полицијата во Вирџинија, ангажиран за надгледување на судирите, при што загинале двајца полицајци.

Загината жена и повредените лица настрадале во моментот кога автомобил влета во група демонстранти, кои протестираа против маршот на ултрадесничарите. Дваесетгодишниот Џејмс Филдс од Охајо, кој е осомничен дека го управувал автомобилот, е притворен под сомнение за убиство од втор степен. Федералното истражно биро (ФБИ), како што пренесува „Би-би-си“, отворило истрага за случајот.

Неколку илјади бели расисти, неофашисти и други ултрадесничарски групи од сите делови на САД вчера се собраа во Шарлотсвил бесни поради одлуката на градските власти да се отстрани споменикот на генералот на конфедерацијата од американската граѓанска војна (1861 – 1865), Роберт Ли.

Американскиот претседател, Доналд Трамп ги повика граѓаните на САД да ја надминат омразата и нетрпеливоста и да спречат вакви насилни протести.

„Сите мораме да се обединиме против омразата. Во Амарика нема место за вакво насилство. Да бидеме сите како едно“, напиша Трамп на својот твитер-профил.

Гувернерот на Вирџинија, Тери Меколиф изјавил дека има само една порака до белите националисти кои донесоа хаос во Шарлотсвил – „да си заминат дома“.


Детали и куриозитети од извештајот за пропустите на МВР од 27 април


Скопје, 8 јуни, 2017 - 16:41 (META) 

Извештајот на работната група на Министерството за внатрешни работи детектира серија сериозни пропусти на оперативниот штаб и на полицијата при најзината (не)интервенција за време на насилствата во Собранието на Република Македонија од 27 април, кога беа нападнати и повредени пратеници, новинари и граѓани во законодавниот дом.

Работната група на МВР, меѓу другото, констатирала:

 • Штабот на Чавков бил целосно во аут

Оперативниот штаб на Министерството за внатрешни работи немал јасно и прецизно дефинирани надлежности, а членовите на штабот и тимот немале утврдени конкретни задачи. Процесот на информирање и на давање задачи во рамки на Оперативниот штаб, не е јасно дефиниран и недостига јасна постапка за донесување одлуки во различни ситуации.

 • УБК не доставила безбедносна проценка

Управата за безбедност и контраразузнавање до Оперативниот штаб на Министерството за внатрешни работи не доставила проценка за безбедносната состојба во Македонија, обврска која произлегува од одржаниот состанок со министерот за внатрешни работи.

 • Немало никва координација

На 27 април 2017 година, Оперативниот штаб не направил соодветна проценка на состојбата и координација со организациските единици вклучени во Оперативната акција.

 • Камерите на „Безбеден град“ не биле вклучени

На 27 април 2017 година од страна на СВР Скопје не е користен видеонадзорот на „Безбеден град“, која обврска произлегува од одржаниот состанок со министерот за внатрешни работи.

 • Вратата била отворена однатре

Насилното влегување на граѓаните во Собранието е резултат на отварањето на главниот влез од внатрешна страна, што довело до загрозување на безбедноста во Собранието. Полициски службеник од внатрешното обезбедување во обид да ги обезбеди вратите, бил спречен во преземањето дејство од страна на пратеници.

 • Полицајците кои биле внатре седеле со скрстени раце

Дел од полициските службеници од Одделот за заштита на определени личности и објекти, кои биле присутни во Собранието при отварање на влезните врати, не презеле дејства за спречување на истото.

 • Членовите на штабот на Чавков не биле во штабот

Членовите на Оперативниот штаб и на Оперативниот тим од Одделот за специјални полициски операции, не биле присутни во штабот, а навремено биле известени за текот на настаните и за целокупната состојба во Собранието.

 • Иако било побарано, штабот на Чавков известил дека нема засилување

Одговорните за внатрешното и за надворешното обезбедување на Собранието навремено укажале на потребата од дополнителни сили, но од Оперативниот штаб на Министерството за внатрешни работи и од Помошниот штаб на Секторот за внатрешни работи Скопје, биле информирани дека нема дополнителни сили кои би се упатиле за обезбедување на Собранието на Македонија. На 27 април 2017 година, за обезбедување на Собранието, Бирото за јавна безбедност (БЈБ) немало планирано полициски службеници во резерва.

 • Чавков и помошниците не ги повикале специјалците

Раководителот на Оперативниот штаб и раководителите на надлежните организациски единици во БЈБ, иако биле исполнети условите, не издале навремено наредба за повикување на припадниците на Одделот за специјални полициски операции.

