!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

На Јанкулоска ќе ѝ се суди и за „Тенк“


Скопје, 29 ноември, 2017 - 10:58 (META) 

Случајот „Тенк“ на СЈО, за „мерцедесот“ од 600.000 евра, официјално оди на судење. Од СЈО за „Мета“ потврдија дека добиле известување од Кривичниот суд дека советот за оценка на обвинителен акт го одобрил предметот и дал зелено светло тој да оди на судење.

Одлуката била донесена пред два дена, на 27 ноември, а Судот дополнително треба да утврди датум и да го распредели предметот кај судија што ќе го суди.

Случајот „Тенк“ се однесува на злоупотреба на службена положба и овластување од страна на поранешната министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, и началникот за јавни набавки, Ѓоко Поповски, со што му нанеле штета на државниот буџет.

Апелацискиот суд претходно одлучи „bомбите“, односно прислушуваните разговори за купувањето на луксузниот „мерцедес“ од повеќе од половина милон евра, да бидат дел од доказниот материјал во судењето за случајот „Тенк“.

На седницата и поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, побара „бомбите“ да не бидат користени како докази со образложение дека ѝ била нарушена приватноста. Таа се бранеше со цитирање пресуди на Европскиот суд за човекови права.


ЕЛЕМ ќе купува струја за грејната сезона


Скопје, 5 октомври, 2017 - 15:00 (META) 

ЕЛЕМ денеска ќе распише повик, а на 10 октомври ќе биде одржана аукција за купување на 29,7 гигават-часови електрична енергија.

„Електричната енергија што е планирана да се купи во октомври е наменета за ноември, кога ќе биде зголемена побарувачката поради грејната сезона. Производството на ЕЛЕМ во тој период ќе биде недоволно поради тоа што еден блок на РЕК Битола сè уште ќе биде во ремонт, во РЕК Осломеј сè уште траат подготвителните активности за почеток на производството и за дополнителен ископ на јаглен, кој досега не бил обезбеден, додека хидроелектраните не располагаат со доволно акумулации за потребите на производството во зимскиот период“, соопштуваат од ЕЛЕМ.

Во соопштението се додава дека дополнителното количество електрична енергија потребно за ноември, ЕЛЕМ го набавува еден месец порано за со навремениот повик до фирмите увозници да обезбеди подобра конкуренција и пониска цена.

„За увоз на електрична енергија за втората половина на 2017 година претходното раководство на компанијата предвидело осум милиони евра, сума која сегашното раководство планира да ја намали преку планско и навремено купување на потребните дополнителни количества по најповолни цени во следните два месеца, колку што ЕЛЕМ има обврска да купува електрична енергија при недоволно домашно производство“, објаснуваат од компанијата.

Од 1 јануари во 2018 година оваа обврска повторно ќе ја преземе ЕВН, бидејќи резултатите од оваа година покажуваат дека новопреземената обврска на ЕЛЕМ за купување електрична енергија не го намали увозот и цените, туку напротив, ги зголеми во споредба со годините наназад кога увозот го вршеше ЕВН, односно од 44,6 евра за мегават-час просечна цена за увоз во 2016 година, а во 2017 година просечната цена е зголемена на 74,1 евра за еден мегават-час.


ВМРО-ДПМНЕ: „Македонски железници“ нема пари за плата, а купува алкохол за 24.000 евра


Скопје, 25 септември, 2017 - 14:31 (META) 

ЈП „Македонски железници“ нема пари да исплати плата, но сепак извршило набавка на алкохолни пијалоци во вредност поголема од 24.000 евра, рече пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Крсте Јовановски.

– Внимавајте, 24.000 евра за алкохолни пијалоци платени со државни пари, во исто време кога вработените мака мачат да добијат плата. Нема пари за пензии, за плати во „Колска“ и за други загубари, за субвенции, но има пари за алкохолни пијалоци. Јавноста заслужува одговори од Сугарески и од Владата предводена од Заев, зошто има пари за алкохолни пијалоци, а нема за субвенции, пензии, за нови патишта, нови проекти – рече Јовановски.

Тој порача дека ВМРО-ДПМНЕ бара веднаш да се поништи оваа набавка и парите да се пренасочат кон реализација на проекти за граѓаните.


ВМРО-ДПМНЕ реагира на Мирчевски: ЛЕД-дисплеите се набавени законски


Скопје, 15 јули, 2017 - 15:08 (META) 

ВМРО-ДПМНЕ се огласи со реакција на денешната прес-конференција на  директорот на Службата за општи и заеднички работи, Пеце Мирчески, кој рече дека близу еден милион евра потрошила претходната влада за набавка на два ЛЕД-дисплеи и изрази очекување дека соодветна постапка ќе преземе Основното јавно обвинителство.

