!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

Денеска на Вевчанскиот карневал, главната атракција – дефиле на маските


Вевчани, 13 јануари, 2017 - 9:58 (META) 

На Вевчанскиот карневал денеска главната атракција е дефилето на маските, или суратите, како што се нарекуваат на локалниот дијалект.

Од повеќе маала ќе тргнат поворките со повеќе од илјада василичари, кои ќе се спојат на плоштадот пред зградата на Општина Вевчани.

Никој однапред не открива со какви маски, односно пораки, ќе излезат вевчанци годинава. Тоа се смета за најстрога тајна во милениумската традиција, иако со сигурност се знае дека политиката, повторно, ќе биде во центарот на вниманието.

Во културниот дел, од 21 часот, ќе пеат Анета Наковска и вевчанецот Ефто Пупиновски, со чиј настап ќе биде пречекана Православна нова година.

Синоќа, во Вевчани настапија женскиот бенд од Нови Сад „Фрајле“, дуото „ДНК“ и групата „Нокаут“.

Вевчанскиот карневал завршува утре, со традиционалното палење на маските.


Денеска почнува „Вевчанскиот карневал“


Струга, 10 јануари, 2017 - 11:07 (META) 

Годинешниот „Вевчански карневал“ почнува денеска со културни настани предвидени за оваа манифестација.

Програмата денеска е во знакот на одбележувањето на верскиот празник Свети Василиј Велики, заштитник на вевчанските василичари и на Вевчани, додека формалниот почеток на карневалот е в четврток.

Денеска, со почеток во 17 часот, во Клубот на пензионери во Вевчани ќе се одржи трибина на тема „Перспективите на руралниот туризам во Република Македонија со осврт на општина Вевчани“. Утре ќе биде извршена промоција на романот „Пред шарени врати“ од Косте Шутиноски.

Изложбата на слики од академскиот сликар Ниче Василев ќе биде отворена на 12 јануари (четврток) во 12 часот, во Клубот на пензионери.

Забавниот дел ќе почне на 12 јануари во 21 часот, со настап на домашните групи „ДНК“ и „Нокаут“, а пред полноќ ќе се претстави групата „Фрајле“ од Србија.

На 13 јануари, во 21 часот, присутните ќе ги забавува фолк-пејачката Анета Наковска, додека православната Нова година ќе биде пречекана со настапот на вевчанецот Ефто Пупиноски.

Традиционалното дефиле на маските ќе се одржи на 13 јануари, по 14 часот.

Карневалот завршува на 14 јануари, со традиционалното палење на маските.


„Фрајле“ и 1.500 василичари ќе ги забавуваат посетителите на Вевчанскиот карневал


Скопје, 4 јануари, 2017 - 14:40 (META) 

Околу 1.500 василичари ќе учествуваат на годинешниот Вевчански карневал, на кој главна атракција ќе биде женскиот бенд од Нови Сад „Фрајле“, соопшти денеска на прес-конференција во Скопје градоначалникот на Општина Вевчани, Цветомир Угриновски.

Според програмата на карневалот, од домашната сцена ќе настапат дуото „ДНК“ и групата „Нокаут“, додека од фолк-сцената, посетителите и туристите ќе ги забавуваат Анета Наковска и Ефто Пупиновски.

Градоначалникот Угриновски потсети дека документите сведочат дека карневалот е стар најмалку 1.460 години, но постојат археолошки наоди кои упатуваат на податоци дека карневалот постои барем 2.200 години.

– Денес карневалот е интересно и необично преплетување на пагански со христијански обичаи. Традиционално, учесниците се обидуваат да избегнат воведување на современи карневалски елементи, но, сепак, во последните години во организација на Општината и на Министерството за култура, се воведува ред во овој инаку хаотичен вонвременски настан – истакна Угриновски.

На презентацијата на програмата присуствуваше заменик-министерот за култура, Драган Недељковиќ.

Годинава, музичката и промоциска продукција „Пасворд“ е организатор на музичкиот и на забавниот дел на карневалот. Музичкиот дел почнува на 12 јануари, од 21 часот.

На 13 јануари во 13 часот е традиционалното дефиле на маските, кое ќе трае цело попладне, а потоа ќе следи вториот музички ден.

Вевчанскиот карневал завршува на 14 јануари со традиционалното палење на маските.


За време на карневал во Келн, регистрирани 22 сексуални напади


Келн, 6 февруари, 2016 - 18:51 (META) 

Германската полиција соопшти дека биле регистрирани 22 сексуални инциденти за време на карневалските свечености во западногерманскиот град Келн.