 • Чавков, иако му барале, не дал наредба за евакуација на пратениците

Оперативниот штаб на Министерството за внатрешни работи, и покрај неколкуте навремени барања за евакуација на пратениците од внатрешното обезбедување, до 20.30 часот не издал наредба за евакуација на пратениците, иако за тоа биле исполнети условите.

 • Исчезнале двата хард дискови со видеоматеријал

Од извршениот увид во просторијата за надзор на безбедносните камери на Собранието, утврдено е дека недостигаат два хард дискови со видеоматеријал од безбедносните камери.

 • Не се снимале разговорите преку радио-станиците

Системот за снимање на аудиозаписите од тетра-системот на МВР не функционирал во целост.

 • Нухиу му пратил СМС на Чавков дека состојбата во Собранието може да ескалира. Чавков, исто преку СМС, одговорил дека „состојбата е под контрола“.

Извештајот, како што информираше денеска на прес-конференција министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, ќе биде доставен до Јавното обвинителство.


Спасовски: Извештајот за пропустите на МВР на 27 април е готов, на ред е Обвинителството


Скопје, 8 јуни, 2017 - 14:38 (META) 

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска на прес-конференција соопшти дека извештајот на работната група на МВР за насилствата од 27 април во Собранието на Република Македонија е готов и дека во него се утврдени правните пропусти и системските недоследности во Министерството.

Спасовски истакна дека МВР како државен орган „падна на испитот“ на 27 април, поради партизираноста на раководните структури.

– Ова Министерство мора да се департизира за да работи и за да функционира нормално. На граѓаните им должиме да го исчистиме срамот што се случи на 27 април – рече Спасовски.

Извештајот, како што наведе министерот, „филигрански“ прецизно ги детектира одговорностите за тоа што се случи во Собранието. Спасовски, сепак, не соопшти имиња бидејќи, како што рече, извештајот бил класифициран документ.

Тој ќе биде доставен до Јавното обвинителство, кое треба да ја утврди одговорноста на сите што ги пречекориле законските надлежности и околностите за упадот во законодавниот дом.

Спасовски рече дека работната група работела повеќе од еден месец и во овој период извршила увид во обемната службена документација, разговарала со голем број припадници на МВР и бил прегледан службен видеоматеријал и видеоматеријал од телевизиите.

Како што рече министерот, веднаш по настаните од 27 април, дел од структурите на МВР добиле задача за еден ден да направат извештај кој би ја оправдал работата на полицијата. Сепак, тој не откри по чија директива требало да се изработи овој извештај.

Досега, во врска со настаните во Собранието, од Сектрот за внатрешна контрола во МВР, како што рече Спасовски, сослушани биле 180 лица, суспендирани се 23, а биле поведени постапки за 45 лица. Разрешени полициски службеници засега нема.


Нова кривична пријава против деветмина учесници во насилствата во Собранието


Скопје, 5 јуни, 2017 - 17:22 (META) 

Секторот за внатрешни работи Скопје поднел нова кривична пријава против девет лица од Скопје, Кочани и од Кичево, осомничени за учество во насилствата во Собранието на Република Македонија од 27 април оваа година, соопшти денеска МВР.

Осомничените се товарат за учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење службено дејство, напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста и за учество во толпа што ќе изврши кривично дело.

Според МВР, осомничените на 27 април заедно со други лица, против кои веќе се поднесени кривични пријави, како и со поголема група засега неидентификувани лица, откако го пробиле полицискиот кордон пред Собранието, влегле внатре, го демолирале ходникот и нападнале тројца полицајци од внатрешното обезбедување на Собранието. Потоа, тие влегле во салата број 3, каде физички ги нападнале пратениците Зоран Заев (сега премиер), Зијадин Села, Радмила Шекеринска (сега министерка за одбрана), Оливер Спасовски (сега министер за внатрешни работи) и други пратеници од СДСМ, ДУИ и од Алијанса за Албанците.

СВР Скопје, се додава во соопштението на МВР, и понатаму презема мерки и активности во врска со настаните од 27 април за „обезбедување на преостанатите кривично пријавени лица, како и за идентификација и за документирање и на други лица учесници во настаните“.

МВР досега поднесе кривични пријави против повеќе од 30 лица, а деветмина од нив се осудени на условни казни.


СДСМ: Целата јавност слушаше како Груевски се пресметуваше со неистомислениците


Скопје, 2 јуни, 2017 - 20:00 (META) 

Несериозно е Никола Груевски, човекот кој целата јавност го слушаше како нарачува насилство и одмазнички се пресметува со неистомислениците, сега да зборува за поттикнување насилства, реагираат од СДСМ на интервјуто на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, во кое тој ги обвини дека со нивното дејствување и однесување го поттикнале вчерашниот напад врз поранешниот министер за здравство, Никола Тодоров.

