fbpx
Таг: заразени

таг: заразени

МОН: Oколу 0,02 проценти од вкупно 240 илјади ученици на ниво на држава се новозаразени случаи на ковид-19

Според последниот пресек на Министерството за образование и наука добиен од училиштата, околу 0,02 проценти од вкупно 240 илјади ученици на ниво на држава се новозаразени случаи на ковид-19, истиот процент е и кај наставниците, информираат од таму. „Од почетокот на учебната година до сега активни случаи од учениците биле 0,2 проценти. Дел од нив се веќе негативни и вратени...

Нови 214 случаи со ковид-19 од 2.276 тестирања, оздравени 305, починати 36 лица

Министерството за здравство информирa дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.276 тестирања, а регистрирани се 214 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 94, Куманово – 29, Тетово – 19, Прилеп и Виница – по 7, Охрид – 6, Велес, Кочани, Неготино и Свети Николе – по 5, Штип и Струмица...

Нови 520 случаи на ковид-19 од 3.023 тестирања, оздравени 372, починати 12 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.023 тестирања, а регистрирани се 520 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-231, Куманово-22, Дебар-11, Штип-10, Прилеп-9, Тетово-23, Струга-9, Велес-20, Битола-10, Охрид-22, Кавадарци-28, Гостивар-25, Гевгелија-8, Струмица-20, Крива Паланка-12, Радовиш-6, Крушево-2, Кочани-7, Пробиштип-5, Македонски Брод-2, Пехчево-4, Берово-4, Валандово-2, Виница-2, Делчево-7, Кратово-2, Свети Николе-2, Кичево-11, Ресен-1, Неготино-3. Денеска Институтот за јавно здравје...

Тестирани 2.366 луѓе, откриени 493 нови случаи на ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.366 тестирања, а регистрирани се 493 нови случаи на ковид-19, кои распределени по градови, ги даваат следниве бројки: Скопје-210, Куманово-28, Штип-14, Прилеп-14, Тетово-7, Струга-6, Велес-34, Битола-15, Охрид-24, Кавадарци-32, Гостивар-10, Гевгелија-17, Струмица-17, Крива Паланка-6, Радовиш-7, Крушево-1, Кочани-5, Пробиштип-3, Македонски Брод-1, Демир Хисар-1, Пехчево-5, Берово-6, Валандово-5, Виница-1, Свети Николе-2, Кичево-9,...

Откриени 336 нови случаи на корона вирусот од 1.181 тестирање, починале 32 пациенти

Министерството за здравство вчера на неколку минути пред полноќ ги објави најновите резултатите за состојбата со ширењето на корона вирусот и за новите смртни случаи. Според тие резултати, во 24-те часа претходно во земјава биле направени 1.181 тестирање, со кои се откриени нови 336 случаи на ковид-19, што е околу 28,5 отсто. Распределено по градови, бројките се следниве: Скопје има...

Вчера починаа тројца пациенти на Инфективното одделение во штипската болница

Вчера попладне починаа тројца пациенти, хоспитализирани на Инфективното одделение во Клиничката болница во Штип двајца на возраст од 60 и еден на 79 години. Меѓутоа, само еден од починатите е со потврден тест на ковид–19, додека останатите двајца имале негативен тест. Засега нема објаснување од Клиничката болница, иако пациентите со негативни тестови биле донесени со симптоми на ковид. Црниот биланс во...

МОН: Регистрирани се 40 ученици и 52 наставници позитивни на ковид-19 кои оделе на настава со физичко присуство

Помалку од еден процент од учениците и кадарот во основните и средните училишта се заразени со ковид-19. Согласно овие податоци, може да се заклучи дека протоколите се ефикасни во намалување на ризиците за ширење на вирусот, информираат од Министерството за образование и наука (МОН). „Според извештаите кои училиштата секојдневно ги доставуваат до МОН, од вкупниот број 259.235 ученици на ниво...

Минатата недела 9 деца и 40 вработени во градинките биле позитивни на ковид-19, 482 деца се во изолација

Од отворањето на градинките на 9 септември досега ковид-19 позитивни се вкупно 26 деца и 83 вработени во градинките, што претставува збирна бројка, изјави денеска министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска. „Минатата недела од 17 до 25 октомври има нови позитивни 9 деца и 40 вработени во градинките. Во моментов 482 дечиња и околу 77 возрасни вработени се...

Нови 518 случаи на ковид-19, оздравени 200 и починати девет лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.367 тестирања, а регистрирани се 518 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-261, Куманово-13, Штип-19, Прилеп-21, Тетово-30, Струга-5, Велес-13, Битола-21, Охрид-15, Кавадарци-11, Гостивар-10, Гевгелија-11, Струмица-23, Крива Планка-4, Радовиш-6, Кочани-11, Пробиштип-6, Берово-2, Валандово-3, Виница-2, Делчево-3, Свети Николе-8, Кичево-13, Ресен-6, Неготино-1. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 200 оздравени пациенти од: Скопје-112,...

Минатата недела 6 деца и 21 вработен во градинките биле позитивни на ковид-19, 309 деца се во изолација

Од отворањето на градинките досега имало 18 деца и 55 вработени лица што биле позитивни на тестирањето за ковид-19. Евидентно е дека последниве две недели нивниот број се зголемува, истакна денеска министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска. „За периодот од 9 до 16 октомври имаме дополнителни 6 дечиња и 21 вработен во градинките кои се позитивни на ковид-19....

