!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Хан ја почна работната посета со средба со премиерот Димитриев


Скопје, 9 февруари, 2017 - 8:57 (META) 

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, утринава се сретна со премиерот Емил Димитриев, со кој разговараше за ситуацијата во земјата по предвремените парламентарни избори, одржани на 11 декември минатата година.

Детали од средбата засега не се откриваат, а Хан од средбата објави фотографија на социјалната мрежа „Твитер“ со краток опис.

„Го почнав работниот ден во Скопје со разговор со премиерот Димитриев. Потоа состанок со министрите од земјите од Западен Балкан за зајакнување на енергетската поврзаност“, напиша Хан.

Еврокомесарот синоќа допатува во Скопје, а денеска ќе учествува на шестиот министерски состанок на земјите од Западен Балкан, посветен на регионалната соработка во областа на енергетиката.

На состанокот, освен Хан и министрите за надворешни работи и министрите за енергетика од балканските земји, ќе присуствуваат и италијанскиот државен потсекретар за надворешни работи, Винченцо Амендола, и генералниот секретар на Советот за регионална соработка, Горан Свилановиќ.

На неформалната средба ќе се разговара за прашања од областа на регионалната соработка во различни сегменти, но со посебен акцент на заедничките регионални предизвици, економскиот просперитет и меѓусебното поврзување, владеењето на правото и антикорупцијата, во функција на интегрирање на сите балкански земји во ЕУ.

По завршувањето на министерскиот состанок, Хан ќе има средби со претставниците на граѓанскиот сектор, како и одделни средби со лидерите на политичките партии кои освоија пратенички места во Собранието. Тема на состаноците ќе биде состојбата на Македонија по предвремените парламентарни избори, напорите за формирање влада и за враќање на земјата на евроатлантскиот пат.


Кривични пријави од СДСМ за Димитриев, Попоски, Тодоров и за Канческа-Милевска


Скопје, 3 февруари, 2017 - 14:30 (META) 

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија ќе поднесе кривични пријави против премиерот во оставка, Емил Димитриев, и против министрите во оставка Никола Попоски, Никола Тодоров и Елизабета Канческа-Милевска поради прекршување на Изборниот законик.

Кривичните пријави, како што соопшти денеска портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, ги поднесуваат бидејќи премиерот и тројцата министри во моментов истовремено ја извршуваат и функцијата пратеник во Собранието и функцијата министер.

– Во Изборниот законик јасно е наведено дека функцијата пратеник е неспоива со функцијата министер и дека со денот на верификација на мандатот за пратеник, функцијата министер им престанува по сила на закон. Во ваков случај, министерствата не остануваат без раководно лице, бидејќи должноста на министерот ја презема заменик-министерот – изјави Шилегов на прес-конференција.

Тој додаде дека „наведените членови на ВМРО-ДПМНЕ смислено и во континуитет од денот на верификација на мандатите за пратеници во Собранието на РМ, парарелно ја вршат и функцијата министер“ и „со таквото однесување ја злоупотребуваат својата службена положба и овластување“.

– СДСМ како одговорна партија, која се грижи за доследно спроведување на законите во РМ, поднесува соодветни кривични пријави против наведените лица и очекуваме брза и ефикасна реакција од надлежното обвинителство – рече Шилегов.


Вработените во „Југохром“ во вторник продолжуваат со блокади и со протести


Тетово, 27 јануари, 2017 - 16:06 (META) 

Вработените во „Југохром“ во вторник од 11 до 13 часот ќе го блокираат автопатот Тетово – Скопје, кај наплатната рампа Желино. Блокадата, како што велат од синдикалната организација на фабриката, е поради неоправданото исклучување на печките во комбинатот.

Од синдикатот на „Југохром“ велат дека во последните десет дена, оствариле средби со премиерот Емил Димитриев и со вицепремиерот Владимир Пешевски, кои биле конструктивни, но од властите сè уште не добиле никаков одговор во врска со статусот на вработените и на фабриката.

– Ние од власта немаме никаков одговор. Ние, вработените, до 31 јануари сме на принуден одмор, имаме некаков статус, но по 1 февруари не се знае ништо и најверојантно ќе бидеме под Заводoт за вработување, a државата ќе има нови 700 невработени лица. Затоа бараме државата да дозволи да се рестартира фабриката и од тоа нема да се откажеме. Oвие барања ќе ги изнесеме на 31 декември, на блокадата на автопатната делница Тетово – Скопје – изјави Светислав Спасовски, член на синдикатот на „Југохром“.

