fbpx

Николовски: Делев незаконски го ослободил АК „Џумајлија“ од плаќање закупнина

-

Скандалите поврзани пуленот на Груевски, заменик министерот за економија Христијан Делев се редат како на лента, обвини денеска дополнителниот заменик министер за земјоделство Љупчо Николовски.

„Малку беа 334 хектари, малку беа дополнителните 3.220 хектари, додека бил заменик министер за економија, Христијан Делев го ослободил АК „Џумајлија“ од плаќање закупнина за 5.642 хектари. По кој закон и кој му дал овластување на Делев да потпише анекс договор со АК „Џумајлија“ со што го ослободува комбинатот од плаќање на закупнина за 5.642 хектари? Каде е ВМРО-ДПМНЕ да даде одговор за овој скандал на актуелниот заменик министер за економија , Христијан Делев? Каде е Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство да одговори какво е ова самоволие на функционерите на власта да отпишуваат законска обврска на фирми додека на земјоделците им се укинуваат субвенциите и еден ден ако задоцнат со плаќање на закупнина или друга давачка кон државата?“ – рече Николовски.

Дополнителниот заменик министер побара надлежните институции веднаш да преземат соодветни законски мерки против заменик министерот за економија Христијан Делев за сторено кривично дело злоупотреба на службената положба и овластување.

Христијан Делев на ова реагираше велејќи дека прес-конференциите Николовски очигледно му служат само за манипулации и ширење невистини во јавноста. Делев најави кривична пријава и рече дека до 2006 година СДСМ наплатувала закупнина едвај 600.000 евра, а сега се плаќа над три милиони евра годишно.

– Досега неколкупати ги демантирав лажните наводи на Николовски, но веројатно не му одговара или не сака да сфати дека нема ништо незаконски во анексите на договорите за закуп на државното земјоделско земјиште, ниту пак ослободување од плаќање закупнина“, рече Делев.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Минчев, поради злоупотреби, најави укинување на балансерот

Министерот за јавна администрација Горан Минчев најави укинување на балансерот. Како причина за ова, тој рече дека балансерот во минатото бил предмет на злоупотреби. „Имавме случаи каде етнички Македонци се...