fbpx

Вевчани – Меѓународен конкурс за карикатура

-

Во пресрет на традиционалната манифестација Вевчански василичарски карневал, во ова питорескно место под падините на Јабланица, а по повод 30-годишнината од одржувањето на Меѓународната културно-научна манифестација „Печалбарски денови“, распишан е Меѓународен конкурс за карикатура на тема „Поплава, поплава…“ Во организацијата е вклучено и Вевчанското културно лето „ВЕВКУЛ 2015“.

Право на учество на конкурсот имаат сите што цртаат карикатури и имаат смисла за хумор и за сатира. Форматот и бројот на карикатури со кои еден автор-карикатурист ќе учествува на конкурсот не е ограничен, односно е по избор на авторот.

Жири-комисијата ќе додели три награди: златна, сребрена и бронзена маска. Конкурсот е отворен и рокот за испраќање на творбите е до 25 декември 2014 година. Резултатите од жирирањето ќе бидат соопштени на 10 јануари 2015 година, преку средствата за јавно информирање.

Добитниците ќе бидат почестени и со пасош на Карневалска Република Вевчани.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...