fbpx

Трет пат за два месеца запалена пругата Велес-Битола, сообраќајот во прекин

Симптоматично е што палењето на пругата и онеспособувањето на сообраќајот се случува речиси на идентичната локација во Општина Долнени

-

За помалку од два месеца, по трет пат се запалени дрвени прагови од пругата Велес-Битола во северниот дел од Пелагонискиот регион. Поради ова, во прекин е железничкиот сообраќај на релацијата Скопје-Битола-Скопје. Симптоматично е што палењето на пругата и онеспособувањето на сообраќајот се случува речиси на идентичната локација во Општина Долнени.

Од Центарот за управување со кризи информираат дека била запалена ниска вегетација и прагови од железничка пруга помеѓу селата Слепче и Браилово, при што пожарот го гаснеле пожарникари од прилепската протипожарна бригада. Поради пожарот, во прекин е сообраќањето на единствениот патнички воз на релацијата Скопје-Битола-Скопје.

Пругата најпрво беше затворена за сообраќај на 23 септември годинава, откако без изгорени прагови во пожарот на територијата на општина Долнени. Со денови не сообраќаа патничките возови меѓу Скопје и Битола.

Има шест активни пожари, во Пелагонија палењето ниви ја оштети пругата Велес-Битола

Само неколку дена откога беше воспоставен патничкиот железнички сообраќај меѓу Скопје и Битола, на 12 октомври повторно имаше пожар што зафати прагови од пругата кај селото Браилово. Поради ова, повторно во прекин беше железничкиот сообраќај на пругата меѓу Скопје и Битола.

Инаку, од 25 октомври годинава беа укинати од сообраќај два патнички воза на релацијата Скопје-Битола-Скопје, а остана во функција единствено возот од Скопје за Битола кој поаѓа од 14:30 часот, како и од Битола за Скопје кој поаѓа од 3:13 часот.

Од 25 октомври се укинуваат возови меѓу Скопје и Битола, ќе сообраќаат само еднаш дневно

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Семејно насилство: Најголем дел од жртвите се жени, само 24 отсто од пријавените завршиле на суд

Примените пријави за семејно насилство во 2022 година пораснале за дури 61 отсто во споредба со 2018 година. Во 2022 година бил регистриран 61 случај на семејно насилство на...