Партијата вели дека се е законски со набавката и порача дека СДСМ, ако има сомнежи во постапката, треба да поведе соодветна постапка.

„ЛЕД-мониторите кои ги спомнува партискиот директор на СОЗР се набавени во транспарентна процедура на законски начин и остануваат во сопственост на државата. Доколку има каков било сомнеж дека нешто е сторено надвор од законот, го повикуваме СДС да поведе соодветна постапка. Се друго е само гол политички популизам и манипулирање на јавноста од кое што граѓаните немаат никаква полза“, се вели во реакцијата.


Мирчески: Во време на криза, претходната власт дала милион евра за два ЛЕД-дисплеи


Скопје, 15 јули, 2017 - 13:15 (META) 

Близу еден милион евра потрошила претходната влада за набавка на два ЛЕД-дисплеи, соопшти денеска пред новинарите и пред јавноста директорот на Службата за општи и заеднички работи, Пеце Мирчески.

– Во услови кога Македонија била во севкупна економска и социјална криза, која била потребата некој да набавува ЛЕД-екрани за близу еден милион евра – праша тој.

Според постојната документација, првата од овие две набавки е за ЛЕД-дисплеј кој е наменет за фасадата за новата зграда на Факултетот за драмски уметности.  Таа е направена во 2015 година, а за дисплејот се платени 340.000 евра.

Вториот договор е склучен во 2016 година, за набавка на ЛЕД-екран за надворешна употреба, кој е поставен на палата АСНОМ. Овој дисплеј е платен 650.000 евра.

– Симптоматично е што овие исклучително нерационални набавки, платени со пари на граѓаните, ги направила една иста компанија. И во двата случаи фактурите се платени само еден ден по нивната испорака. Владата на Република Македонија, како и сите органи и министерства, ќе преземаат соодветни мерки секогаш кога ќе бидат констатирани и докажани злоупотреба на службената должност и злоупотреба на парите на даночните обврзници, во рамките на процедурите и интерните акти на институциите – рече Мирчески.

Тој изрази очекување дека соодветна постапка ќе преземе Основното јавно обвинителство.


ЕЛЕМ: Потрошувачката на струја е зголемена за 30 отсто во последните 24 часа


Скопје, 13 јануари, 2017 - 11:56 (META) 

Снабдувањето со електрична енергија за домаќинствата и за помалите компании на регулираниот пазар за електрична енергија се одвива континуирано и во согласност со потребите, велат од „Електрани на Македонија“ (ЕЛЕМ).

Во изминатите 24 часа е регистрирана за повеќе од 30 отсто поголема потрошувачка на електрична енергија во однос на вообичаената за овој период, но и покрај тоа, од ЕЛЕМ велат дека „целосно е одговорено на потребите на потрошувачите со оптимизација на домашните производствени капацитети и преку набавка на електрична енергија“.

„За потрошувачите на регулираниот пазар се испорачани 21.459 мегават-часови електрична енергија, од кои 17.859 мегават-часови, или 83 отсто, се обезбедени од домашните електроенергетски капацитети на ЕЛЕМ, а 3.600 мегават-часови, односно 17 отсто, се набавени од увоз. За првите 11 дена од годинава, домашното производство е натфрлено за 8,39 отсто во однос на планираното во енергетскиот биланс“, стои во соопштението од ЕЛЕМ.

Оттаму информираат дека сите расположливи капацитети за производство на електрична енергија на ЕЛЕМ се ставени во погон и испорачуваат во согласност со потребите на тарифните потрошувачи.

Според „Електрани на Македонија“, за денеска не е предвидена дополнителна набавка на електрична енергија и целосните потреби на потрошувачите на регулираниот пазар се обезбедени преку производство од домашните електроенергетски капацитети.

„Потрошувачката на електрична енергија постојано се следи и производството од домашните капацитети се адаптира во согласност со потребите на регулираниот пазар. Со оглед на најавите од ЕВН дека и претстојните денови се очекува и до 30 отсто поголема потрошувачка во однос на вообичаената за тој период, согласно распишаниот јавен оглас на ЕЛЕМ од 10 јануари за периодот од 14 до 22 јануари, во текот на вчерашниот ден е извршена набавка на вкупно 22.824 мегават-часови по просечна цена од 79,38 евра за мегават-час. Оваа цена е постигната при редовна постапка со негативна аукција“, се вели во соопштението од ЕЛЕМ.

Од „Еелектрани на Македонија“ нагласуваат дека набавката на електрична енергија што се врши во овој период, во услови на рекордна потрошувачка и екстремно ниски температури од кои е зафатен поголемиот дел од земјите во Европа, нема да влијае врз цената на електричната енергија за домаќинствата и за малото стопанство кои се на регулираниот пазар за електрична енергија.


