fbpx
Таг: зголемување

таг: зголемување

Ангеловска: Раст на наплата на ДДВ за 11 отсто, „МојДДВ“ дава резултати против сивата економија

Наплатата на данокот на додадена вредност (ДДВ) е подобрена за 11 проценти во првото полугодие од спроведувањето на „МојДДВ“, рече министерката за финансии Нина Ангеловска, во синоќешното гостување во емисијата „Топ Тема“. Оваа мерка според Ангеловска, од една страна дава резултати во сузбивањето на сивата економија, а од друга страна 260.000 граѓани-контролори за истото добиваат награда преку поврат на ДДВ,...

Лани сме имале рекордни 1,2 милиони туристи, за 5,1 отсто повеќе од 2018-та

Македонија минатата година остварила рекорден резултат во бројката на домашни и странски туристи што ги посетиле туристичките локалитети. Во 2019 година се регистрирани 1.184.963 туристи, односно за 5,1 отсто повеќе во споредба со претходната година. Кај домашните туристи има зголемување од 1,9 отсто, додека порастот кај странските туристи е за 7,1 отсто во споредба со 2018 година. Како што...

Македонскиот јавен долг достигна рекордни 5,4 милијарди евра

Јавниот долг на нашата земја заклучно со третото тримесечје од годинава достигна 5,4 милијарди евра или 48,6 отсто од бруто домашниот производ (БДП), што е највисоко ниво од осамостојувањето на државата. Според податоците на Министерството за финансии, на крајот на 2018 година јавниот долг изнесувал 5,2 милијарди евра. Математиката покажува дека за девет месеци долгот се зголемил за 200 милиони...

Тетово: Зголемен е бројот на читатели, најдобрите за 2019 добија награди (инфографик)

Книги, признанија и ваучери со кои ќе имаат бесплатен пристап до тетовската библиотека во понеделникот им беа доделени на најдобриот 21 читател во Тетово за 2019 година. Добитниците на наградите беа поделени во неколку категории, со цел ниту една посебна возраст и категорија да не остане без награда, пишува „Порталб.мк“. Директорот на тетовската библиотека „Кочо Рацин“, Њомза Имери се надева...

Просечната нето-плата во октомври изнесувала 25.726 денари

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во октомври изнесувала 25.726 денари, што е зголемување за 3,7 проценти во однос на истиот месец лани, објави Државниот завод за статистика. Бруто-платата пак изнесувала 38.227 денари и е зголемена за 4,8 проценти во однос на октомври 2018 година. Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во...

„Еуроникел индустри“ ја стартуваше втората печка во кавадаречки ФЕНИ

Втората печка за топење никелова руда во поранешен ФЕНИ денеска беше стартувана со работа. Една година по влегувањето во комбинатот, новиот сопственик „Еуроникел индустри“ го одбележа успешното работење и ги најави натамошните планови за работа. На денешната свеченост во кругот на фабриката присуствуваа премиерот Зоран Заев и вицепремиерот Кочо Анѓушев. - Овој комбинат е клучен за овој регион затоа што вработува...

Просечната нето-плата во септември изнесувала 25.435 денари

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во септември 2019 година, изнесува 25.435, а бруто-платата 37.797 денари, објави Државниот завод за статистика. Просечната нето-плата во септември е зголемена за 4,4 проценти во однос на истиот месец лани. Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите транспорт и складирање (8,8 проценти), административни и помошни...

Извозот во првите девет месеци се зголемил за 6,5 проценти

Во првите девет месеци, вкупната вредност на извозот на стоки изнесува 5.377.820 илјади долари и бележи пораст од 6,5 проценти во однос на истиот период од лани, објави Државниот завод за статистика. Вредноста на увeзената стока, во истиот период, изнесува 6.910.889 илјади долари, што е за 4,8 проценти повеќе во споредба со истиот период од лани. Трговскиот дефицит, во периодот јануари...

Просечната нето-плата во август изнесувала 25.127 денари

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во август 2019 година изнесува ла 25.127 денари, а бруто-платата 37.322 денари, објави Државниот завод за статистика. Просечната нето-плата во август се зголемила за 3,8 проценти во однос на истиот месец лани. Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите Дејности на здравствена и социјална заштита...

Владата постигнала договор со бизнис-секторот, минималната плата ќе се зголеми на 14.500 денари

Премиерот Зоран Заев најави дека е постигнат договор со бизнисот и синдикатите за зголемување на минималната плата и таа во иднина ќе изнесува 14.500 денари. -Во 2017 година ја зголемивме минималната плата за 3.500 денари, и досега изнесуваше 12.507 денари. Сега ја зголемуваме дополнителни 2.000 денари и ќе изнесува 14.500 денари - изјави Заев. Тој потенцираше дека до крајот на мандатот...