„СДСМ остро го осудува вооружениот напад врз Никола Тодоров и бара целосно расветлување на случајот и соодветно казнување на извршителот на нападот. Правдата мора да се спроведува единствено низ судските органи и никако поинаку. Создавање на независно, неселективно и непартиско судство е врвен реформски приоритет на новата влада предводена од СДСМ. Секој за кого ќе се докаже дека извршил какво било незаконско дело ќе понесе одговорност пред професионало и независно судство. Тоа ќе важи за сите, вклучително и за Груевски и за неговите соработници“, стои во реакцијата.

Во соопштението се наведува дека новата влада, покрај реформите во судството, посветено и транспарентно ќе продолжи со спроведување на владината програма која ќе донесе напредок, правда, еднаквост и живот за сите во Македонија.

„Паралелно со реформите во општеството, ги повикуваме чесните пратеници, членови и активисти на ВМРО-ДПМНЕ да почнат внатрепартиски реформи и да се дистанцираат од ретроградната и антидржавничка реторика на Груевски и на неговите соработници и да се вградат во процесите што ќе донесат реформи и добро на сите, а Македонија повторно ќе ја вратат на евроатлантскиот курс“, стои во реакцијата.


ОЈО „призна“ дека упадот во Собранието не е дело на толпа туку на злосторничко здружение


Скопје, 31 мај, 2017 - 15:11 (META) 

Основното јавно обвинителство денеска соопшти дека во истрагата за насилствата во Собранието на Република Македонија од 27 април се вклучува Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, бидејќи по разгледувањето на доказниот материјал било утвредено дека „постои содејство на неколку осомничени во целокупните збиднувања во објектот на Собранието во надворешниот појас и во внатрешноста на објектот во целина“.

Ова значи дека од доказниот материјал што го има обвинителството произлегуваат сомнежи дека насилствата во Собранието не се исклучиво дело на поединечни лица „кои ги понела толпата“, како што беше досегашната квалификација на кривичните дела, туку дека тие се планирани и спроведени од организирана група за постигнување одредена корист.

Адвокатот Звонко Давидовиќ за „Мета“ вели дека Обвинителството „конечно се свестило“ дека станува збор за настан организиран со план и за дело на злосторничко здружение.

– Од самиот почеток беше јасно дека ова е организирано со план и спроведено од злосторничко здружение, на што укажуваат повеќе елементи, односно тоа што МВР било оневозможено навреме да реагира со затајувањето на златната команда, отворањето на вратите на Собранието од пратеници, тепањето на пратениците и обидот да се заштитат учесниците во настанот. Досегашната квалификација на делата (учество во толпа, н.з.) беше смешна. Имено, ако во објект со највисок степен на безбедност може да влезат луѓе и да претепаат пратеници, што станува со обичен човек на улица? На крај, се свестија од обвинителството – вели Давидовиќ.

Тој во случајов му забележува на ОЈО Скопје дека не до крај или спротивно на Законот за кривична постапка, затаило во истрагата, непотребно чекајќи првин МВР да поднесе кривични пријави, па дури потоа да почне истрага, иако веќе ги имало сите докази.

Воислав Стојановски, правен советник во Хелсиншкиот комитет за човекови права, вели дека соопштението на Обвинителството е нејасно околу тоа поради што конкретно ОЈО Скопје смета дека Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција треба да ја преземе истрагата, но додава дека постојат елементи што укажуваат на тоа дека ова обвинителство е надлежно за расчистување на случајот.

Инаку, според членот 31 од Законот за јавно обвинителството, ОЈО за гонење организиран криминал и коруција е надлежно да постапува:

 • за кривични дела извршени од структурирана група од три или повеќе лица, која постои одреден временски период и дејствува за да изврши едно или повеќе кривични дела за кои е предвидена казна затвор од најмалку четири години, со намера директно или индиректно да стекне финансиска или друга корист;
 • за кривични дела извршени од структурирана група или злосторничка организација на подрачјето на Република Македонија или други држави или кога кривичното дело е подготвено или планирано во Република Македонија или во друга држава;
 • за кривични дела злоупотреба на службена положба и овластување, примање поткуп од значителна вредност и противзаконито посредување, извршени од избран или именуван функционер, службено лице или одговорно лице во правно лице и
 • за кривични дела неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори, перење пари и други приноси од казниво дело од поголема вредност, терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста, давање поткуп од значителна вредност, незаконито влијание врз сведоци, злосторничко здружување, терористичка организација, тероризам, кривични дела трговија со луѓе, кривични дела криумчарење со мигранти, трговија со малолетно лице и за другите кривични дела против човечноста и меѓународното право од Кривичниот законик, независно од бројот на сторителите.