Југохром престана со работа на 31 октомври минатата година, откако инспекторатот за животна средина донесе одлука фабриката да ги згасне печките поради пробивањето на рокот за изградба на пречистителна станица.


Цела Македонија под привремена управа – в.д. ги водат судовите, владата и собранието


Скопје, 24 јануари, 2017 - 11:48 (META) 

Трите власти во државата – законодавната, судската и извршната – се под привремена управа. Веќе два месеци, и подолго, на чело на најважните судови, Владата, Собранието, МВР се наоѓаат вршители на должност, кои привремено ги извршуваат раководните функции на кои се поставени.

Ваквата ситуација го скратува дијапазонот на одлуки и на решенија што можат да ги носат, а и веќе донесените се ставаат под знак прашалник од јавноста и од експертите. До кога ќе трае привремената управа, се очекува да биде појасно до крајот на неделава, кога истекува рокот од 20 дена, во кој лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, треба да се изјасни дали може да формира влада или не.

В.д. судска власт
  • Врховниот суд (највисок суд во државата и носител на судската власт) од 5 декември има в. д. претседател. Функцијата ја извршува судијката Снежана Бајлозова, откако на Лидија Неделкова еден ден претходно ѝ истече мандатот;
  • Основниот суд Скопје 1 (најголемиот и најважниот суд во државата, каде се судат случаите за организиран криминал и корупција и предметите на Специјалното јавно обвинителство) од 5 декември како в. д. претседател го води Татјана Михајлова (која го суди предметот на СЈО против Никола Груевски за случајот „Шамари“, н.з.), откако на Владимир Панчевски му истече мандатот на 4 декември;
  • Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, по изборот на обвинителот Јован Илиевски за судија од Македонија во Меѓународниот суд за човекови права во Стразбур, за в.д. шеф го има Златко Биковски;
  • Министерството за внатрешни работи (иако не е дел од судската, туку од извршната власта, МВР сепак е дел од институциите задолжени за борба против криминалот и корупцијата), по официјалните резулати од изборите, го раководи Агим Нухиу (претходно заменик-министер во МВР, н.з.) кој функцијата ќе ја извршува до изборот на новата влада.

(Во тек е постапката за избор на претседатели на Врховниот и на Кривичниот суд во Скопје, која иако почна уште на почетокот на октомври минатата година, сè уште не е завршена, а изборот на претседателите на судовите, по препорака на Државната комисија за спречување на корупција, беше одложен по изборите.

Во законите за судски совет и за јавни обвинители не се наведени рокови за избор на претседатели на судовите и на шефови на јавните обвинителства).

В.д. законодавна власт
  • Новото Собрание на Република Македонија, иако се конституира на 30 декември 2016 година, сè уште нема избрано претседател и заменици-претседатели. Во моментов со него, како „вршител на должност“ претседавач, раководи претходниот спикер, Трајко Вељаноски. Изборот на претседател на Собранието зависи од формирањето на владина коалиција, која ќе обезбеди мнозинство во парламентот.
В.д. извршна власт
  • Со Владата раководи техничкиот премиер во оставка, Емил Димитриев, сосе министрите во оставка, кои функциите ќе ги извршуваат до изборот на новата влада.

Државниот врв и лидерите на партиите упатија честитки по повод Богојавление – Водици


Скопје, 19 јануари, 2017 - 12:43 (META) 

Претседателот на држвата, Ѓорге Иванов, премиерот Емил Димитриев и лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, Никола Груевски и Зоран Заев, до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан, и до православните верници во земјава испратија честитки по повод празникот Богојавление – Водици.

„Во духот на овој голем празник, да го поттикнуваме најдоброто во нас и најдоброто кај нашите ближни и кај нашите сограѓани, независно од нивната етничка, верска, јазична и идеолошка припадност. Само така ќе чекориме кон остварување на заедничките цели за успешна и просперитетна Република Македонија“, стои во честитката од претседателот Иванов.

Премиерот Емил Димитриев во честитката порача вредностите кои ги носи денешниот празник да помогнат во „подобрување на економијата, за унапредување на стандардот на населението, за создавање услови за развој во секоја општествена сфера и изградба на напредна Република Македонија“.

Во честитката по повод празникот, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, истакна дека со истата верба во Бога, со која денеска се тргнува кон местата за водосвет „да продолжиме да чекориме по патот на успехот и просперитетот на нашата татковина и да го зацврстиме единството, да се почитуваме, да си помагаме и да ги унапредуваме вредностите кои се предност на нашето општество“.

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во својата честитка порача дека повторно е потребна цврстата волја на духот, преку мудрост и искрена верба, „за да го создадеме животот што го избравме“.