ЕЛЕМ: Трошењето струја е зголемено за 30 проценти во однос на последните пет години


Скопје, 10 јануари, 2017 - 12:33 (META) 

Поради екстремно ниската температура, регистрирана е 30 проценти поголема потрошувачка на електрична енергија во однос на истиот период за последните пет години, се вели во соопштение на АД ЕЛЕМ.

–  Сите расположливи капацитети за производство на електрична енергија на АД ЕЛЕМ се ставени во погон. Дел од количествата се обезбедуваат на слободниот пазар во согласност со постојните правила и процедури усвоени од Регулаторната комисија за енергетика – посочуваат од компанијата.

Оттаму додаваат дека за дополнување на потребите во периоди од денот со најголема потрошувачка, вчера се набавиле 3.600 мегават-часа електрична енергија преку лиценцираните компании за трговија со електрична енергија.

– Набавката што ја изврши АД ЕЛЕМ е по просечна цена од 101,43 евра за мегават-час и е поевтина во однос енергијата што се продаваше на берзите во регионот. Временските услови од кои се погодени земјите од Југоисточна и од Централна Европа, директно влијаат и на цените на тој енергент. Во текот на вчерашниот ден, на берзата во Унгарија мегават-час електрична енергија во периоди на зголемена потрошувачка се продаваше за 126,3 евра, на берзата во Бугарија чинеше 123 евра, додека на берзата во Србија за истиот период се нудеше по цена од 140,3 евра – објаснуваат од ЕЛЕМ.

Од компанијата нагласуваат дека набавката на електрична енергија, што се врши во овој период, нема да влијае врз цената на електричната енергија за домаќинствата и за малото стопанство.

Термоелектраната „Битола 3“ очекуваат да проработи следните 72 часа.


Вучиќ во Москва ќе разговара за набавка на борбени авиони и на противавионски системи


Белград, 19 декември, 2016 - 15:02 (META) 

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека за време на неговата претстојна посета на Москва ќе разговара и за набавка на шест борбени авиони од типот „миг 29“, како и на протиавионски системи „бук“, за потребите на војската на Србија.

Вучиќ, кој на 21 декември ќе престојување во Москва, изјави дека Србија од Русија добила „многу добра цена“ за најсовремените ракети воздух – воздух.

Според српскиот премиер, Србија како воено неутрална земја, со набавката на авионите и на противавионските системи сака да ја осигури безбедноста на своите граѓани.

„Нашата доктрина е да го заштитиме нашиот народ и меѓународно признаените граници. Во услови на сè поголеми опасности, моравме да размислуваме како да ја унапредиме нашата борбена готовност“, вели Вучиќ.

Прашан дали договорот за набавка на авионите под пазарната цена оди заедно со договор за статусот на Рускиот хуманитарен центар во Ниш, Вучиќ рече дека регулирањето на статусот на центарот е „прашање за кое треба да одлучи владата на Србија, а не ценовник“.

„Не го ставам тоа прашање на маса во Москва и не мислам дека тоа е тема на нашите разговори“, рече Вучиќ.

Инаку, Русија сака Србија на персоналот во хуманитарниот центар во Ниш да му даде дипломатски статус, каков што имаат и војниците на НАТО.


Како „Финзи“ преку опремата за прислушување го оштетила буџетот


Скопје, 28 септември, 2016 - 13:33 (META) 

Специјалното јавно обвинителство на прес-конференција ја презентираше новата истрага наречена „Трезор“, која се однесува на економски криминал.

Како што појасни обвинителката Фатиме Фетаи, постојат основани сомнежи за три раководни лица од Управата за безбедност и контратразузнавање и за едно лице од МВР. Во истражната постапка, според Фетаи, било утврдено дека четрвтоосомничениот вработен во МВР им помогнал на првите тројца осомничени, раководни лица од УБК, да ѝ овозможат на компанијата „Финзи“, со која управувал сега починатиот Коста Крпач, да оствари имотна корист во вредност од 862.045 евра.

Оваа компанија, всушност, посредувала во набавката на електронска и комуникациска опрема меѓу Министерство за внатрешни работи и компанија во Велика Британија, чие име во предистражната постапка не се открива.

Наместо набавките на опремата да одат директно меѓу МВР и компанијата од Велика Британија, „Финзи“ посредувала во набавките и при фактурирање кон МВР ја зголемувала набавната цена на опремата, па со нејзино продавање по повисока цена од набавната го оштетила буџетот на РМ.

sjo14

Графички приказ на патот на парите меѓу „Финзи“, МВР и компанија од Велика Британија

Но, како оделе набавките?

Во периодот од јули 2010 година до крајот на 2012 година, првите три осомничени лица ја искористите службената положба и овластувања и за компанијата „Финзи“ прибавиле имотна вредност во вкупно од 35.488.294 денари или 577.045 евра.

За четвртоосомничениот постои основан сомнеж дека како службено лице со умисла им помогнал на осомничените во реализацијата.