Речиси 200 лица биле притворени за нарушување на јавниот ред, додека едно лице е уапсено и обвинето за напад и за силување.

Мерките за безбедност годинава се значително зголемени и на улиците има повеќе од 2.500 полицајци.

Ваквата одлука на германските власти доаѓа по големиот број инциденти во Келн што се случија за време на новогодишната ноќ, кога беа регистрирани голем број сексуални напади и грабежи.


Џоломарите од Тиквешијата на карневал во Словенија


Кавадарци, 6 февруари, 2016 - 18:15 (META) 

Џоломарите од кавадаречкото село Ресава заминаа на карневал во словенечкиот град Птуј.

– Ќе бидеме дел од карневалскито дефиле, кое ќе се одржи денеска и в недела. Ќе ја промовираме историјата, традицијата и културата на Тиквешијата. Со лицата исцрнети со саѓи, страшните кожувчиња, вревата од клопотарците и со стаповите, ќе ги избркаме злите духови и ќе направиме место за среќата и за позитивната енергија – вели Никола Ризов, кој е дел од џоломарската група.

Џоломарската тајфа од Ресава е надалеку позната по мистичноста на маските на џоломарите, кои со векови привлекуваат внимание со нивните пагански игри и ритуали.


Дваесет загинати на уличен карневал на Хаити


Порт-о-Пренс, 17 февруари, 2015 - 14:21 (META) 

Најмалку 20 лица загинаа, а 46 се повредени од струен удар на карневалот во Порт-о-Пренс, главниот град на Хаити.

Несреќата се случила во време кога на улиците се наоѓаат илјадници луѓе на годишната прослава.

Очевидци велат дека некој од масата со штица ја допрел жицата што пренесувала струја за да може карневалското возило да мине под неа. Некои од жртвите загинале од струен удар на самото место. Останатите скокнале од возилото, по што меѓу насобраните настанала паника.


Германија откажа карневал поради терористички закани


Брауншвајг, 15 февруари, 2015 - 16:46 (META) 

Германската полиција нареди откажување на традиционалниот карневал во северниот германски град Брауншвајг поради „специфични закани од исламистички напади“, соопшти германската полиција.

Карневалот, кој денеска требаше да почне, е откажан откако безбедносните служби добиле информации за потенцијални напади.


Студент поднесе кривична пријава против Вевчанскиот карневал


Струга, 23 јануари, 2015 - 13:53 (META) 

Златко Јакимовски, студент во трета година на Правниот факултет „Јустинијан Први“, до Обвинителството во Струга поднесе кривична пријава против непознати сторители за убивање, мачење и за нанесување непотребни болки на животни на Вевчанскиот карневал, кој се одржа во периодот од 10 до 15 јануари годинава,  јави  „Академик“. 

– Оваа кривична пријава ја поднесов како граѓанин, но, пред сè, како човек кој од својата најрана возраст е посветен на кинологијата, наука што се занимава со изучување на кучињата. Ова дејство е казниво во согласност со македонскиот Кривичен законик, според член 233, именуван „мачење животни“. Со интенција ја поднесов неколку дена по случувањето бидејќи мислев дека со пријава ќе реагираат, пред сè, надлежните органи сами или, пак, некое од многубројните здруженија за заштита на животни. Но, бидејќи изостана каков било акт од нивна страна, се чувствував морално должен да дадам предлог до ОЈО Струга да поведе соодветна постапка – изјавил Јакимовски.

Тој истакнува дека го почитува како традиција најстариот карневал во нашата држава, но истовремено оценува дека изведбите на неколкуте учесници, освен што се невкусни, неморални, нечовечки, се и казниви во согласност со македонското позитивно казнено право.

– Сакам да верувам дека овојпат нема да недостига навремена реакција и дека нема да биде уште еден неуспешен обид на патот до правдата – вели  Јакимовски.

За случувањата на Вевчанскиот карневал реагираше и  Федерацијата на европски карневалски градови. Оттаму стигна соопштение дека ќе го ревидираат ставот кон карневалот во Вевчани.


Казни за мачителите на животни во Вевчани!


Скопје, 15 јануари, 2015 - 17:42 (META) 

Фотографии од Вевчанскиот карневал на кои можат да се видат кокошки наденати на вили, живи преплашени кокошки врзани за екстремитетите и фрлани во воздух како да се топки, а не живи суштестваа, труп на убиено куче заврзано за екстремитетите како плен, влечкано и мавано од толпата за да се прикаже пагански ритуал, живо куче со заврзани очи влечено со сила да оди во толпата народ и обезглавени зајаци, денеска ги преплавија социјалните мрежи.