Шахпаска: Нема по секоја цена да ги чуваме градинките отворени

Во моментот 44 деца од градинките во државата се во изолација, откако се утврдило дека биле во контакт со заболени со ковид-19. Меѓутоа, како што оцени министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, заболените деца заразата не ја добиле во градинките, заболените вработени во голем дел се вратени на работа, а состојбата е под контрола. „Не по секоја цена...

Шахпаска: Регистрирани 15 деца и 44 вработени во градинките кои се позитивни на ковид-19

Министерката за труд и социјална работа Јагода Шахпаска информираше дека од отворањето на градинките на 9 септември до денеска, во градинките биле регистрирани 15 деца и 44 вработени позитивни на ковид-19. „Во моментов 44 вработени и околу 190 деца се во изолација. Здравствената состојба на сите нив е добра,“ одговори Шахпаска на новинарско прашање. Таа додаде дека не е изненадувачки што,...

Нови 383 заразени, седуммина починати и 95 оздравени во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.648 тестирања, а регистрирани се 383 нови случаи на ковид-19, односно 10 помалку од вчерашната рекордна бројка. Најголем број од нив се во Скопје - 201 нов случај. Куманово-11, Штип-21, Прилеп-20, Тетово-8, Струга-5, Велес-9, Битола-12, Охрид-4, Кавадарци-7, Гостивар-6, Гевгелија-8, Струмица-20, Крива Паланка-6, Радовиш-7, Кочани-7, Пробиштип-3, Берово-5, Валандово-4, Виница-1,...

Инфективна клиника се наполни, од вчеравечер во функција модуларната болница

На Клиниката за инфективни болести во Скопје се исполнети сите кревети и од вчеравечер е активирана модуларната болница поставена во близина на клиничката зграда, за „360 степени“ потврди министерот за здравство, Венко Филипче. Есенскиот бран на новозаболени од ковид-19 го зголеми бројот на приеми на Клиниката, така што од попладнето се пополнети сите кревети. Поради тоа во функција го ставаме...

Рекордни 393 нови случаи со ковид-19, починаа четири лица, а оздравени се 90 пациенти

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.464 тестирања, а регистрирани се 393 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-189, Куманово-14, Дебар-2, Штип-13, Прилеп-19, Тетово-27, Струга-7, Велес-12, Битола-9, Охрид-5, Кавадарци-8, Гостивар-6, Гевгелија-15, Струмица-15, Крива Паланка-4, Радовиш-10, Крушево-1, Кочани-13,  Пробиштип-3, Македонски Брод-2, Пехчево-2, Берово-3, Валандово-1, Делчево-3, Кратово-1, Свети Николе-2, Кичево-6, Ресен-1. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 90...

Досега 47 деца и 14 вработени во градинки се заразени или во изолација поради ковид-19

Изминаа три недели откако започнаа со работа градинките во државава, а веќе одреден број на дечиња и вработени се заразени со корона вирус или се во домашна изолација поради симптоми. Како што информира министерката за труд и социјална заштита Јагода Шахпаска: „Од отворањето на градинките досега, 47 деца и 14 вработени се во изолација поради ковид-19“. Како што посочи таа,...

Расте бројот на новозаразени со ковид-19 во охридскиот градски ракометен клуб

Шест случаи, вклучувајќи ги и првите два случаи на ковид-19, се открија во Градскиот ракометен клуб Охрид, откако се тестираа ракометарите, стручниот штаб и логистиката, по информацијата за заразени во клубот. Пет од нив се ракометари, додека шестиот е член на управата. “Ние како клуб ќе се придржуваме до сите протоколи и решенија за изолација и понатамошните насоки од Ракометната...

Нови 159 случаи на ковид 19, оздравени се 212 пациенти, а починале 5 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.018 тестирања, а регистрирани се 159 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-45, Куманово-26, Дебар-9, Штип-10, Прилеп-12, Тетово-5, Струга-4, Велес-4, Битола-2, Охрид-2, Кавадарци-7, Гостивар-6, Гевгелија-3, Струмица-4, Крива Паланка-6, Кочани-2, Пробиштип-2, Пехчево-3, Берово-1, Делчево-3, Кратово-1, Свети Николе-1, Кичево-1 Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 212 оздравени пациенти од: Скопје-35, Куманово-42, Штип-49,...

Во Прилеп двојно е зголемен бројот на ковид заразени за само 10 дена

За десет дена, двојно е зголемен бројот на заболени од ковид-19 во Прилеп. Според податоците од Центарот за јавно здравје - Прилеп, во последните 24 часа евидентирани се нови 8 лица со коронавирус, а оздравеле само двајца, така што вкупниот број на заболени изнесува 62, во споредба со состојбата на 14 август, кога активни биле 32 случаи. „Во моментов 62...

Нови 200 заболени од ковид-19, оздравени 15 и починати четири лица во изминатото деноноќие

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.828 тестирања, а регистрирани се 200 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-65, Куманово-14, Дебар-6, Штип-21, Прилеп-3, Тетово-12, Струга-5, Велес-12, Битола-7, Охрид-4, Кавадарци-7, Гостивар-14, Струмица-1, Крива Паланка-1, Радовиш-4, Кочани-5, Пробиштип-3, Демир Хисар-2, Македонски Брод-4, Свети Николе-3, Кичево-6, Неготино-1. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 15 оздравени пациенти од: Велес-2, Битола-6,...

Вечерва во МКЦ прв феминистички стенд-ап на Прво па женско 10

Вечерва во МКЦ Клуб Ресторан, како дел од програмата на фестивалот Прво па женско во организација на Tiiiit! Inc. ќе се одржи првиот феминистички стенд-ап. Со свој комичен материјал...