Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, попладнево во 14 часот пристигна во Специјалното јавно обвинителство, каде според информациите треба да даде исказ за случајот „Талир“ во кој и тој е еден од осомничените. Јанакиески не даде изјава за медиумите.

Инаку во Специјалното јавно обвинителство денеска беше и пратеничката на СДСМ, Фросина Ташевска-Ременски. Таа по излегувањето изјави дека била повикана во својство на оштетена, чии телефони, три години биле незаконски прислушувани од Управата за безбедност и контраразузнавање.

Ременски одговарајќи на новинарско прашање рече дека, како штети што ги претрпела од овие активности се аферата „Афис“, нејзиното разрешување од позицијата продекан за настава од Факултетот за безбедност во Скопје и континуираниот политички мобинг што го трпела од претходната власт.

Претходно денеска во СЈО беа генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен технички премиер Емил Димитриев и пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Даниела Рангелова.

Тие по излегувањето од просториите на СЈО изјавија дека денеска не дале искази туку побарале увид во доказите, по што ќе се произнесат по кривичните дела за кои ги товарат.

СЈО испратило покани до сите 11 осомничени да дадат исказ за „Талир“ во просториите на обвинителството. Инаку, првоосомничен во случајот е лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер, Никола Груевски.

Неофицијално, Груевски, Илија Димовски и Кирил Божиновски денеска нема да дојдат на распит бидејќи наводно не ги добиле поканите. Се очекува тие да се појават в понеделник.