fbpx
Таг: заразени

таг: заразени

Седум нови сомнителни случаи на заразени од морбили

Седум нови сомнителни случаи на заболени од морбили се пријавени денеска во Институтот за јавно здравје. Прим. д-р Гордана Кузмановска, епидемиолог во Институтот, нагласува дека ова не се регистрирани случаи, туку за нив допрва ќе следат лабораториски анализи и испитувања, а потоа ќе види дали ќе бидат потврдени случаи или не. - Сомнителните случаи се добиени од Инфективната клиника. Тие...

Во Македонија нема Западнонилска треска, но набргу може да се појави

Во Македонија досега нема случаи треска предизикана од вирусот Западен Нил, но се очекува и кај нас да се појави болеста, соопшти Гордана Кузмановска, епидемиолог во Институтот за јавно здравје (ИЈЗ). Таа рече дека лабораториските анализи на двата сомнителни случаи, возрасна жена и дете, биле негативни, односно не е утврдено присуство на вирусот. Кузмановска посочи на состојбата во соседството, со...

Ешерихија коли во водоводот на неколку гевгелиски села, 120 лица заразени

Околу 120 жителите од гевгелиските села Селемлија, Богородица и Стојаково се заразиле од нечиста вода, во која имало бактерии од типот ешерихија коли како последица од фекaлно загадување, поради дефект на водоводната мрежа. Дел од овие лица биле задржани на болничко лекување поради изразени стомачни проблеми и можност од дехидрација. Центарот за јавно здравје од Велес апелирал до жителите од овие села да...

Во Словенија е регистриран прв случај на вирусот птичји грип

Во местото Прагерско на североистокот на Словенија, потврден е прв случај на птичји грип во таа држава. Во соопштението на словенечкото министерство за земјоделство се наведува дека со птичји грип биле заразени лебеди кои биле угинати и извлечени од езерото кај Прагерско, на 25 километри од Марибор. Словенечките медиуми јавуваат дека се работи за прв случај на птичји грип по неколку...

Во Сингапур 41 лице заразени со вирусот зика

Повеќе од 40 лица се инфицирани со вирусот зика во Сингапур, но поголемиот дел од нив целосно заздравуваат, соопштија денеска властите на таа земја. Сингапур го регистрира првиот случај на заболен од зика во мај годинава. Вирусот во земјата го внесе 48-годишен маж кој патувал во Бразил, центарот на епидемијата на оваа болест. Министерството за здравство на Сингапур денеска потврди дека има 41...

САД се соочуваат со првите случаи на заразени со вирусот зика на домашно тло

Соединетите Американски Држави најверојатно се соочуваат со првите случаи на лица заразени со вирусот зика на домашно тло, сооштиле денеска здравствените власти на САД, пренесува „Би-би-си“. Загриженоста следува откако кај четири лица од американската сојузна држава Флорида бил констатиран вирусот, а кој, според информациите, не бил пренесен преку сексуален контакт или за време на патување во регионите каде е присутен...

Обама бара од Конгресот 1,9 милијарди долари за борба против вирусот зика

Американскиот претседател Барак Обама официјално побара од Конгресот да се издвојат 1,9 милијарди долари за борба против вирусот зика во Латинска Америка и во САД. Обама од Конгресот побара и флексибилност за дел од средствата што останале од борбата против еболата, од 2015 година, да се пренасочат во борбата против вирусот зика. Високи претставници на републиканците во претставничкиот дом во Конгресот...

Девет жители на Флорида заразени со зика

Девет лица инфицирани со вирусот зика се регистрирани на Флорида, поради што гувернерот Рик Скот прогласи вонредна состојба во четири окрузи. Американските лекари се уверени дека сите девет лица заболеле откако патувале во подрачја каде вирусот зика е присутен. Гувернерот истакнал дека Флорида прави сè за да го спречи ширењето на опасниот вирус и оти на државниот оддел за земјоделство му...

Уште два нови случаи на ХИВ/СИДА во Штип

Во Центарот за јавно здравје од Штип неодамна стигнале пријави од Клиниката за инфективни болести од Скопје, за два нови случаи на заболени со ХИВ/СИДА од Штип. Се работи за маж и за жена од 21 и од 34 години. Во јавноста не се соопштува за начинот на кој била пренесена болеста. Заболените се тестирале на Клиниката во Скопје,...

За три недели се регистрирани нови 1.000 случаи на ебола

Повеќе од 1.000 нови случаи на ебола се регистрирани во изминатите три недели, што е показател дека болеста и понатаму претставува глобална закана, оцени шефот на мисијата на ОН за борба против еблата, Исмаил Улд Шеих Ахмед. Според Шеих Ахмед, црните прогнози дека до крајот на декември минатата година ќе има регистрирани 10.000 нови случаи, не се остварија благодарение на брзата...

Се зголемува бојот на заразени од жолтица

Деветнаесет нови случаи на жолтица се регистрирани во општина Шуто Оризари, јавува порталот „Здравство 24“. Станува збор за три семејства, едно седумчлено и две шестчлени семејства. Минатата недела, според податоците на скопскиот центар за јавно здравје, се регистрирани 10 нови случаи, а исто толкав број се хоспитализирани и на Клиниката за инфективни болести. Од јули годинава досега се регистрирани 417 случаи...

Македонија ќе донира зимска опрема за украинските војници

Македонската влада на денешната седница донесе одлука за донација на зимска опрема кон Министерството за одбрана на Украина. Станува збор за ветровки, џемпери и ќебиња кои се донација од...