„Денешниот ден на духовното раѓање носи нова животна сила на секој од нас, за потребната обнова на нашето општетсво во кое среќно ќе живееме сите“, напиша Заев во честитката по повод Богојавление – Водици.


Вработените од „Југохром“ повторно бараат средба со Димитриев


Тетово, 12 јануари, 2017 - 12:54 (META) 

Синдикалната организација на комбинатот „Југохром“ повторно бара средба со премиерот Емил Димитриев откако по барањето за средба што го испрати на 4 јануари, доби одговор дека со претставниците ќе се сретне советникот на премиерот.

„Средбата сме подготвени да се прилагоди во рамки на Вашите слободни термини во кое било време од денот (Ви стоиме на располагање 24 часа). Ургираме средбата да се реализира во најкраток можен рок. Ви напоменуваме дека ургенцијата е поради огромниот притисок од 700 вработени кои се загрижени за својот работен статус“, се вели во барањето.

Во барањето за средба испратено на 4 јануари, вработените велат дека се чувствуваат изиграни и измамени од некои институции кои, како што велат, најпрво задоцниле со издавањето на неопходните дозволи за изградба на филтри, а потоа наредиле престанок со работа на печките.

„Спремни сме да продолжиме со уште порадикални протести и со други облици на изразување на незадоволството. Но, пред да преземеме други мерки, би сакале да се сретнеме со Вас, да размениме информации и да видиме дали е можно проблемот да се реши по институционален пат. Сметаме дека може, со Ваша помош и посредство да се најде некое прифатливо решение со кое ќе се обезбеди сигурна егзистенција на работниците“, велат од синдикалната организација на комбинатот „Југохром“.


Постизборни апсурди: Премиерот ни е технички, владата политичка, Собранието без претседател…


Скопје, 12 јануари, 2017 - 10:03 (META) 

По тесните резултати од предвремените избори, државава се најде во состојба која е полна со куриозитети, прашања и со дилеми.

Премиерот веќе цела година (од 18 јануари 2016!) ни е „за спроведување избори“, за владата не се знае дали ни е техничка, преодна или нешто трето, Собранието е конституирано, ама нема претседател…

Македонија од 30 декември номинално има парламент, но нема претседател на парламентот. Трајко Вељаноски го свика новиот состав, но пратениците не избраа нов претседател. Дали Вељаноски е веќе бивш претседател? Кој ќе го води и ќе го свикува парламентот – најстариот пратеник или пратеничка група?

Номинално, Македонија има и премиер – Емил Димитриев. Но, неговата партија инсистира дека тој е само „технички премиер за спроведување на изборите“, иако изборите завршија на 11 декември. Сепак, на веб-страницата на Владата, Димитриев се води како „претседател на владата“. Каков му е легитимитетот? До кога ќе биде премиер со таа титула, до кога му е мандатот? Кој треба да го разреши или да му ја смени функцијата? Собранието? Кое собрание? Кој ќе го свика?

Имаме и влада, но никој не се осмелува да ѝ даде име. Дали е политичка влада? Ако е тоа влада на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ, зошто имаме премиер (Димитриев) кој има функција „технички премиер за спроведување на изборите“? Дали таа влада „владее“ или има ограничен мандат – како пред изборите? Дали министрите редовно и без ограничувања си ја извршуваат работата или има некои рестрикции со оглед на лимбото во кое се наоѓа целата држава?

Емил Димитриев беше назначен за премиер на 18 јануари 2016 година, врз основа на измените на Законот на Влада, кои произлегоа од Договорот од Пржино, како основа за организирање и за спроведување на предвремени парламентарни избори за излез од политичката криза.

Владата, во измените на Законот донесени на 9 ноември 2015 година, е означена како преодна влада за спроведување избори на пратеници, а предводена од нов премиер кој го номинира партијата со најголем број пратеници:

„Сто дена пред одржувањето на избори за пратеници, а по претходна оставка на претседателот на Владата на Република Македонија (Никола Груевски, н.з.), Собранието на Република Македонија ќе избере нова, преодна влада за спроведување на избори на пратеници, предводена од нов претседател на Влада (беше избран Емил Димитриев, н.з.) кој го номинира партијата со најголем број пратеници во Собранието на Република Македонија“.

Во измените никаде не е наведено до кога трае мандатот на Димитриев како премиер на преодната влада. Ова е затоа што тоа прашање е уредено со Уставот (член 93), според кој, владата на која ѝ престанал мандатот поради распуштање на Собранието, останува на должност до изборот на нова влада.

