!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

Русија му го продолжи престојот на Сноуден


Москва, 18 јануари, 2017 - 10:51 (META) 

На поранешниот службеник во американската Национална агенција за безбедност (НСА), Едвард Сноуден, му е продолжен престојот во Русија, соопшти портпаролката на руското министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

„На Сноуден штотуку му е продлжен престојот за уште неколку години“, напиша Захарова на „Фејсбук“.

Во јуни 2013 година Сноуден на „Вашингтон пост“ и на „Гардијан“ им предаде доверливи материјали за американските и за британските програми за следење на интернет. Потоа замина за Хонгконг, од каде на 23 јуни истата година замина за Москва и престојуваше во транзит-зоната на московскиот аеродром „Шереметјево“.

Во август истата година добил привремен азил во Русија.

Сноуден во САД се товари за издавање тајни документи на специјалните служби на други земји и по секоја од трите точку му се заканува до 10 години затворска казна.


Меркел: Работиме на депортација на мигрантите


Берлин, 9 јануари, 2017 - 20:52 (META) 

Германската канцеларка, Ангела Меркел, повтори дека Германија мора да направи „национален напор“ за мигрантите на кои им е одбиено барањето за азил да ја напуштат земјата.

Меркел на конференцијата на државни службеници рече дека Германија работи на враќањето на мигрантите, но дека тоа единствено е можно ако се преговара со нивните татковини.

Забрзување на депортацијата и на доброволното враќање на мигрантите стана приоритет на германските власти по терористичкиот напад на божиќниот базар во Берлин.

Тунижанецот Анис Амри е осомничен дека на 19 декември со камион влета на божиќен базар и усмрти 12 лица. Одговорност за нападот презеде Исламска држава. Германските власти не успеаја да го депортираат осомничениот пред нападот затоа што Тунис одби да го прифати.

Во Германија во 2015 година пристигнаа повеќе од 890.000 мигранти.


Тројца турски војници ќе бидат екстрадирани од Грција


Атина, 6 декември, 2016 - 15:14 (META) 

Тројца од осумте турски војници што бараа азил во Грција по обидот за воен удар против Ердоган ќе бидат екстрадирани назад во Турција. Грчкиот апелационен суд денеска одлучи тројца од војниците да бидат вратени во Турција бидејќи смета дека се виновни за обид за уривање на турската влада, опструкција на работата на собранието и за кражба на хеликоптер.

Одлуката предизвика големо изненадување бидејќи вчера истиот суд одлучи други тројца војници да не бидат екстрадирани како што бара турската влада и да бидат пуштени на слобода. Под знак прашалник останува судбината на уште двајца војници, за кои ќе се одлучува во следните денови.

Тројцата кои треба да бидат екстрадирани во Турција најверојатно ќе поднесат жалба до судот против одлуката.

Војниците пред судот се бранеа дека доколку бидат вратени во Турција, нема гаранција за нивниот живот и за добросостојбата на нивните семејства, како и дека најверојатно нема да имаат право на фер судење.

Осумтемина војници слетаа во Александруполи во јули годинава со турски хеликоптер веднаш по обидот за воен удар во Турција и побараа азил во Грција. Комисијата за азил ги одби барањата, но војниците се жалеа на суд и чекаат одлука од второстепената комисија за азил.

Случувањата со турските војници предизвикаа загриженост за нов инцидент меѓу Грција и Турција. Грчките власти, иако веднаш ја поддржаа турската влада, сепак беа растргнати меѓу турските притисоци и барања за екстрадиција од една страна и заканите на турскиот претседател и функционери дека пучистите може да се соочат со смртна казна ако бидат вратени назад во Турција.


Германија предлага дозволите за азил да се издаваат во Африка


Берлин, 7 ноември, 2016 - 12:32 (META) 

Германското министерство за внатрешни работи поведе иницијатива за мигрантите да бидат пресретнати додека го преминуваат Средоземното Море и да бидат вратени во државите во Северна Африка, пренесува „Ројтерс“. Според германското МВР, Европската Унија треба да го прифати начинот на справување со мигрантите по примерот на Австралија, со кој тие се пресретнуваат на поморскиот пат и се пренесуваат во кампови во други држави. Таму, доколку им бидат одобрени документите за азил, мигрантите ќе можат слободно и безбедно да стигнат во државите на Европската Унија.

Берлин сака дозволите за азил да се издаваат во држави на северот од Африка, со објаснување дека на тој начин ќе биде поголема безбедноста на патот на мигрантите и ќе се спречи работењето на нелегалните групи, кои овозможуваат нелегално преминување на европските граници.

