fbpx

ВМРО-ДПМНЕ: Заев потврди дека Сорос раководи со СДСМ

-

Зоран Заев и денеска потврди дека тој не е претсeдател на СДСМ и дека неговата партија ја раководи фондацијата на Сорос, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференцијата на претседателот на СДСМ, Зоран Заев.

Колку повеќе разбира дека му е пропаднато сценариото, толку станува понервозен. Неслучајно Заев, денеска ги наброја невладините организиации кои работат за Сорос, но и директно за СДСМ, па подоцна врз база на едно договорено сценарио, истите тие треба да излезат и да го потврдат тоа што тој го говореше и да се прикaжуваат за жртви. Ова е крајно провидно и смешно сценарио, кое се претвори во очаен обид да се спаси личната кариeра на Заев, раководството на СДСМ и кариерите на платениците на Сорос. Граѓаните на Македонија, Македонци, Албанци, Турци, Роми, Власи, Срби и Бошњаци, веќе сите гледаат дека целта на Зоран Заев е да ја наруши стабилноста на Македонија, да ги наруши мирот и меѓуетничките односи, да предизвика штетни економски последици од неговото политичко дејствување. Но, прочитан е и од меѓународната заедница, која го гледа неговото  темно сценарио, со кое сака да се добере на власт без избори и без поддшка од граѓаните. Стратегијата на Заев базирана на пишман-изјави го покажаа неговиот личен капацитет и пред домашната, но и пред меѓународната јавност“, се вели во реакцијата на владејачката партија.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

(ВИДЕО) Болницата и куќите под вода, Тетово и овој пат неподготвено за невремето

Блокирани улици, автомобили со искршени стакла, поплавени подруми, уништени дрвја. Ова е билансот од вчерашните врнежи во Тетово, кои околу еден час беа придружувани со град. И додека граѓаните...