Притвор од 30 дена за подметнувачот на импровизираната бомба во Собранието


Скопје, 26 мај, 2017 - 23:19 (META) 

Основното јавно обвинителство Скопје повело постапка за лицето кое оставило експлозивна направа во Собранието на Република Македонија на 27 април и побарало притвор од 30 дена, кој бил одобрен.

Во вечерашното соопштение Обвинителството известува дека постапката е почната поради кривичните дела предизвикување општа опасност и недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи, кои се наведени од МВР во кривичната пријава која што ја поднело против подметнувачот на импровизираната бомба.

Според полицискиот билтен, пријавениот Ј.Л. (41) околу 19 часот со толпата влегол во Собрание на Република Македонија, а околу 20.40 часот заедно со околу 20 лица се качил на првиот кат од Собранието, по што сам влегол во две канцеларии кои се меѓусебно поврзани. Притоа под работно биро поставил импровизирана експлозивна направа која се состои од петарда и боца со компримиран бутан гас залепени со селотејп трака, како и уште едно парче петарда и си заминал.


Кривична пријава за лицето што поставило импровизирана бомба во Собранието


Скопје, 26 мај, 2017 - 14:45 (META) 

СВР Скопје поднел кривична пријава против Ј.Л. (41) од Скопје, кого го сомничи за „неовластено изработување оружје или распрскувачки материи и за предизвикување општа опасност“, односно за изработка на импровизирана бомба што ја внел во Собранието во насилствата на 27 април.

Според полицискиот билтен, пријавениот околу 19 часот со толпата влегол во Собрание на Република Македонија, а околу 20.40 часот заедно со околу 20 лица се качил на првиот кат од Собранието, по што сам влегол во две канцеларии кои се меѓусебно поврзани. Притоа под работно биро поставил импровизирана експлозивна направа која се состои од петарда и боца со компримиран бутан гас залетени со селотејп трака, како и уште едно парче петарда и си заминал.

Направата не експлодирала, а била откриена на 2 мај околу 8.25 часот, кога вработените во канцелариите пристигнале на работните места и почнале да го средуваат нередот во истите, при што еден од вработените ги забележал петардата и импровизираната експлозивна направа на подот, по што со колега ги оставиле до корпите за смет во ходникот.

Импровизираната бомба истиот ден околу 17 часот ја забележал вработен во обезбедување на Собранието, по што пријавил в полиција.

СВР Скопје извести и дека до Основното јавно обвинителство Скопје доставил и две известувања, од кои едното се однесува за превземени активности по наредбата за идентификување на вкупно седум пратеници, а другото за досегашни преземени мерки и дејствија.


Почнува судењето на деветтемина обвинети за нападот во Собранието


Скопје, 18 мај, 2017 - 9:24 (META) 

Денеска во Основниот суд Скопје 1 почнува судењето против девет лица за кои Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение за насилствата во Собранието на 27 април.

Тие се товарат за учество во толпа што ќе спречи службено лице во извршување службено дејство.

На дел од обвинитетите судот им одреди мерки на претпазливост, а четворица од нив треба да бидат спроведени во судот од куќен притвор за денешното рочиште.

Пред судот се собрани околу триесетина членови на здружението „Тврдокорни“, кои, како што најавија вчера, ќе протестираат и ќе им дадат поддршка на своите „браќа и сестри“. Дел од насобраните носат црни маички на кои на предниот дел пишува „Слобода за жабата“, а на задниот дел – „Македонија на Македонците“.

Тие покажаа транспарент „Верував во сè, но не дека моите ќе ми судат за Македонија“.

Пред судот има полициско обезбебедување, но не во голем број, а засега нема ниту припадници на специјалните полициски сили.

Инаку, вчера претседателот на државата Ѓорге Иванов, во интервју за телевизијата „Канал 5“, побара амнестија од Собранието за обвинетите за насилствата.

Пратениците и членови на високото раководство на СДСМ кои беа нападнати во Собранието неколкупати го критикуваа јавното обвинителство за квалификацијата на кривичното дело, учество во толпа, бидејќи, како што велат, станува збор за многу посериозни дела, меѓу кои обид за убиство и терористичко загрозување на уставниот поредок на државата.

Досега се поднесени кривични пријави за 30 осомничени за насилствата во Собранието, од кои двајца се товарат за обид за убиство на лидерот на Алијансата на Албанците, Зијадин Села.