fbpx
Таг: Црвен крст на Град Скопје

таг: Црвен крст на Град Скопје

Волонтери на Црвен крст ќе бидат на терен за превенција и заштита на здравјето на граѓаните на град Скопје при топлотен бран

Во рамките на теренските активности, согласно најавите за екстремно високи температури кои ќе го зафатат градот Скопје и околината, 30 обучени волонтери со возила на Црвениот крст ќе бидат на терен и ќе патролираат на најфекфентните локации во градот (автобуски постојки, амбуланти, пазари) во работните денови во периодот од 21 до 28 јули, соопшти Црвениот крст на град Скопје. На...

Мобилни лекарски тимови на Црвениот крст ќе патролираат низ центарот на Скопје за помош од топлотен бран

Мобилни екипи на Црвениот крст составени од лекар или парамедик денес и утре ќе патролираат низ Скопје. Волонтерите ќе делат вода и летоци со совети за заштита од топлото време, ќе мерат притисок на граѓани кои ќе се пожалат на тегоби, а за потешките случаи ќе биде обезбеден и транспорт до најблиската медицинска установа или до домот на лицето,...

Проблемот со младите бездомници во Македонија го надминува капацитетот на социјалните услуги

„Организација за домување и станари“ (ОДС) во соработка со Цивика Мобилитас неодамна изработи и промовираше ново истражување насловено како „Младите лица и домувањето“, во кое се анализира и темата за младите лица без живеалиште што живеат во Република Северна Македонија. Станува збор за испитувања што досега немаат добиено генерална видливост, односно се анализираат скриеното и потенцијалното кои покрај јавното, постојат...

Роденденот на Тоше Проески одбележан како Ден на хуманоста, денеска тој ќе полнеше 41 година

Во родниот град Крушево и низ целата земја, денеска беше одбележан денот на раѓањето на македонската музичка ѕвезда Тоше Проески. Доколку не загинеше во кобната сообраќајна несреќа во 2007 година, денес тој ќе наполнеше 41 година. Минаа 15 години од тогаш, а песните на Тоше постојано сведочат за неговото незгасливо дело. Неговиот роденден беше одбележан во знак на хуманоста како...

(Фото) Петардите не се играчка: Средношколци со реалистичен перформанс од центарот на Скопје

Во пресрет на новогодишните празници учениците од средното музичко училиште „Илија Николовски Луј“, како и учениците од Средното училиште за ликовна уметност „Лазар Личеновски“ ги употребија своите уметнички вештини за да покажат какви последици настануваат при употреба на петарди и други пиротехнички средства. Тие заедно со припадници на Одделението за превенција при СВР-Скопје и Црвениот крст организираа показна вежба која...

Човекот што пукаше во масовниот убиец во Цетиње сè уште недостапен за полицијата

Жителот на Цетиње што вчера попладнето го застрелал и најверојатно го убил масовниот убиец Вук Бориловиќ (34), којшто претходно уби 10 луѓе и рани шестмина,од кој еден е полицаец,...