fbpx
Таг: зголемување

таг: зголемување

ДЗС: Просечната нето плата во септември изнесувала 27.405 денари

Просечната нето плата во септември 2020 година во земјава изнесувала 27.405 денари, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Индексот на просечната нето исплатена месечна плата во септември годинава, во однос на септември 2019 година, изнесува 107.7, односно просечната нето плата е повисока за 7,7 отсто. Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по...

Од ноќеска на полноќ бензините поскапи за денар и за денар и пол

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија денеска донесе одлука за зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 3,11 отсто во однос на одлуката од 9 ноември. Според одлуката, од вечерва на полноќ малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемува за 1,00 денар за литар, додека цените на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, ЕУРОДИЗЕЛ...

Трошоците на живот во октомври годинава зголемени за 2,1 отсто во однос на лани

Индексот на трошоците на животот во октомври 2020 година, во однос на истиот месец минатата година, бележи зголемување од 2,1 отсто, додека индексот на цените на мало бележи раст од 1 отсто, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Исто така, индексот на трошоците на живот во октомври, споредено со септември 2020, е зголемен за 0,1 отсто, додека цените...

ИЈЗ: За седум дена 84 смртни случаи како резултат на ковид-19, зголемување од над 70 отсто

Министерството за здравство информира дека според извештајот на Институтот за јавно здравје, ИЈЗ, во периодот од 19 до 25 октомври годинава, пријавени се 84 смртни случаи од 24 градови, што е зголемување од 71,4 отсто во однос на една недела претходно. При тоа, 66 лица биле над 60 години, 13 лица на возраст од 50 до 59 години, 3 смртни...

РКЕ: Вчерашниот протест на ВМРО-ДПМНЕ е директен притисок врз нашата работа

Откако Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) на 21 јули годинава донесе одлука за зголемување на цената на струјата за 4,7 денари за киловат-час, во Скопје и во повеќе други градови низ земјава речиси секојдневно се одржуваат протести и собири на граѓани и здруженија со кои се бара враќање на старата цена и се нагласува дека со ниските плати и...

Зголемените трошоци за домување во август ја качија инфлација за 1,5 отсто

Повисоките вкупни трошоци за домување и за храна и пијалоци во минатиот месец доведоа до пораст на инфлацијата на месечно ниво. Државниот завод за статистика објави дека вкупната инфлацијата во август 2020 изнесувала 1,5 отсто, односно дека, во споредба со истиот месец минатата година, за толку се зголемиле трошоците на живот во државава. Додека во однос на цела 2019,...

Колку се споредливи цените на струјата и просечните плати во европските земји?

Одлуката на Регулаторната комисија за енергетика за зголемување на цената на струјата за 7,4 отсто предизвика лавина реакции во јавноста. Реагираа скоро сите општествени чинители, од претставници на политички партии, преку здруженија и синдикати па сè до анонимни корисници на социјалните мрежи. Сите со свои ставови и математики. Но, се чини дека најгласен е аргументот дека цената на струјата...

Синдикатите со одговор на поскапувањето на струјата – ако не се зголемат платите, во протести и штрајкови

Рекордното зголемување на цената на електричната енергија за домаќинствата во Северна Македонија за 7,42 отсто, предизвика реакции на граѓаните, но не и само од нив. Претседателството на највисоките тела на Сојузот на синдикати на Македонја, коешто се состои од 18 синдикати, ќе се состане во петок за да дискутира и да заземе став за мерките што ќе им ги...

Скандалозно зголемување на цената на струјата, интересот на компаниите пред оној на граѓаните

Одлуката на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) за покачување на цената на електричната енергија е скандалозна, а уште поскандалозен беше обидот на тие што одлучуваат да ги убедат жителите дека Северна Македонија имале најниска цена во Европа. Кога се прави ваква споредба, цената на електричната енергија треба да се спореди со просечната месечна плата, и излегува дека имаме една...

Во јули раст на буџетските приходи од 1,4 отсто, првпат од почетокот на корона кризата

Во јули годинава е забележан прв месечен раст на приходите во буџетот, откако почна ковид-19 кризата, со месечен раст од 1,4 отсто во однос на лани. Тоа се должи на растот на придонесите, но и на повеќе видови даноци. Како што соопштија од Министерството за финансии, по значително подобрата наплата на приходите во јуни, во споредба со април и...

Синдикатите против поскапување на струјата, партиите меѓусебно се препукуваат

Шест синдикати, неколку здруженија и асоцијации ја осудија вчерашната одлука на Регулаторната комисија за енергетика за поскапување на струјата за 7,42 отсто. Тие бараат од регулаторите веднаш да ја повлечат ваквата одлука и се револтирани поради тоа што одлуката се носи во екот на најголемата криза од поновото време, кога илјадници луѓе остануваат без работа или добиваат намалување на...