Министерот за внатрешни работи, Томас де Маизир, доаѓа од демохристијанската конзервативна партија на Ангела Меркел, а канцеларката изминатиот период беше под силен притисок од јавноста поради нејзината политика на отворени врати за мигрантите. Министерот Маизер вели дека сè уште нема конкретни планови и дека иницијативата не е дискутирана во институциите на Европската Унија.

Опозицијата во Германија го осуди овој предлог објаснувајќи дека остварувањето на овој предлог ќе биде хуманитарен скандал, а австралискиот начин на пренасочување на мигрантите го карактеризираше како апсолутно неприфатлив за Германија.

Според информациите од Интернационалната организација за миграција, околу 160.000 луѓе стигнале на брегот на Италија преку Медитеранот оваа година, а 4.220 мигранти загинале преминувајќи преку морето.


Дводневна конференција за правото на азил на мигрантите


Охрид, 3 ноември, 2016 - 12:36 (META) 

Конференцијата насловена „Пристап до право на азил и формално/неформално враќање на мигранти/бегалци“ се одржува денеска и утре во Охрид, како дел од проектот за подобрување на системот на правна заштита во врска со азилот. Организатори на собирот се Народниот правобранител и Високиот комесаријат за бегалци на ООН од канцеларијата во Скопје, во чие име учесниците ги поздравија народниот правобранител на Република Македонија, Иџет Мемети, и претставникот на комесаријатот, Мохамад Ариф.

Во текот на двата дена на конференцијата ќе има четири панел-дискусии на кои ќе се разговара за пристапот до правото на азил, за искуствата на надлежните институции во Република Македонија и за други теми поврзани со мигрантите. Меѓу другите, на панел-дискусиите ќе говорат омбудсманите на Албанија, Игљи Тотозани, на Бугарија, Свилена Игнатова, заменик-омбудсманот на Србија, Милош Јанковиќ, на Хрватска, Лора Видовиќ, омбудсманите на Босна и Херцеговина, Јасминка Џумхур, на Црна Гора, Шуќко Баковиќ, на Косово, Хилми Јашари, како и заменик-омбудсманот на Словенија, Иван Шелих.

На настанот ќе говорат и претставници на Министерството за внатрешни работи, Министерството за труд и социјална политика, како и професори од Факултетот за безбедност во Скопје.


Азил во Германија бараат 35 турски дипломати и нивните семејства


Истанбул, 24 октомври, 2016 - 17:59 (META) 

Германските власти соопштија дека 35 турски дипломати и членови на нивните семејства поднеле барање за азил во Германија по неуспешниот воен пуч во Турција.

Портпаролот на германското министерство за внатрешни работи, Јоханес Димрот, не прецизираше колку од групата што бараат азил се дипломати, а колку членови на семејствата.

Во Германија живеат повеќе од три милиони Турци.


Еквадор му го прекина интернетот на Асанж во амбасадата во Лондон, обвини „Викиликс“


Лондон, 18 октомври, 2016 - 10:48 (META) 

„Викиликс“ денеска ги обвини властите на Еквадор дека го прекинале пристапот на интернет на нивниот основач, Џулијан Асанж, кој се наоѓа во амбасадата на Еквадор во Лондон повеќе од четири години.

Организацијата на Асанж, како што јавуваат светските медиуми, за прекинот на интернетот првично обвини државна институција, без да наведе за која станува збор. Подоцна „Викиликс“ на „Твитер“ напиша дека во прашање е Еквадор, а дека интернет-врската била прекината во саботата.

Министерството за надворешни работи на Еквадор, во кратко соопштение, ја потврдило претходно донесената одлука дека ќе му дадат азил на Асанж, но не навело ништо за прекинот на интернетот.

Асанж се наоѓа во амбасадата на Еквадор во Лондон повеќе од четири години, каде се засолни за да ја избегне екстрадицијата во Шведска, каде се бара поради наводни сексуални напади.

Тој од амбасадата го продолжи објавувањето документи, меѓу кои последните беа за електронската пошта на шефот на изборниот кабинет на кандидатката на демократите за претседател на САД, Хилари Клинтон.


Грција ги одби барањата за азил на пребегнатите турски војници


Атина, 12 октомври, 2016 - 9:27 (META) 

Официјална Атина го одби барањето за азил на седум од осумте турски војници што по неуспешниот воен удар во Турција со хеликоптер пребегнаа во Грција.

