fbpx

Заев повика на лидерска средба в петок

-

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција ги повика лидерите на партиите на одржување на лидерска средба, в петок во Клубот на пратениците, во 14 часот.

Тој упати порака до лидерите на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на ДУИ Али Ахмети и на Алијансата за Албанците Зијадин Села.

На лидерската средба, како што посочи Заев, би се разговарало за нов изборен законик и изборен модел, за законот за јавно обвинителство односно решавање на статусот на СЈО и за пописот.

Заев рече дека краток е периодот до октомври, кога се очекува добивање на датум за почеток на преговорите, и оттука потребно е партиите да се обединат за важни политички прашања и да нема аргумент, зошто да не почнат преговорите со ЕУ и отворањето на поглавјата.

Во однос на прашањето за предвремени парламентарни избори, кои ги бара опозицијата, Заев рече дека владејачката партија останува на ставот за редовни парламентарни избори кои треба да се одржат догодина во декември.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

НСЗР најавува штрајк доколку нема линеарно зголемување на платите

Правилно и законски да се исплати платата, согласно Законот за минимална плата, побара Независниот синдикат на здравствени работници на денешната прес-конференција. Независниот синдикат при КСОМ најави протести за време на...