fbpx

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ сега е единствена партија која е водена од лице аболирано за криминал

-

ВМРО-ДПМНЕ ја поздрави одлуката на претседателот Ѓорге Иванов целосно да ја поништи одлуката за помилување што ја донесе на 12 април.

„Изминативе 10 дена стана очигледно дека ниту Зоран Заев, ниту сопругот на потпретседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, ниту другите обвинети во случајот „Пуч“ имаат намера лично да побараат повлекување на аболициите. Со одлуката на претседателот Иванов и овие лица, со исклучок на Зоран Заев, ќе одговараат пред законот исто како и сите други граѓани. Со неа, до крај ќе излезе на виделина и целата конструкција на Зоран Заев против партиските членови и активисти на ВМРО-ДПМНЕ“, соопштуваат од владејачката партија.

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека сега „тежок 8 милиони евра“, Зоран Заев останува единствениот политичар кој благодарение на неговиот претходник во партијата, Бранко Црвенковски, е изземен од кривичен прогон.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Денес и утре ќе има прашина од Сахара во воздухот на Балканот

Денес и утре може да се очекува повисоко количество на песок од пустината Сахара низ Балканот, вклучително и во Северна Македонија, известува европската Служба за следење на атмосферата -...