САД веќе не се фокусираат на заминување на Асад


       
Њујорк, 31 март, 2017 - 10:07 (META) 

САД повеќе не инсистираат на заминување на сирискиот претседател Башар ал Асад, изјави американската амбасадорка во ОН, Ники Хејли.

– Наш приоритет таму не е да бидеме фокусирани на заминување на Асад. Наш приоритет е вистински да проучиме како да дејствуваме и со кого да соработуваме за да направиме нешто за сирискиот народ. Не може по секоја цена да се фокусираме на Асад на начин на кој тоа го правеше претходната администрација – изјави Хејли.