Струјата поскапува за 7,42 проценти, сметката од 1.500 ќе се зголеми на 1.600 денари

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги информираше дека струјата ќе поскапи за 7,42 проценти. РКЕ донела одлука со која „одобри регулиран максимален приход и цени на пресметковните елементи за вршење на енергетската дејност снабдување со електрична енергија на потрошувачите кои ги снабдува универзалниот снабдувач ЕВН ХОМЕ ДОО Скопје.“ „Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги направи сеопфатни и детални анализи...

Просечната плата во мај пораснала за 4,4 отсто во однос на истиот месец лани

И покрај пандемијата со ковид-19 која трае веќе петти месец, во која некои вработени или останаа без работа или примаат намалена месечна плата, Државниот завод за статистика (ДЗС) евидентира дека во мај годинава просечната плата се зголемила за 4,4 отсто во споредба со истиот месец минатата година, додека, во првите 5 месеци од годинава платата е поголема за 8,2...

ДЗС: Во јуни овошјето поскапело за 13,6 отсто во однос на мај

Трошоците на живот и цените на мало во јуни 2020 година во однос на мај се зголемени за 0,8 отсто, додека споредено со јуни 2019 година трошоците на живот бележат раст од 1,7 отсто, објави денеска Државниот завод за статистика. Пораст на индексите во минатиот месец, во споредба со мај 2020 година, имало кај свежото и разладеното овошје за...

Просечната плата во април се искачи на 25.830 денари, но не и за погодените сектори од ковид-19

Државниот завод за статистика (ДЗС) објави пад на нето платите во најпогодените сектори од корона вирусот: туризмот, угостителството и транспортот. Според денешното соопштение, во април 2020, во однос на март годинава, намалување на платите имало во секторите: објекти за сместување и сервисни дејности со храна за 9 отсто, стручни, научни и технички дејности за 6,9 отсто и транспорт и...

Бројот на разводи лани пораснал за 22,8 отсто, тој на склучени бракови поголем за 2,4 отсто

Бројот на разводи во нашата земја расте со позасилено темпо од склучените бракови. Државниот завод за статистика во 2019 година регистрирал 1.990 разведени бракови, што претставува зголемување од 22,8 отсто во однос на претходната година. Лани пак биле склучени 13.814 бракови, односно за 2,4 отсто повеќе во однос на 2018 година. Податоците покажуваат дека најатрактивен месец за склучување бракови бил...

ДЗС: Просечната плата во март била 26.422 денари, за 7,4 отсто повеќе од истиот месец лани

Просечната нето плата исплатена по вработен во март годинава изнесува 26.422 денари или 430 евра и таа е за 7,4 отсто повисока од онаа во истиот месец минатата година. Или, според денешните податоци на Државниот завод за статистика, ДЗС, индексот на просечно исплатена нето-плата по вработен во март 2020 година, во однос на март 2019 година, изнесува 107,4. Зголемувањето е...

Горивата поскапуваат за три и пол денари од ноќеска на полноќ

Цените на нафтените деривати од полноќ се зголемуваат за три ипол денари, одлучи Регулаторната комисија за енергетика.Со новата одлука се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 8,51 проценти што според РКЕ се должи на зголемувањето на цената на нафтените деривати на светскиот пазар. Новата цена на „еуросупер БС-95“ ќе изнесува 54 денари за литар, „еуросупер...

Просечната нето-плата во земјава во февруари се искачила на 442 евра

Просечната исплатена нето-плата во земјава февруари 2020 година изнесувала 27.206 денари или 442 евра, објави Државниот завод за статистика. Индексот на просечната исплатена нето-плата по вработен во февруари 2020 година, во однос на идентичниот период лани, изнесувал 112,5, што значи дека платите во земјава пораснале за 12,5 отсто во однос на оние што биле исплатени во февруари 2019 година. Ваквото зголемување...

По шест недели пад, минимално зголемување на цената на бензините во земјава

Регулаторната комисија донесе одлука од ноќеска на полноќ да се изврши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во прoсек за 2,49 отсто во однос на малопродажните цени на нафтените деривати утврдени на 6 април. Ова зголемување на цените на нафтените деривати доаѓа по нивниот шестнеделен континуиран пад како последица на „нафтената војна“ меѓу Русија и Саудиска Арабија, која...

Порталб: Двата парка кај автобуската станица во Тетово без редовно одржување (фото)

Општинските власти не ги одржуваат редовно Жена паркот и Скејтпаркот во Тетово. Тревата во двата парка не е искосена веќе извесно време, но има и отпадоци. Од јавното комунално...