fbpx
Таг: Закон за јавно обвинителство

таг: Закон за јавно обвинителство

Мицкоски на Кичеец: Јас се борам СЈО и „Империја“ да не поминат (АУДИО)

Две нови аудио снимки денеска беа објавени на Јутјуб-профилот со корисничко име „Рекет“, во кои се слушаат гласовите на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, поранешната директорка на Агенцијата за вработување во Скопје Слободанка Алексовска и Зоран Милески-Кичеец, кој е еден од осудените лица во случајот „Рекет“. Првата аудио снимка трае 27 секунди, а во неа се чини дека Мицкоски и...

СЈО официјално згасна, но борбата за правда не застанува, вели Фетаи

Од денеска стапува во сила новиот Закон за јавно обвинителство. Со тоа и официјално престанува да постои Специјалното јавно обвинителство, СЈО, кое беше во центарот на вниманието на јавноста додека ги водеше истрагите и покренуваше обвиненија против членови на поранешната власт, но и поради случајот „Рекет“ во кој специјалната обвинителка Катица Јанева веќе има првостепена осуда на 7 години...

Законот за ЈО од денеска е во собраниска процедура, почнува комисиската расправа

Предлог-текстот на Законот за јавно обвинителство кој помина на Влада, од денеска е на комисиска расправа во Собранието. Од власта велат дека решението на предлог-законот гарантира дека „сите судски процеси кои беа во надлежност на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите се распоредуваат на јавните обвинителства на натамошно...

Мицкоски предложи професори да го напишат Законот за јавно обвинителство

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на денешната прес-конференција предложи шестмина професори по уставно и казнено право да го напишат Законот за јавно обвинителство. Тој како што рече не е против овој закон туку е пртив актуелниот предлог-закон кој го нарече партиски. Мицкоски ги предложи професорите Владо Камбовски, Гордана Силјановска, Никола Тупанчевски, Гордан Калајџиев, Тања Каракамишева и Гордана Лажетиќ Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ...

Средбата на партиите за Законот за јавно обвинителство нема да се одржи

И покрај тоа што беше закажана, заедничка средба на партиите денеска за Законот за јавно обвинителство нема да има, бидејќи ВМРО-ДПМНЕ не дава амандмани и нема да учествува. Министерката за правда Рената Дескоска ќе има средби само со тие партии што дале амандмани. Најдоцна до задутре, Законот за ЈО ќе биде поднесен во Собрание, за да се гласа на 11...

Партиите до утре на пладне треба да достават амандмани за Законот за јавно обвинителство

Политичките партии кои имаат забелешки на предлог-законот за јавно обвинителство треба да поднесат амадмани утре до 12 часот, беше заклучено на денешната средба на работните групи на политичките партии кои разговараа во Собранието. Министерката за правда Рената Дескоска по средбата изјави дека дел од партиите уште на денешната средба доставиле амадмани, дел најавиле дека тоа ќе го сторат утре, а...

Законот за јавно обвинителство ќе биде ставен на седница, откако партиите ќе се усогласат

Претседателот на Собранието, Талат Џафери денеска најави дека доколку до Парламентот биде доставен усогласен Предлог-закон за јавно обвинителство и по содржина и со договорено мнозинство, тој веднаш ќе биде ставен на собраниска седница. Тој потсети дека постои таква деловничка можност, потсетувајќи дека ваков закон веќе има на дневен ред на 108. седница и оти за тој предлог има усогласено триесетина амандмани. -...

Предлог-законот за јавно обвинителство од денеска е во собраниска процедура

Предлог-законот за јавно обвинителство од денеска е во собраниска процедура и закажана е јавна дебата во Комисијата за политички систем. Од СДСМ ги повикаа од ВМРО-ДПМНЕ „да престанат да ја држат земјата во заложништво, како што тоа го прават со Законот за Јавно обвинителство“. „Законот за јавно обвинителство овозможува сите предмети на СЈО, но и сите останати случаи, да имаат професионална...