„На Владата ѝ престанува мандатот кога Собранието се распушта. Владата на која ѝ е изгласана недоверба, која поднела оставка или на која мандатот ѝ престанал поради распуштање на Собранието, останува на должност до изборот на нова влада“.

Инаку, со прогласувањето на конечните резултати од изборите на 11 декември, им заврши мандатот на министрите за внатрешни работи и за труд и социјална политика од редовите на СДСМ (како и на дополнителните заменици-министри, кои беа дел од владата за спроведување на изборите), а нивните функции ги презедоа замениците-министри во двете министерства, кадри на ДУИ.


Иванов, Димитриев и г.г. Стефан упатија пораки за мир и за спокој за Божиќ


Скопје, 6 јануари, 2017 - 16:11 (META) 

Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан, со порака за мир и за обединување, на православните верници им го честиташе големиот празник, Раѓањето Христово – Божиќ.

„Живееме во време во кое, како никогаш досега, злото го притиска светот! Ова е време преполно со искушенија на сите страни! Но, да не губиме надеж. Господ никогаш не нè оставил и нема да нè остави, туку ќе биде со нас во сите дни, сè до свршетокот на светот“, вели г.г. Стефан.

Добро здравје и духовен мир, со отворено срце да ја прославиме радосната вест за раѓањето на Господ Исус Христос, им порача претседателот на државата, Ѓорге Иванов, на сите христијани кои го слават Божиќ.

„Во деновите кои следат ќе го славиме животот, семејството и новите почетоци. Ова е период од годината кога во духот на евангелието треба да пронајдеме сили и да ги надвладееме суетите и искушенијата, простувајќи си едни на други. Ако сакаме да градиме општество на почитување и на достоинство, треба да научиме да подадеме рака и да го отвориме срцето со искреност и со доверба едни кон други“, се вели во честитката на Иванов.

Премиерот Емил Димитриев порача дека Божиќ е денот кој е симбол на љубовта божја кон луѓето и порача срцата да бидат исполенти со среќа и со радост, а домовите со мир и со спокој.

„Вредностите што ги симболизира овој празник да ни дадат сила да продолжиме со работа во интерес на народот, да го подобруваме секојдневието на сите граѓани, да обезбедуваме пораст и развој на економијата и подобрување на стандардот на населението, да продолжиме со развој на општество и култура на меѓусебно почитување, меѓусебна толеранција и заемна соработка, и со развој на можностите во секоја општествена сфера, за понатамошни успеси на Република Македонија“, пишува Димитриев во честитката.


Димитриев: Новата влада треба да се грижи за интересот на народот и за нивните проблеми


Скопје, 31 декември, 2016 - 12:40 (META) 

На државен план, годината што изминува ќе остане запаметена по неколку работи од кои треба да извлечеме поуки, истакна во своето новогодишно обраќање техничкиот премиер, Емил Димитриев.

Тој во честитката упатена до граѓаните потсети и на предвремените парламентарни избори.

– Владата за спроведување на изборите која ја предводев, иако функционираше во специфични и невообичаени околности и се соочуваше со многу проблеми во своето функционирање, сепак успеа да биде на висината на задачата. Но, пред сè, квалитетните избори се заслуга на целиот народ – вели Димитриев.

За политичката влада која треба да биде избрана, тој смета дека треба да се грижи за интересот на народот и да ги решава нивните секојдневни проблеми.

Димитриев истакна дека минатата година како држава се соочивме со мигрантската криза, а Македонија имаше клучна улога во справувањето со овој глобален феномен.

Како што вели, потребен ни е период на стабилизација и на фокусирање на реалните проблеми.


Димитриев очекува политичките партии да ги прифатат резултатите од изборите


Пробиштип, 11 декември, 2016 - 19:07 (META) 

„По пребројувањето на гласовите, очекувам политичките партии да ги прифатат резултатите од изборите како волја на граѓаните“, рече премиерот за спроведување на изборите, Емил Димитриев, по гласањето во Пробиштип.

– Со оглед на тоа што предизборната кампања помина во одлична атмосфера, без никакви нарушувања на она што се вика кодекс на однесување во предизборието, очекувам и денешниот ден, денот на гласањето да помине во убава атмосфера, бидејќи за Република Македонија ова е празник. Очекувам дека по пребројувањето на гласовите политичките субјекти ќе ги прифатат резултатите бидејќи тоа е волјата на граѓаните и од тоа нема бегање. На еден начин, со ова отвораме нова страница во нашата историја со влегување во помирни води, со формирање политичка влада, оставање на кризата зад нас и со концентрирање на реализација на изборната програма на онаа партија што ќе ја добие довербата од народот – рече Димитриев.