fbpx

Поранешниот министер за труд и социјала, Џелал Бајрами, избран за јавен обвинител

-

Советот на јавни обвинители денеска донесе одлука Џелал Бајрами, поранешниот министер за труд и социјална политика, член на ДУИ, да го избере за јавен обвинител во Републичкото јавно обвинителство, јавува „Алсат М“.

Бајрами стана заменик на јавниот обвинител Марко Зврлевски, заедно со Анита Топалова-Исајловска, сопруга на новоименуваниот заменик-министер за надворешни работи Илија Исајловски.

– Џелал Бајрами е избран за да се испочитува принципот за соодветна и правична застапеност. За изборот на Исајловска, нема ништо спорно. По заслуга напредуваше. Постојано ќе има незадоволни од одлуките и тоа е нормално –  изјави Петар Аневски, претседател на Советот на јавни обвинители.

Поранешниот уставен судија Зоран Сулејманов, по четири години поминати во Советот на јавни обвинители, денеска повторно беше реизбран за член.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...