fbpx
Таг: Тврдина 2

таг: Тврдина 2

Апелација му ја укина затворската казна на бегалецот Грујевски за „Тврдина 2“

Апелацискиот суд во Скопје ја укина пресудата за поранешниот  началник на Петтата управа во УБК, Горан Грујевски, во предметот на СЈО „Тврдина 2“. Со пресудата, Грујевски кој сега е бегалец во Солун, беше осуден на година и пол затвор за уништување списи и документи за незаконското прислушување. Тоа значи дека за овој предмет, судењето за Грујевски треба да почне од...

СЈО дополнително ќе решава дали ќе се жали за пресудата на Талевска

Специјалното јавно обвинителство дополнително ќе решава дали ќе се жали на пресудата на Кривичниот суд со која новинарката и уредничка на „Сител“, Ивона Талевска, вчера беше осудена на условна казна затвор од две години, доколку во следните четири години не стори друго кривично дело. Талевска ја доби пресудата откако вчера призна вина на првото рочиште за случајот „Тифани“, во кој...

Ристоска задоволна од пресудата за Грујовски – прва во корист на СЈО

Специјалната јавна обвинителка Ленче Ристоска изрази задоволство од пресудата за поранешниот началник на Управата за безбедност и контраразузнавање, Горан Грујoвски, и за шесте службенички во УБК, осудени за уништување и за незаконското палење на илјадници списи во случајот „Тврдина 2“, како и за фалсификување службена исправа. - Денеска СЈО ја доби првата пресуда. Обвинетите се осудени, а ваквата пресуда беше според нашите...

Горан Грујовски доби година и пол затворска казна во случајот „Тврдина 2“

Поранешниот началник на петтата управа во МВР, Горан Грујовски, кој беше во бегство, доби една и пол година затворска казна за незаконското палење на илјадници списи во случајот „Тврдина 2“ на СЈО. Другите шест обвинети, вработени во УБК, добија условни казни за фалсификување службена исправа, пет од нив се осудени на условна казна од 9 месеци, а една од...

Судот нема да чека екстрадиција, ќе му суди на Грујовски во отсуство за „Тврдина 2“

Кривичниот суд нема да ја чека екстрадицијата на поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски, кој е првообвинет во случајот „Тврдина 2“, и ќе му се суди во отсуство, одлучи денеска судијката Лидија Петровска. Таа, на денешната главна расправа, го отфрли барањето на Љупчо Шврговски, адвокат на Грујовски, судењето да се одложи на неопределено време, додека не се заврши неговата...

На Грујовски и на Бошковски во Солун ќе им се суди за лажните пасоши

Во Првостепениот суд во Солун би требало денеска да почне судењето за поседување лажни пасоши против поранешниот началник на петтата управа во МВР, Горан Грујовски, и вработениот во УБК, Никола Бошкоски. По нив македонските власти имаат распишано меѓународни потерници, по обвинението од  Специјалното јавно обвинителство за нелегално прислушување и за уништување на системите за прислушување, случаи познати под името...

Тајните документи од УБК во случајот „Тврдина 2“ се уништувале во тајна база

Предметот „Тврдина 2“ во кој обвинети се ексначалникот на петтата управа, Горан Грујовски, и уште шест вработени во управата, за палење докази за нелегалното прислушување, се одложи за 2 ноември затоа што обвинителката на СЈО, Ленче Ристоска, достави дополнителни материјални докази за случајот. Обвинителката рече дека исказите на сведоците во целост се во согласност со тоа што е опфатено со обвинението и...

Затворено рочиште за „Тврдина 2“ денеска

Во скопскиот Кривичен суд денеска почна главната расправа за предметот „Тврдина 2“, по обвинението на СЈО, кое ги товари поранешниот началник на петтата управа на Управата за безбедност и контраразузнавање, Горан Грујовски, и шест вработени во Управата за уништување опрема за следење комуникации непосредно откако опозицијата во 2015 година почна да ги објавува „бомбите“. Грујовски е во бегство од 18...

Рочиштето за „Тврдина 2“ одложено, се чека известување од МВР за Грујовски

Денешното рочиште за случајот „Тврдина 2“ се одложи бидејќи судот и СЈО го чекаат известувањето од Eдиницата за потраги на МВР во врска со достапноста на обвинетиот во случајот, Горан Грујовски, кој е во бегство и по кого е распишана потерница. Известувањето е неопходно за да може СЈО да побара на Грујовски да му биде судено во отсуство. Обвинителката на СЈО,...

