fbpx
Таг: Владимир Ѓорчев

таг: Владимир Ѓорчев

Нема договор, само желба за заеднички претседателски кандидат на Села и Касами

Алијансата за Албанците (АА)на Зијадин Села и крилото на Беса предводено од Биљал Касами не разговарале можноста на претседателските избори да настапат со свој кандидат, иако во двете партии има желба за такво нешто, јавува „Порталб“. - За ова прашање не е разговарано со движењето Беса.  Факт е дека има заедничка желба тоа да се случи, но нема договор. Денеска...

Влатко Ѓорчев со претседателски амбиции и политички стаж без криминален багаж

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко  Ѓорчев, е првиот кој се охрабри јавно да ги соопшти своите амбиции да влезе во битката за шеф на државата. Тој уште пред една недела (23.01.2019), објави дека се пријавил на конкурсот на ВМРО-ДПМНЕ за претседателски кандидат, кој трае до денеска, пишува „Вистиномер“. Ѓорчев е дипломиран политиколог, кој во август минатата година наполни 40 години и...

Ѓорчев: Да се укине акцизата, цените на дизел горивата се зголемиja за 40 отсто

Инфлацијата тропа на врата, гледаме дека секој ден се зголемуваат цените на бензините и на дизелот, а од друга страна имаме ситуација во која што се зголеми акцизата од 3,5 денари од страна на оваа влада на Зоран Заев и Драган Тевдовски и таа трае веќе со месеци, изјави на прес-конференција членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Ѓорчев. Од тие причини,...

Обвинувања за прекршени ветувања и „кршење вратови“ на интерпелацијата во Собранието

Расправата на пратениците и репликите на министрите на денешната собраниска седница за интерпелацијата за Владата, поднесена од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, кои се вратија во Собранието, попладнево се одвиваше со многу метафори, но со малку нови работи од двете страни. Во дискусијата предничеше пратеникот Владимир Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ, кои првин обвинуваше дека „многу луѓе што ги сретнал во периодот околу велигденските...

Драган Данев на местото на Ѓорчев како координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ

Владимир Ѓорчев повеќе нема да биде координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието, соопштија денеска од опозициската партија. Ѓорчев, како што соопшти генералниот секретар на партијата, Игор Јанушев на денешната прес-конференција, самиот побарал да се повлече од функцијата, поради „голем обем на обврски и презафатеност“. - Извршниот номитет на негово место за координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски го информирал Дол дека државата назадува, а стандардот на граѓаните слабее

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот на партијата, Александар Николоски и членот на Извршниот комитет, Владимир Ѓорчев ,се сретнаа со претседател на Европската народна партија (ЕПП), Жозеф Дол. На средбата, како што информираат од ВМРО-ДПМНЕ, се разговарало за актуелните општествено-политички состојби, стратешките приоритети на државата како и за продолжување на соработката со европските народни партии. Мицкоски посочил дека е потребен политички дијалог...

Мицкоски ја информирал Могерини дека реформите во државата не се исполнуваат

По средбата со еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска во Брисел се сретна и со високата претставничка за надворешна политика на ЕУ, Федерика Могерини. Тие, како што информираат од ВМРО-ДПМНЕ, разговарале за стратешките приоритети на Македонија, а тоа е полноправното членство во ЕУ. „Како претседател на најголемата опозициска партија, ВМРО-ДПМНЕ изразив загриженост поради неисполнувањето на реформите...

ВМРО-ДПМНЕ повикува да се формираат работни групи за законот за јазиците

Најмалку што парламентарното мнозинство сега може да го направи е да го повлече предлог-законот за јазиците и да се направат работни групи од сите политички партии, со вклученост на експерти по уставно право и експерти-јазичари, како и МАНУ, за да се види се дојде до решение на оваа ситуација, рече Владимир Ѓорчев, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ и...

Заев и Мицкоски денеска во Владата ќе ја имаат првата средба

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев и новиот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска во Владата ќе ја имаат првата лидерска средба, по која треба да бидат дефинирани следните чекори на опозициската партија. Мицкоски денеска во Собранието изјави дека по завршувањето на годишното обраќање на претседателот на државата Ѓорге Иванов пред пратениците имал куртоазна средба со Заев на која...

Ѓорчев ги поздрави актерите од МНТ кои се солидаризираа со Јовановски

Поддржувачи на ВМРО-ДПМНЕ, предводени од лидерот на партијата, Никола Груевски, вечерва протестираа пред истражниот затвор во Шуто Оризари. Учесниците на протестот, кој почна во 18 часот, побараа запирање на, како што рекоа, „политичкиот прогон, малтретирање и терор“ и побараа „ослободување на сите лица кои се цел на тој политички прогон“. На протестот, Владимир Ѓорчев ги поздрави актерите од МНТ затоа што покажале солидарност со...

И ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ подготвуваат амандмани за законот за јазиците

Реплицирајќи му на својот колега Владимир Ѓорчев, пратеникот на СДСМ, Хари Локвенец во расправата на собраниската седница за законот за употреба на јазиците, кажа оти СДСМ подготвува амандмани за законот, за тој да биде функционален и во склад со Уставот, а слушнал дека и ВМРО-ДПМНЕ тоа го прави. Локвенец посочи дека со законот за јазиците, намерата е да се затвори...

Ѓорчев: Со упадите во општините се случува масовна политичка и партиска репресија

Факт е дека во Македонија во моментов, секојдневно се случува политичка репресија, се случуваат упади во општините и се случуваат масовни притисоци и врз кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ и врз гласачите и врз цели групи на граѓани, изјави членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Ѓорчев. Тој додаде дека и денеска имало директен атак и директен упад врз општините Вевчани, Крива Паланка...

Ѓорчев: Со стратегијата за бегалци Македонија ќе стане земја за траен престој на мигранти

Со новата стратегија на Владата и на Министерството за труд и социјална политика, Република Македонија не е веќе транзитна земја, туку станува земја за траен престој на голем број мигранти, бегалци и странци од голем број земји, рече на партиска прес-конференција Владимир Ѓорчев, член на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Тој рече дека стратегијата не е привремена и дека во неа има одредби...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ поднесоа интерпелација за Царовска поради стратегијата

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ денеска во Собранието поднесоа интерпелација за министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, поради стратегијата за мигрантите. Пратеникот на ВМРО- ДПМНЕ, Владимир Ѓорчев, изјави дека Царовска не ги консултирала граѓаните и дека тие не се запознаени со стратегијата, а не биле консултирани ниту општините, туку се ставени пред свршен чин. - Станува збор за стратешки документи за иднината на...

ВМРО-ДПМНЕ бара поддршка за законот за зголемување на платите во јавниот сектор

ВМРО-ДПМНЕ ги повикува министерот Драган Тевдовски, Владата на СДСМ и Зоран Заев, заедно со пратениците на СДСМ, да го поддржат предлогот за зголемување на платите во јавниот сектор за пет проценти, изјави на прес-конференција Владимир Ѓорчев, пратеник и член на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Тој рече дека тие пари се за војската, полицијата, вработените во здравството, во образованието, во јавните претпријатија...

Ѓорчев: Владата да објасни зошто ја менува стратегијата за мигранти

Владата и Министерството за труд и социјална политика треба да одговорат зошто ја менуваат стратегијата на Македонија во поглед на мигрантите, бегалците и на странците, со која Македонија од транзитна земја станува земја за траен престој на голем број луѓе што ќе дојдат во Македонија, изјави на прес-конференција Владимир Ѓорчев, по повод објавувањето на новата нацрт-стратегија за интеграција на бегалци...

Ѓорчев: СДСМ да обезбеди влез во ЕУ и во НАТО без задирање во идентитетот

„Новиот министер за надворешни работи, Никола Димитров, не смее да отстапи од највисоките државни и национални интереси, а тие се веќе дефинирани: членство во евроатлантските структури и одбрана на македонскиот идентитет“, порача пратеникот Владимир Ѓорчев денеска на прес-конференција во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. Тој посочи дека Република Македонија треба да стане членка на НАТО и на ЕУ веднаш и без одложување, но притоа...

Собранието денеска со три седници, до полноќ треба да избере влада

Покрај втората собраниска седница, на која единствената точка е изборот на владата, во Собранието на Република Македонија денеска ќе се одржи и 21. продолжение на конститутивната седница, на која ќе се расправа за изборот на претседател, заменик на претседателот, членови и нивни заменици на Комисијата за прашања на изборите и именувањата на Собранието на Република Македонија. Продолжението е прво на...

Ѓорчев: Заев свесно одлучи да ги испровоцира и да ги предизвика граѓаните

СДС изврши обид за државен удар, ги погази Уставот, законите и деловникот за работа на Собранието и ја погази демократијата во обидот да го прогласи Талат Џафери за претседател на Собранието, а за тоа одговорност мора да има, изјави денеска на прес-конференција пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Ѓорчев. - СДС изврши политичко насилство кое подоцна резултираше со физичко насилство. Ниедно насилство...

Ѓорчев: Изјавите на Бушати и на Рама задираат во нашиот суверенитет

„Јавноста во Македонија секој ден е сведок на негаторски изјави кои задираат во внатрешните прашања и во суверенитетот на земјава. Албанскиот министер за надворешни работи, Дитмир Бушати, препорачува тиранската платформа да била инкорпорирана, вклучена и составен дел од Уставот на Република Македонија, а албанскиот премиер Еди Рама, без попис лицитира со бројки од 35 отсто албанско население во Македонија“, реагираа...

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...