fbpx

Трамп очекува да биде уапсен во вторник, повторно повикува на протести

Според извор запознаен со она што го кажал Трамп, тој приватно се пожалил дека верува дека ќе биде обвинет само затоа што мисли дека окружниот обвинител на Менхетен Алвин Брег „го мрази“

-

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека очекува да биде уапсен во врска со истрагата од страна на окружниот обвинител на Менхетен следната недела и повика на протести додека органите на редот во Њујорк се подготвуваат за можното обвинение, пренесе Си-ен-ен.

Во објава на социјалните мрежи, Трамп, мислејќи на себе, рече дека „водечкиот републикански кандидат и поранешен претседател на Соединетите држави ќе биде уапсен во вторник следната недела“.

„Протестирајте, вратете ја нашата нација назад“, напиша тој.

Џон Милер од Си-Ен-Ен објави дека во текот на целата недела се одржуваат состаноци меѓу градските, државните и федералните агенции за спроведување на законот во Њујорк за тоа како да се подготват за можното обвинение против Трамп во врска со долгогодишната истрага за шемата за исплатата на 130 илјади долари кои е исплатени неколку недели пред претседателските избори во 2016 за да се спречи порно ѕвездата Сторми Даниелс, чие право име е Стефани Клифорд.

Ако поранешниот претседател, кој планира да се кандидира за реизбор во 2024 година, биде обвинет, тоа би било историско прво и може брзо да го смени политичкиот разговор околу него, бидејќи тој веќе е поларизирачка фигура. Додека поранешниот претседател се соочи со бројни граѓански тужби пред и по неговото време на функцијата, кривичната пријава би била значајна ескалација на неговите правни проблеми додека се обидува да ја врати претседателската функција.

Според повеќе извори информирани за ова прашање, поранешниот претседател верува дека обвинението би можело да му помогне политички и бара од неговиот тим да ја собере својата база во очекување на таква можност. Големата порота која ги испитува плаќањата за премолчени пари се очекува да сослуша друг сведок во понеделник, но не е јасно дали ова ќе биде последниот сведок пред да се донесе одлука за потенцијално обвинение.

Адвокатскиот тим на поранешниот претседател се подготвуваше за обвинение, а портпаролот на Трамп изјави дека тој сè уште не бил известен за потенцијално обвинение од Окружното обвинителство на Менхетен, но останува на својата невин. Претседателот на Претставничкиот дом Кевин Мекарти, републиканец од Калифорнија, твитна дека обвинението против поранешниот претседател би било „безобразна злоупотреба на моќта“ од канцеларијата на окружниот обвинител на Менхетен, веројатно навестувајќи ја одбранбената стратегија за републиканците на Капитол Хил. Окружното обвинителство на Менхетен одби да коментира за ова прашање.

Според извор запознаен со она што го кажа Трамп, тој приватно се пожалил дека верува дека ќе биде обвинет само затоа што мисли дека окружниот обвинител на Менхетен Алвин Брег „го мрази“.

Неговиот повик за протест како одговор на потенцијалното апсење потсетува на неговите последни денови на функцијата, кога тој ги повика своите поддржувачи да ги отфрлат резултатите од претседателските избори во 2020 година, што кулминираше со смртоносниот напад на американскиот Капитол на 6 јануари 2021 година.

Некои од советниците на Трамп приватно го повикаа да не повикува на протести, загрижени поради тоа што масовниот протест на улиците на Менхетен може да излезе од контрола или да наликува на бунтот од 2021 година.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

САД објавија нов пакет воена помош за Украина од 275 милиони долари

Американското Министерство за одбрана објави значителен пакет безбедносна помош од 275 милиони долари за Украина да ги задоволи безбедносните и одбранбените потреби на украинските вооружени сили, објави Пентагон во...