– Првите тројца осомничени за да набават опрема за потребите на МВР и на УБК, на 7 јули 2010 се сретнале со претставници на компанија од Велика Британија и договориле набавка на електронска и на комуникациска опрема за потребите на петтата управа. Но, наместо опремата да биде набавена директно од компанијата од Велика Британија, како најевтин начин на набавка, истата требала да се набави од „Финзи“ – изјави јавната обвинителка Фатиме Фетаи.

Кога биле дефинирани начинот, условите и цената на набавка на орпемата, првите двајца осомничени по враќањето во Македонија му наложиле на сведокот, кој е вработен во МВР, да почне со постапка за набавка на опремата од компанијата „Финзи“ без да се спроведе тендер.

finzi

Графички приказ на времето и сумите на склучените договори

Компанијата „Финзи“ потоа доставила понуда за набавка до МВР, по што бил изготвен договор за купопродажба меѓу МВР и „Финзи“ и на 26 ноември 2010 година склучен е договорот за купопродажба со вкупна вредност од  124.293.233 денари со ДДВ.

– Според доказите, „Финзи“ извршила увоз на опремата од правното лице од Велика Британија со вкупен износ од 89.322.845 денари или 1.452.403 евра, а истата опрема „Финзи“ ја префактурирала спрема МВР за вкупен износ од 124.293.233 денари со ДДВ или 2.021.028 евра. Од ова произлегува основано сомневање дека била прибавена имотна корист која надминува значителна сума од 22.265.449 денари или 362.039 евра. Ова е разлика меѓу набавната цена на опремата и цената што е фактурирана кон МВР – додаде обвинителката Фетаи.

Во 2011 година биле склучени два анекси на главниот договор, меѓу другото и за одржување на опремата која, главно, била нефункционална, во вредност од 30.000 евра месечно. Оваа опрема, книговодствено во МВР била заведена со вредност од еден денар.


МО: СДСМ нема елементарни познавања за набавката на опрема и за модернизацијата на АРМ


Скопје, 25 август, 2016 - 16:12 (META) 

Модернизацијата на Армијата на Република Македонија е сериозен процес, на кој Министерството за одбрана, Генералштабот и Армијата пристапуваат професионално, се вели во реакцијата на Министерството за одбрана на денешното соопштение на СДСМ, во кое опозициската партија бара министерството да го поништи тендерот за набавка на опрема вредна 250 милиони евра.

„Министерот Јолевски повеќепати, вклучително и вчера, на неколку национални телевизии детално информираше за овој значаен процес. Сепак, уште еднаш ќе појасниме дека целата модернизација (набавка на нова опрема и ремонт) ќе чини нешто повеќе од 300 милиони евра, вклучувајќи и ДДВ, а без ДДВ и царина околу 250 милиони евра. Затоа, изненадени сме од фактот што СДСМ упорно тврди дека набавката на оклопни возила ќе чини 250 милиони евра. Процесот за аквизиција сè уште не е завршен, но сигурни сме дека цената за набавката на оклопните возила ќе биде неколкупати помала. Кога се коментираат работи поврзани со националната одбрана, заради значењето на областа, треба да бидат издржани и базирани на факти и на анализи, а не на шпекулации“, стои во реакцијата на Министерството.

Оттаму велат дека постапката е спроведена со најголема сериозност, а во неа, според министерството, биле вклучени професионалци – припадници на Армијата, кои ги кажале нивните потреби, барања и ги дефинирале спецификациите за опремата што треба да се набави.

„Како што посочивме многупати досега, во процедурата на набавка ќе бидат земени предвид единствено понудите што ги исполнуваат строгите услови во согласност со НАТО-стандардите, по што како домаќинска Влада и Министерство, предвид ќе ја земеме и цената. Споменатите оклопни возила се дел од партнерските цели на Република Македонија за членство во НАТО. Во поглед на одржувањето на борбените системи, би сакале да истакнеме дека доколку СДСМ ги следеше вчерашните интервјуа на министерот Јолевски, ќе знаеше дека токму во тендерската документација се побарува овие системи, вклучувајќи ги и оклопните транспортери, да можат да се одржуваат токму во Република Македонија, од припадници на АРМ кои ќе бидат обучени од производителот“, велат од МО.

Според министерството, плаќањето на опремата ќе се одвива до 2026 година и тоа нема да биде само од еден годишен буџет.

„И најобичниот познавач на оваа проблематика, знае дека вака скапи средства не се набавуваат од еден годишен буџет. Ниту најбогатите земји во светот не го прават тоа. Затоа сосема логично е Македонија да ја исплаќа оваа опрема во подолг временски период, во кој, повторно, ќе внимаваме да имаме најдобра и економски најисплатлива понуда“, додаваат од Министерството за одбрана.