fbpx

Законот за јазиците денеска повторно пред пратениците

-

На денешната 32. седница на Собранието на Република Македонија, прва точка на дневен ред е Законот за употреба на јазиците. Тој се враќа пред пратениците откако првпат претседателот на државата Ѓорге Иванов стави вето на неговото донесување и даде низа забелешки. Ова е трето читање на Законот.

Законот е со европско знаменце, како приоритетен, и за неговото изгласување ќе биде потребно само просто мнозинство.

Доколку Собранието овојпат го усвои со мнозинство гласови од вкупниот број пратеници, претседателот на Републиката е должен да го потпише указот.

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ поднесе рекордни 32.000 амандмани. Претходно рекордот го држеше ДУИ, со околу 15.500 амандмани поднесени за Законот за бранители во 2012 година.

Дел од македонската академска јавноста изрази несогласување со содржината и одредбите од законот, а граѓански здруженија протестираа во саботата пред Собранието и најавија дека и следните денови ќе го искажуваат незадоволството од овој, како што го нарекуваат, „неуставен закон“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Трагите од авиони не се користат за борба против климатските промени

Борбата против глобалното затоплување не се постигнува со авиони, ниту со трагите што ги оставаат зад себе кои не се ништо друго освен резултат од мешањето на топлината испуштена...