fbpx

Укината увозната давачка за индустриска пиперка и царината за доматното пире

-

На вчерашната седница, Владата на Република Македонија ги укина увозните давачки за индустриска пиперка.

Според портпаролот Александар Ѓорѓиев, квотата за извоз на индустриска пиперка изнесува 2.000 тони, а еден увозник смее да земе една четвртина од предвиденото, односно 500 тони.

Земјоделските индустриски производители досега плаќаа 50 проценти од овие давачки, а сега нема да плаќаат. Оваа одлука важи до крајот на оваа година.

Владата на седницата ја намали и царинската стапка за увоз на доматно пире. Оваа владина одлука ќе важи до 30 јуни 2015 година.

Досега увозниците плаќаа 50 проценти од давачките, а сега ќе плаќаат 25 отсто.

Еден увозник може да внесе 125 тони, што е една четвртина од вкупно предвидените 500 тони.

За двете одлуки ќе важи принципот „прв дојден, прв услужен“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...