fbpx
Таг: давачки

таг: давачки

Каматните стапки за дозволено пречекорување достигнаа 10 отсто со што се зголемија давачките на граѓаните

Најголем дел од домашните банки од неодамна речиси ги изедначија каматните стапки на дозволениот и недозволениот минус на банкарските сметки на граѓаните. Така, сега и кога трошите од т.н. „дозволено пречекорување“ плаќате камата од 10 отсто на годишно ниво за потрошениот износ. Во некои банки, оваа каматна стапка пред покачувањето изнесуваше само 2 отсто. При покачувањето на каматата, граѓаните беа...

Ангеловска: Ќе се зголеми прагот за ослободување од царина кај малите пратки 

Расте бројот на мали пратки што граѓаните и компаниите ги порачуваат преку интернет, па оттука Министерството за финансии, Царинската управа и Владата се соочуваат со години со барањето да се зголеми прагот на вредноста до која пратките се ослободени од плаќање увозни давачки. Министерката за финансии Нина Ангеловска најави дека се размислува за негово зголемување, а оптималниот праг ќе...

Декада на пораст на таксите, глобите и другите неданочни приходи

lugje kolonada Siti Galeri zhega sonce toplo
Со нови такси, глоби и други давачки секојдневно се соочуваат македонските граѓани и компании, а најдобар показател за тоа се неданочните приходи во буџетот кои од 2010 до 2019 година се зголемиле од 188 милиони евра на 222 милиони евра. Математиката покажува дека за една деценија за вкупно 34 милиони евра пораснале буџетските приходи од глоби, судски и административни такси,...

Глобите за царински прекршоци намалени за 75 отсто

За 75 проценти во просек се намалени глобите за царинските прекршоци за кои е предвиден мандатен платен налог, односно за оние кои можат да се платат на лице место, информираат од Министерство за финансии. Од таму додаваат дека со измените на Царинскиот закон се врши намалување на глобата од 250 евра на 50 евра за правно лице и од 50...

ДДВ да се плаќа по наплатена фактура и помали казни, бараат компаниите

Компаниите детектирале 60 проблеми при примената на одредени закони, а честите измени на регулативата изминатите неколку години им создавале проблеми во работењето, изјави денеска Јадранка Аризанковска, виш советник во Стопанска комора на Македонија. Стопанска комора, во соработка со другите комори и со помош на УСАИД, го спроведуваат проект „Партнерство за подобра бизнис-регулатива“, за компаниите полесно да ги применат законите што се однесуваат на нивното...

За СДСМ обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ за Анѓушев се лажни вести

„Очигледно е дека ВМРО-ДПМНЕ не може да се помири со успешните политики во економијата од страна на Владата предводена од СДСМ и на вицепремиерот Анѓушев и затоа продолжува да шири нови лажни вести. Времето на привилегирани фирми и поединци заврши кога ВМРО-ДПМНЕ замина во опозиција. Новата реформска Влада обезбедува неселективна поддршка и помош на домашните претпријатија“, одговори СДСМ на...

ВМРО-ДПМНЕ: Владата ќе го дозбогати Анѓушев, укинувајќи давачки за акумулатори

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција обвини дека Владата ќе ги укине давачките за литиум-јонски акумулатори само заради вицепремиерот Кочо Анѓушев, односно, како што рече Бојан Стојаноски, затоа што единствено неговата фирма „Брако“ користи такви акумулатори. Со тоа Кочо Анѓушев ја злоупотребува својата положба во власта на секој можен начин, порача Стојаноски и побара оставка од вицепремиерот. - Електрични литиум-јонски акумулатори користи...

Роамингот во ЕУ се укинува, цените на разговорите и на интернетот драстично паѓаат

Владите и институциите на земјите членки на Европската Унија потпишаа договор за техничките услови за намалувањето на давачките за роаминг на телекомуникациските оператори. Станува збор за средства што државите ги плаќаат едни на други за користење на мобилни услуги. Реформите во цените би значеле граѓаните на Европа да зборуваат без да плаќаат роаминг, а се очекува новите правила да стапат...

Производителите бараат укинување на увозните давачки за смрзнато месо

Укинување на увозните царински давачки за смрзнато месо бараат од Групацијата на производители и на преработувачи на месо при Стопанската комора на Македонија. Од групацијата велат дека во просек, домашните производители плаќаат 20 отсто повисока цена за суровината од увоз во однос на регионот. Тие тврдат дека на производителите на месо и на преработки од месо им се заканува престанок на производството...

Царинската управа лани инкасирала 1,1 милијарда евра од давачки и акцизи

Царинската управа на Република Македонија ја завршила 2016 година со вкупно остварени приходи од 72,9 милијарди денари (околу 1,1 милијарди евра, н.з.), што е за 8,5 отсто, односно за 5,7 милијарди денари (92 милиони евра, н.з.) повеќе од приходите во 2015 година. „Ова претставува значителен успех при наплата на давачките во надлежност на Царинската управа, а тоа се давачки при...

Азески: Сè додека има мито и корупција, нема олеснување на трговијата

„Олеснување на трговијата нема да има сè додека не се елиминираат митото и корупцијата. Институциите мора да се заложат за откривање на причините на ваквата појава и за нејзино целосно искоренување“, истакна претседателот на Стопанска комора, Бранко Азески, на регионалната конференција „Поедноставување и хармонизација на царинските постапки во регионот“, која денеска се одржа во Скопје. Во таа насока се и четирите барања...

Голем број грчки компании размислуваат за преселба за да ги избегнат новите високи даноци

Илјадници грчки компании планираат да се преселат од Грција за да ги избегнат новите даноци и давачки за државата, кои ќе се воведат од јануари 2017 година. Според грчкиот весник „Катимерини“, околу 65.000 до 70.000 компании имаат поднесено барања за да им се одобри преселба на седиштето на компанијата надвор од Грција. Според весникот, огромниот број барања со кои грчките компании ќе...

УЈП: Не сме вовеле нова давачка за фискалните апарати

Управата за јавни приходи реагираше на обвинувањата на опозицијата дека власта бара од сите правни субјекти, кои мораа да воведат фискални каси со ГПРС, да плаќаат нова давачка од 60 евра за воспоставување некаква ГПРС-врска, која не треба да чини ништо. - Управата за јавни приходи нема воведено дополнителни давачки, што значи нула прилив во буџетот, а не 12 милиони...

Укината увозната давачка за индустриска пиперка и царината за доматното пире

На вчерашната седница, Владата на Република Македонија ги укина увозните давачки за индустриска пиперка. Според портпаролот Александар Ѓорѓиев, квотата за извоз на индустриска пиперка изнесува 2.000 тони, а еден увозник смее да земе една четвртина од предвиденото, односно 500 тони. Земјоделските индустриски производители досега плаќаа 50 проценти од овие давачки, а сега нема да плаќаат. Оваа одлука важи до крајот на оваа...

ЦУК: Спасен овчар и стотина негови овци, биле заглавени на остров на надојдената Црна Река

Центарот за управување со кризи соопшти дека е спасен овчар кој, заедно со неговите овци, ненадејно се нашол на речен остров, откако реката Црна надошла. „На Единствениот број за итни...