fbpx

Повеќе од милион барања за азил во ЕУ годинава

Во ЕУ до крајот на октомври се регистрирани 937.000 барања, што е зголемување за 22 отсто во однос на истиот период лани

-

До крајот на годинава ќе има повеќе од еден милион луѓе кои бараат азил во Европската Унија, покажуваат податоците на Агенцијата за азил на ЕУ. Најпосакувана дестинација е Германија, а веднаш потоа следуваат Франција и Италија, соопшти германската новинска агенција ДПА.

„Ќе има повеќе од милион барања,” изјави шефицата на агенцијата Нина Грегори, за медиумската група „Функе“.

Во октомври имало околу 123.000 пријави, што е најмногу за еден месец во последните седум години. Вкупно, 27-те земји членки на ЕУ моментално имаат речиси 450 милиони жители.

Грегори исто така кажа дека не се очекува значителено намалување на бројот на мигранти.

„Светот е сè понестабилен“, додаде таа, а според тоа, потребата за заштита на бегалците нема да се намали во 2024 година.

Во ЕУ до крајот на октомври се регистрирани 937.000 барања, што е зголемување за 22 отсто во однос на истиот период лани.

Во Германија до крајот на ноември се поднесени речиси 326.000 барања за азил, што е зголемување за 52 отсто во споредба со првите 11 месеци од 2022 година, покажуваат податоците на Федералната канцеларија за миграција и бегалци.

ИзворDPA

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Димитров: Грција и Северна Македонија постигнаа договор во Преспа, не се враќајте назад

При полагањето на заклетвата, претседателката Гордана Сиљановска Давкова ја испушти придавката „Северна“ и рече само „Македонија“, и покрај тоа што истиот ден потпиша официјална заклетва под уставното име на...