Судијката ги прифати доказите на СЈО за „Тврдина 2“, Грујовски се изјасни за невин

Првоосомничениот во случајот на Специјалното јавно обвинителство „Тврдина 2“, Горан Грујовски на денешното рочиште се изјасни како невин и ги одби сите наоди презентирани во обвинението. Како невини се изјаснија и шесте службенички кои се дел од обвинетите во случајот. Сите обвинети се товарат за уништување на службена документација поврзана со набавка на опремата за незаконското прислушување. Судијата Лидија Петровска...

Денеска три судења: За насилствата во Собранието, за „Тврдина 2“ и за „Маѓар Телеком“

Во Кривичниот суд за денеска се закажани три судења - за насилствата во Собранието на 27 април, за случајот на СЈО „Тврдина 2“ и за „Маѓар Телеком“. Првото рочиште за нападот во Собранието кои се случи на 27 април при што беа повредени неколку пратеници, новинари и граѓани беше одложено затоа што од куќен притвор не беше спроведен првообвинетиот Ангеле Зафировски,...

„Тврдина 2“ не се снимаше бидејќи единствената камера била на „Диво Насеље“

Денешното рочиште од судскиот процес за случајот „Тврдина 2“ не се снимаше, како што налага членот 374 од Законот за кривична постапка, бидејќи, како што објасни судијката Лидија Петровска, камерата била зафатена за снимање на судењето за случајот „Диво Насеље“, кое во исто време се одржуваше во големата сала на Врховниот суд. - Видео-тонско снимање нема да се врши бидејќи...

Грујовски не се појави на рочиштето за „Тврдина 2“

Денеска во Кривичниот суд Скопје треба да се одржи рочиште за случајот „Тврдина 2“, во кој првообвинет е поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски. Во судот се појавија обвинителите на Специјалното јавно обвинителство, Гаврил Бубевски и Трајче Пеливанов, како и дел од обвинетите. Меѓу нив, засега ги нема Грујовски и неговиот адвокат Никола Додевски. Случајот „Тврдина 2“ е еден од...

УБК одбила да ги декласифицира тајните податоци во „Тврдина 2“

Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) одбила да ги декласифицира класифицираните информации што Специјалното јавно обвинителство ги предлага како докази во судскиот процес за случајот „Тврдина 2“. На барањето на СЈО, кое беше задолжено од судот да побара декласифицирање на информациите, од УБК образложиле дека декласификацијата на податоците би имала последици по безбедноста на државата и дека тие се од особено...

Новинарите отстранети од судењето „Тврдина 2“, се читаат класифицирани информации

Судијката Лидија Петровска, која го води судењето за случајот „Тврдина 2“, ги отстрани новинарите од судницата за да може да биде прочитана содржината од дописот што СЈО го добило од МВР по барањето за декласификација и за користење класифицирани информации во судската постапка. На судењето присутни се сите седум обвинети, односно поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски, и уште шест...

Панчевски, Груевска-Илиевска и Башеска го блокираат СЈО во истрагите „Таргет“ и „Трезор“

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1, составен од судиите Владимир Панчевски, како претседател на судот, и судијките Дијана Груевска-Илевска (заменик-претседател на судот н.з.) и Љубинка Башеска (судијката во случајот „Пуч“ н.з.), вторпат одбил да издаде наредба за да може Специјалното јавно обвинителство да изврши претрес на компјутерските системи во еден од телекомуникациските оператори во врска со случајот „Таргет“,...

Судењето за „Тврдина 2“ не почна, судијката побара од СЈО декласификација на доказите

Наместо почеток на судскиот процес против ексначалникот на петтата управа, Горан Грујовски, и шестмина негови колеги обвинети во случајот „Тврдина 2“, денешното рочиште беше процедурална расправа меѓу обвинителите од СЈО, судот и одбраната за тоа дали класифицираните докази смеат да бидат употребени во постапката, односно дали треба да бидат деклсифицирани или не. На денешното рочиште, покрај првообвинетиот во случајот, Горан...

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...