fbpx

Тројца мигранти пронајдени удавени во Сува Река кај Гевгелија

-

Три безживотни тела утрово биле пронајдени во Сува Река, во близина на македонско – грчката граница, а според првичните информации најверојатно станува збор за мигранти, информираат за „Мета“ од Министерството за внатрешни работи.

Според првичните официјални информации, утрово околу 6.45 часот во полициската станица во Гевгелија било пријавено дека се пронајдени три тела во Сува Река.

– Станува збор за тела на една жена и двајца мажи. Во моментов се врши увид на местото. Се претпоставува дека се работи за мигранти – ни изјавија од МВР.

Засега не се знае како точно настрадале мигрантите. Првичните претпоставки се дека најверојатно се удавиле во обид да ја минат реката, која изминативе денови е надојдена поради обилните врнежи од дожд.

Од МВР за „Мета“ брифираат дека биле спасени 23 мигранти на кои екипи на полицијата и на гевгелиската територијална противпожарна едница им помогнале да се извлечат од надојдената вода во коритото на Сува Река.

Четворица од мигрантите се хоспитализирани во Медицинскиот центар во Гевгелија, додека останатите 19 се сместени во Прифатниот центар кај македонско – грчката граница.

Според првичните неофицијални информации, меѓу настраданите нема деца. Се претпоставува дека станува збор за мигранти со потекло од Авганистан.

Како што информираат од МВР, утрово околу 3 часот, кај Сува Река, група од околу 20 до 30 мигранти, кои илегално влегле во Македонија, при обид да го преминат коритото, заглавиле во реката бидејќи нивото на водата било големо.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Град Скопје: Фирма без соодветни документи и дозвола монтира панорамско тркало пред „Борис Трајковски“

Фирма регистрирана пред само еден месец, без соодветни дозволи и документи кои гарантираат безбедност, монтира панорамско тркало и други реквизити во Општина Карпош пред арената „Борис Трајковски“, обвинува Град...