ИД повторно го контролира сирискиот град Букамал


       
Дамаск, 12 ноември, 2017 - 10:32 (META) 

Исламска држава ја вратила контролата над Букамал, град на истокот на Сирија соопшти денеска Сириската опсерваторија за човекови права со седиште во Лондон.

„Исламска држава во целост ја вратила контролата над Букамал. Силите на режимот и нивните сојузници се држат на километар или два од предградијата – соопшти директорот на Опсерваторијата, Рами Абдел Рахман.

Пред два дена беше објавено дека екстремистите се повлекле од градот пред сириските сили целосно д го заземат.