fbpx
Таг: карикатури

таг: карикатури

Вечерва отворање на изложбата „Сизифов пат“ од карикатуристот Лука Лагатор

Вечерва со почеток во 20:00 часот во галеријата „Остен“ ќе се отвори изложбата на карикактури на познатиот карикатурист од Црна Гора, Лука Лагатор. Изложбата именувана „Сизифов пат“ ќе биде отворена со перформанс од карикатуристот. Притоа, како што информираат од галеријата, ќе бидат изложени 30 дела од неговиот доживотен циклус. „Преку „Сизифов пат“, Лагатор мајсторски игра со атрибутите на овој извонреден визуелен,...

Светските карикатуристи „откачија“ на грчкото „охи“

Должничката криза на Грција ги инспирираше карикатуристите на свој начин да го илустрираат односот на Грција кон Европска унија по референдумот за мерките на европските кредитори и по гласното „не“ од грчките граѓани.

Обама: Ниеден акт на изразување не оправдува насилство

Ставот на американскиот претседател Барак Обама по повод пукањето во Далас во неделата навечер е дека ниту еден акт на изразување не оправдува насилство, соопшти портпаролот на Белата куќа. Наведувајќи дека екстремистите се обидуваат да го искористат изразувањето кое го сметаат за навредливо како нешто што го оправдува насилството во светот, портпаролот Џош Ернест истакна дека „ниеден чин на изразување, дури и...

ИД ја презеде одговорноста за нападот во Далас

Екстремистичката организација Исламска држава ја презеде одговорноста за пукањето на изложбата на карикатури на пророкот Мухамед во Далас, организирана од антиисламистичко здружение. ИД одговорноста за нападот ја презеде преку социјалната мрежа „Твитер“, јавува „Сајт интелеџенс груп“. Џихадистот, познат како Аби Хусеин ал-Британи, за кој се тврди дека е Британецот Џунаид Хусеин, објави дека „двајца браќа пукале“ на посетителите на изложбата во...

Пукање на изложба на карикатури во Далас

Двајца вооружени мажи синоќа отвориле оган во Далас, Тексас, каде се одржувала изложба на карикатури на пророкот Мухамед, по што полицијата набргу ги убила напаѓачите, велат официјални извори. Двајца мажи се приближиле со автомобил до центарот „Куртис Кулвел“, каде завршил натпреварот на карикатури и отвориле оган на лицето задолжено за безбедноста, се наведува во соопштението на градоначалникот на далаското предградие...

Муслимани протестираат поради објавување карикатури на пророкот Мухамед

Повеќе од 800.000 луѓе присуствувале на протестот во центарот на Грозни за одбрана на муслиманските вредности, на кој присуствуваше и чеченскиот лидер Рамзан Кадиров, соопшти денеска руското министерсво за внатрешни работи. На протестот „Љубов спрема пророкот Мухамед“ се очекувало да се соберат околу еден милион луѓе откако на социјалните мрежи чеченскиот лидер упати повик за масовност. Присутните носеле плакати на кои...

Четириесет отсто од Французите против објавувањето на карикатури на Мухамед

Повеќе од 40 отсто од граѓаните на Франција сметаат дека треба да се избегнува објавувањето карикатури на пророкот Мухамед, а половина од нив се согласуваат со ограничувањето на слободата на говор на интернет, покажало истражувањето на јавното мислење, објавено денеска, а спроведено по терористичките напади во „Шарли ебдо“, пред десетина дена. Во истражувањето на институтот ИФОП, кое го објавил неделникот...

Вевчани – Меѓународен конкурс за карикатура

Во пресрет на традиционалната манифестација Вевчански василичарски карневал, во ова питорескно место под падините на Јабланица, а по повод 30-годишнината од одржувањето на Меѓународната културно-научна манифестација „Печалбарски денови“, распишан е Меѓународен конкурс за карикатура на тема „Поплава, поплава...“ Во организацијата е вклучено и Вевчанското културно лето „ВЕВКУЛ 2015“. Право на учество на конкурсот имаат сите што цртаат карикатури и имаат смисла...

Секоја осма компанија во Германија користи вештачка интелигенција

Во Германија, една од осум компании користи вештачка интелигенција (ВИ), покажа истражувањето објавено вчера од Федералниот завод за статистика, пренесе германската новинска агенција ДПА. Дали користите вештачка интелигенција? Вакво писмено...