Здруженијата за заштита на животни велат дека се згрозени од фотографиите и од информациите добиени за Вевчанскиот карневал и дека тоа што се случувало таму е садизам. Во нивното соопштение велат дека најостро ја осудуваат злоупотребата и мачењето на животните за кое имаат и бројни фотографии.

– Шокирани сме што наместо уметност, досетливост, хумор и сатира, Вевчани овозможи и истолерира насилство, страв, крв и безумие! Уметноста која секоја година ја прикажува најстариот карневал во нашата држава, со кој без исклучок сите се гордеевме, е засенета. Засенета е бидејќи газеше по животи, бидејќи ја обезвредни слободата на животните и нивните права загарантирани и со закон! Ова не е здрав хумор и ова не го прават здрави луѓе, туку девијантни лица –со тоа карневалот не прикажа како дивјаци и насилници кои не се користат со уметност и со маски, туку во недостиг од имагинација посегаат по животи, стојат инертни пред стравот, болката на животните, смртта на животните, се подсмеваат – пишува во соопштението на „Анима мунди“.

Мери Јордановска, активист во „Асоцијацијата на активисти за права на животните“, вели дека  мачењето и убивањето на животни во име на забава не само што е примитивен чин, туку станува збор за кривично дело.

– Ова дело, за жал, е заборавено од нашите истражни органи, па оттаму апелираме итно да се покрене постапка против сите инволвирани кои во име на добрата забава се изживуваа со суштества кои чувствуваат болка и страв, исто како и луѓето – реагираше Јордановска.

Радмила Пешева од „Анима мунди“ вели дека институциите треба да реагираат на она што се случувало на карневалот. Според неа, многу лоша порака испраќа тоа што сите на карневалот молчеле на изживувањето на животните.

– Фотографиите се страшни. Како може некој да се забавува со измачување живи суштества. Порано овој карневал беше креативен, интересен, а она што се случувало пред некој ден е навистина страшно и испраќа многу лоша порака. Исто така, е кршење на закон. Ние реагиравме до институциите, се надевам дека ќе преземат нешто за да се откријат и казнат сторителите – вели Пешева.

Од здруженијата велат дека фотографиите ги доставиле и до Агенцијата за храна и ветеринарство, директорот Зоран Поповски и до Секторот за заштита на благосостојба на животните и бараат итно да се постапи според законските норми.

Градоначалникот на Вевчани, Цветомир Угриноски, за „Нова ТВ“  рече дека не чувствува никаква одговорност бидејќи карневалот во Вевчани бил театар на отворено и се оградува од маските.

– Општината во подготовката на маските воопшто не учествува и маските пред карневалот не ги знаевме. Според наши иформации, кучето било мртво. Воопшто не била намерата таа, само го нашле некаде кучето и, пијани, го собрале – изјавил Угриноски.

На прашањето дали Општината ќе бара одговорност за ваквите маски, Угриноски рече дека отсекогаш на карневалот во Вевчани имало животни.

– По Скопје, кучиња и мачиња шетаат, па затоа прво нека ги соберат мачињата и кучињата таму, наместо да се грижат за некое куче мртво што го зеле василичарите – рече Угриноски.

 

 

 


(ФОТО) Маските запалени: Заврши Вевчанскиот карневал, традиција долга 14 века


Охрид, 15 јануари, 2015 - 10:47 (META) 

Традиционалното Василичарско оро и ритуалното палење на маските, во Вевчани го означија крајот на уште едно издание на Вевчанскиот василичарски карневал, најстарата карневалска манифестација во земјава, со траење од 14 века.

Министерката за култура на Република Македонија, Елизабета Канческа-Милевска, за карневалот вели дека е место на собирање на сите добронамерници со карневалски дух од целиот свет.

– Вевчани е престолнина на македонската гостопримливост, Вевчани е дел од нашата богата македонска изворна традиција, која сите ние љубоморно и грижливо ја негуваме и ја пренесуваме на секоја нова генерација – напомена Канческа-Милевска.

Годинешното карневалско издание, покрај традиционалните маски – ѓаволите, Глупавиот Август, зетовите и невестите, ги прокоментира и најзначајните случувања во земјата и во светот: од нашата баба Рада, индискиот бизнисмен Субрата Рој и „шефот на светот“, Барак Обама, до најновите состојби со снегот и со „ефикасноста“ на „Македонија пат“, еболата, здравата храна, студентските протсети и други настани актуелни изминатава година. Во карневалската пародија беше одбележан и масакарот во Париз.