Во првите осум месеци бројот на туристи е зголемен за 2,1 проценти за разлика од лани

Во периодот од јануари до август годинава во однос на истиот период од претходната година, вкупниот број на туристите е зголемен за 2,1 отсто, кај домашните за 1,3 проценти, а кај странските за 2,7 проценти, објави Државниот завод за статистика. Кај ноќевањата зголемувањето изнесува 1,5 отсто, при што кај домашните 0,3 отсто, а кај странските 3,2 отсто. Државава во август годинава...

ФЗОМ ги зголеми квотите на лекови и за април

Фондот за здравствено осигурување донесе одлука за линеарно зголемување на квотите на лекови за дополнителни 12.000 денари, поради сезонските алергии и прогласената епидемија на морбили на територија на цела држава, но и по направена сондажа за искористеност на квоти за месец април на приватните здравствени установи аптеки која изнесува од 85 до 90 проценти. „Ова зголемување е обезбедено за секоја...

Просечната исплатена нето-плата во февруари изнесувала 24.192 денари

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во февруари изнесувала 24.192 денари, а бруто-платата 35.901 денар објави Државниот завод за статистика. Во февруари годинава има зголемување од 4,5 проценти во однос на истиот месец лани. Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите дејности на здравствена и социјална заштита (11,6  проценти), транспорт и...

Општинската администрација пораснала двојно од 2011 година (инфографик)

Локалната самоуправа има двојно повеќе вработени отколку во 2011 година, покажува споредбата на два документи од Министерството за локална самоуправа и од Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА). Динамиката на вработување во општините се удвоила по 2013 година, од кога бројот на вработени во просек годишно расте за 22 отсто. Според Програмата за одржлив локален развој и децентрализација 2015-2020...

Горивата поскапуваат од половина до три денари за литар

Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за 2,5 до три денари за литар, а цената на дизел горивата се зголемува за половина денар по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Малопродажна цена на бензинот „еуросупер БС-95“ се зголемува за 2,5 денари и ќе изнесува 68,5 денари за литар, а „еуросупер БС-98“ поскапува за три денари и ќе чини...

Просечната нето-плата во ноември изнесувала 24.548 денари

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во ноември 2018 година изнесувала 24.548 денари, а бруто-платата 36.017 денари и е зголемена за 5,8 проценти во однос на истиот месец 2017 година, објави Државниот завод за статистика. Ваквото зголемување пред сè се должи на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите информации и комуникации (19,2 проценти), рударство и вадење на камен (18,6...

Администрацијата секоја година јаде сѐ поголем залак од буџетот

На администрацијата секоја година се трошат сè повеќе пари од буџетот, а ништо поразлична нема да биде ниту 2019 година, кога се предвидува за плати на администрацијата од буџетот да се потрошат 461 милиони евра, што е зголемување за 25 милиони евра или од 5,7 отсто во однос на годинава, кога за оваа намена се одвоени 436 милиони евра. Податоците...

Индустриското производство зголемено за 5 проценти во однос на лани

Индустриското производство, во првите девет месеци годинава, е зголемено за пет проценти во однос на истиот период лани, објави Државниот завод за статистика. Во септември зголемувањето изнесувало 4,5 проценти во однос на истиот месец лани. Индустриското производство е зголемено во секторот рударство и вадење на камен од 4,7  проценти, во преработувачка индустрија има пораст од 3,6 проценти, а во секторот снабдување со...

Горивата поевтинуваат од ноќеска на полноќ

Цените на горивата од ноќеска на полноќ се намалуваат од 1,5 до 3,5 денари. Цената на „еуросупер БС-98“ се намалува за 3,5 денари, „еуросупер БС-95“ се намалува за три денари, а дизелот и екстра-лесното масло за домаќинства за 1,5 денари за литар. Новата цена на „еуросупер БС-98“ ќе биде  73 денари, „еуросупер БС-95“ ќе се продава по цена од 71,50 денари, а...

Во првите шест месеци бројот на туристи е зголемен за 16,4 проценти

Во првите шест месеци бројот на туристи е зголемен за 16,4 проценти во однос на истиот период лани и тоа кај домашните туристи има зголемување за 9,3 проценти, а кај странските има зголемување за 19,8 проценти, објави Државниот завод за статистика. Во истиот период, бројот на ноќевањата е зголемен за 16 проценти и тоа кај домашните туристи има зголемување за 6,6 проценти, а кај странските...

Зошто младите од генерацијата „Зед“ се чувствуваат истоштено на своите работни места?

Исцрпени и под притисок уште во најраната фаза од нивната работна кариера. Многу од младите од генерацијата „Зед“ (Gen-Z) се чувствуваат истоштени на своите работни места и дожуваат 'burn...