Како што јавуваат грчките медиуми, сè уште не се знае каква ќе биде одлуката за осмиот турски војник, кој заедно со своите седум колеги ја напуштија Турција на 16 јули, еден ден по пучот, и слета во градот Александропулис, во близина на турската граница.

Турските војници, по одбивањето на нивните барања за азил, соопштија дека се жртви на „билатералната политика“ и оти комисијата што ги разгледувала нивните барања не се водела од меѓународното и од европското право, туку само од билатералната политика.

Анкара во август официјално побара од Атина да ги екстрадира војниците, кои се обвинети за учество во пропаднатиот обид за државен удар.


Унгарците гласаат на референдум за или против бегалците


Будимпешта, 2 октомври, 2016 - 11:18 (META) 

Унгарските избирачи денеска на референдум гласаат за задолжителните квоти на ЕУ за населување на мигранти во Унгарија.

Прашањето на анкетата гласи: „Сакате Европската Унија да има право да наредува задолжително населување на неунгарски граѓани во Унгарија без согласност на парламентот?“.

Под „неунгарски граѓани“ се имаат предвид мигранти кои побарале азил во ЕУ.

Референдумот беше организиран како одговор на планот усвоен од Брисел за прераспределба на 160.000 кандидати за азил меѓу 28-те членки на блокот.

За да биде валиден референдумот, на него треба да гласаат повеќе од 50 проценти од гласачите, кои се 8,27 милиони на број.

И покрај огромниот број на агитациски билборди, рекламни материјали и настапи на министри и на пратеници во целата земја, кои ги повикуваат луѓето да гласаат, според социолозите во земјата, нема гаранција дека ќе биде достигната потребната излезност.

Очекувањата се дека оние кои одат да гласаат, масовно ќе се искажат против задолжителните квоти.

Премиерот Виктор Орбан се надева дека референдумот ќе ја даде на неговата влада поддршката од која има потреба, за да се спротивстави на какви било идни планови на ЕУ за распределување бегалци меѓу земјите-членки, забележуваат агенциите.

Орбан сака да го сопре доаѓањето на голем број мигранти муслимани во Европа, кои, според него, се закануваат како на Унгарија, така и христијанската природа и култура на континентот. Унгарскиот премиер вели дека ЕУ треба да ја заостри контролата на надворешните граници, за да не им овозможува на мигрантите да влегуваат, слично како што има направено Унгарија, издигајќи огради по јужните граници со Србија и со Хрватска.

Околу 400.000 мигранти поминаа низ територијата на Унгарија минатата година на пат за Западна Европа, пред земјата да издигне огради по јужните граници кои го сопреа речиси целосно протекот на илегални мигранти. Минатата година Унгарија даде азил само на 508 бегалци, а оваа година се очекува да прифати приближно ист број.


Бегалци сечат вени поради одбиени барања за азил


Атина, 27 септември, 2016 - 12:47 (META) 

Негативните одговори на бегалските барања за азил во Грција создаваат нови проблеми и тензии во бегалските кампови на островите. Младо момче од Авганистан вчера предизвика вознемиреност во бегалскиот центар на Хиос откако ги пресече вените гневен на одлуката да му биде одбиено барањето за азил во Грција.

Локалниот информативен портал „Политикиос“ (Politischios.gr) пренесува дека вработените во службата за азил на островот коментираат оти како што почнуваат да се делат одбиените барања за азил, сè повеќе се зголемуваат тензијата, гневот и вознемиреноста кај бегалците. Од службата за азил изразиле загриженост дека ваквите реакции може да доведат до нови судири и проблеми, поради што и стравуваат за нивната безбедност. Вработените реагираат дека ниту има некаква контрола во камповите, ниту безбедносни камери и ако дојде до некаков инцидент, нема да има кој да ги заштити.

Поради ова утринава група вработени во службата за азил одржаа мирен протест на влезот на бегалскиот центар, со барање да се зголеми полициското присуство за да се осигури и нивната, но и безбедноста на бегалците во кампот.

На Хиос има 3.730 бегалци, иако капацитетот на бегалскиот центар на островот е за 1.100 луѓе. Во цела Грција има повеќе од 60.500 бегалци.

Барањата за азил во Грција беа дел до обидите на бегалците и на мигрантите да избегнат враќање во Турција според договорот меѓу Брисел и Анкара, со кој сите пристигнати по 20 март на грчките острови ќе бидат вратени на турско тло. Оваа тема, заедно со релокацијата на бегалците во другите европски држави, сè уште е еден од клучните проблеми на Грција. Поради отпорот на бегалците од почетокот на договорот меѓу ЕУ и Турција, досега се вратени само 578 лица.