fbpx
Таг: заменик

таг: заменик

Арсовска го именуваше Александар Трајановски од партијата ГРОМ за заменик градоначалник на Скопје

Скопската градоначалничка Данела Арсовска на позицијата заменик градоначалник на Град Скопје го именуваше Александар Трајановски, информираат од Град Скопје. Александар Трајановски е член на Советот во Град Скопје од партијата ГРОМ на Стевчо Јакимовски, која што на минатогодишните локални избори настапи во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ. Трајановски кажа дека во Советот ќе дејствува надвор од коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ. „Имајќи во предвид дека...

Изгласани замениците министри, од денеска ги преземаат функциите

На денешната седница на Собранието, по неколкучасовна дискусија во која пратениците на опозицијата дадоа поголем број забелешки, со 62 гласа „за“ беа изгласани 15-те заменици министри предложени од премиерот Зоран Заев. Воздржани беа петмина пратеници, а другите од 108 присутни пратеници не се изјаснија воопшто со притискање на копчето. Притоа претседателот на Собранието, Талат Џафери, им честиташе на замениците министри и нагласи...

Во Собранието денеска ќе се гласа за заменик-министрите

Петтата седница на Собранието на Република Македонија, почната вчера со обемна агенда, продолжува денеска, а на дневен ред е и изборот на заменик-министрите во Владата предводена од Зоран Заев. Пред гласањето за министрите, на дневен ред се годишни извештаи за 2016 година на државни совети, комисии или агенции, меѓу кои и на Комисијата за спречување на корупцијата, како и извештајот...

Поранешниот министер за труд и социјала, Џелал Бајрами, избран за јавен обвинител

Советот на јавни обвинители денеска донесе одлука Џелал Бајрами, поранешниот министер за труд и социјална политика, член на ДУИ, да го избере за јавен обвинител во Републичкото јавно обвинителство, јавува „Алсат М“. Бајрами стана заменик на јавниот обвинител Марко Зврлевски, заедно со Анита Топалова-Исајловска, сопруга на новоименуваниот заменик-министер за надворешни работи Илија Исајловски. - Џелал Бајрами е избран за да се испочитува принципот...

Николовски: Делев незаконски го ослободил АК „Џумајлија“ од плаќање закупнина

Скандалите поврзани пуленот на Груевски, заменик министерот за економија Христијан Делев се редат како на лента, обвини денеска дополнителниот заменик министер за земјоделство Љупчо Николовски. „Малку беа 334 хектари, малку беа дополнителните 3.220 хектари, додека бил заменик министер за економија, Христијан Делев го ослободил АК „Џумајлија“ од плаќање закупнина за 5.642 хектари. По кој закон и кој му дал овластување...

Прва оставка во владата на Ципрас

Падна првата оставка во владата на Алексис Ципрас. Алтернативната министерката за финансии, Надиа Валавани, го извести премиерот дека веќе не може да биде дел од владата. Валавани во писмо со личен тон, испратено до Ципрас уште во понеделникот, но објавено пладнево, истакнува дека до последен момент се надевала дека нема да има договор и дека нема да победи германската техника...

Излезе играта „Senua’s Saga: Hellblade 2“

Излезе играта „Senua's Saga: Hellblade 2“, изработена од фирмата Ninja Theory. Во играта контролирате женски лик со проблеми со менталното здравје. Сенуа има свое алтер его што ја води...