Власта ќе го разгледа предлогот на опозицијата за законот за јавно обвинителство

Премиерот Зоран Заев посочи дека предлогот на ВМРО - ДПМНЕ за законот за јавно обвинителство ќе биде разгледан низ работните групи. Тој посочи дека првпат слуша за предлогот и нагласи дека не сака да води преговори на оваа тема преку медиумите. Решението за воспоставување обвинителство за гонење на висока корупција треба убаво да се разгледа, посочи Заев. Од друга страна,...

Заев: Тоа беше груевизам до доцна во ноќта, со барање амнестија за сите

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција во Владата истакна дека е разочаран од лидерската средба со опозицијата за Законот за јавното обвинителство, која траеше до раните утрински часови и заврши без договор. - Разочаран сум од лидерската средба. Имав некоја надеж дека е можно да успеат да ја сменат матрицата и да излезат од заложбите на своите претходници, но за...

Заев и Мицкоски не се договорија за СЈО, лидерската средба неуспешна

По повеќе од седум часа преговори на лидерската средба на Зоран Заев и Христијан Мицкоски и тимовите од СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за измените на Законот за јавно обвинителство, со кој треба да се реши судбината на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) и тоа да се трансформира, двете страни не постигнале договор. Неофицијално, на синоќешната средба тимот на СДСМ предложил да се...

Поднесени над 40 амандмани за Предлог – законот за јавно обвинителство

Над 40 амандмани поднеле политичките партии за Предлог - законот за јавно обвинителство, кој денеска се разгледува на седница на Комисијата за европски прашања. Опозициската партија ВМРО - ДПМНЕ поднела околу 20 амандмани, 16 се на СДСМ, 10 се на ДУИ и три на пратеничката Сурија Рашити. Претседателот на Комисијата, Артан Груби даде пауза веднаш по отпочнувањето на комисиската седница...

Предлог-законот за јавно обвинителство в четврток на комисиска расправа

Претседателот на Комисијата за европски прашања, Артан Груби за в четврток ја закажа седницата на која ќе се расправа за Предлогот на закон за јавното обвинителство и за Предлогот на закон за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавни обвинители. Артан Груби во текот на денешниот ден имал консултации со координаторите на пратеничките групи и со претседателот на...

Дескоска: Нема напредок во преговорите со ВМРО-ДПМНЕ за Законот за Јавно обвинителство

Денеска во Министерството за правда се одржа нова средба за Предлог-законот за Јавното обвинителство помеѓу министерката за правда Рената Дескоска, советникот на премиерот Бојан Маричиќ, пратеничката на НСДП, Соња Мираковска и претставниците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски и Панче Тошковски. Министерката за правда, Рената Дескоска изјави дека имаат крупни разлики со ВМРО-ДПМНЕ и затоа не можеле да постигнеме одреден напредок...

Власта и опозицијата ги приближија ставовите за Законот за ЈО, за буџетот и одговорноста на обвинителите

Заменик министерот за правда Оливер Ристовски, по средбата во Владата меѓу претставници на Владата и опозицијата, околу новиот Закон за Јавно обвинителство, со кој треба да се регулира и статусот на СЈО, изјави дека со опозицијата биле отворени темите за финансирање на Обвинителството воопшто и темата за одговорноста на обвинителите. „Тука имаме приближување на ставовите, во делот на зголемувањето на...

Законот за јавно обвинителство предвидува интеграција на СЈО во ЈО, на чело би била Русковска

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција соопшти дека предлог-законот за јавно обвинителство ќе го достави следната недела до Собрание. Во него се предвидува Специјалното јавно обвинителство да се интегрира во новото Јавно обвинителство, со што ќе се формира нова институција која ќе добие и нов назив Јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и висока корупција. На чело на...

Колку може Зврлевски да остане на функцијата – роковите велат уште најмногу 30 дена

Новата Влада на вчерашната седница поведе постапка за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, која, според законските решенија, може да трае неколку дена, но и подолго од еден месец. Владата, како што беше соопштено вчера, бара разрешување на Зврлевски поради незаконско и ненавремено извршување на функцијата. Сепак, пред предлогот да се најде пред пратениците во Собранието, кое одлучува за...

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...